Z pytaniem o kiosk profilaktyczny. I z odpowiedzią
– Mając w pamięci wyjazd 20 pań, które skorzystały z badań w tzw. kiosku profilaktycznym, zapytałam dyrektora lubuskiego NFZ o jego istnienie – relacjonuje Urszula Chudak.
Jak się okazało, urządzenie nadal funkcjonuje i – co więcej – pojawiła się jego nowsza generacja.
– Bardzo zachęcam do skorzystania z jego możliwości, ponieważ zobrazuje on kondycję naszego organizmu, pomoże określić ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób cywilizacyjnych jak nadciśnienia, cukrzycy czy miażdżycy – mówi.
Badanie w kiosku trwa kilkanaście minut i odbywa się pod opieką doradcy zdrowia.
– Doradca zdrowia we wszystkim pomoże i zinterpretuje wyniki. Lubuski NFZ współpracuje z grupą wolontariuszy specjalistów, którzy chętnie spotkają się z naszą grupą. Jest to fizjoterapeuta, farmaceuta, psycholog i psychiatra – zaznacza seniorka, zachęcając do wyjazdów grupowych.
W ustaleniu daty i programu spotkania pomoże rzecznik prasowy zielonogórskiego NFZ-u, pani Joanna Branicka, tel. 603 771 432.
Grupa seniorek ze Wschowy już skorzystała
Jak podkreśla Urszula Chudak, takie wyjazdy to realna odpowiedź na trudności z dostępem do specjalistycznej opieki zdrowotnej, z jakimi na co dzień mierzą się seniorzy.
– Zachęcam 20-osobowe grupy np. seniorów do takiego wyjazdu. Wszyscy na własnej skórze, testujemy trudności w bezpłatnym dostaniu się do specjalisty – nie mogłam więc nie podzielić się z Państwem taką informacją – mówi Urszula Chudak.
Koszty wyjazdu pokrył radny Rady Miejskiej we Wschowie Tomasz Ratajczak, którego gest został zauważony.
– Pan Tomasz ma u mnie jeszcze jeden plus. Na BIP-ie jako jedyny prócz przewodniczącej i zastępcy, podał swój numer prywatnego telefonu. Widocznie nie boi się kontaktu z wyborcami. Brawo!
Foto: ROPS