Dołącz do akcji „Zmień termin, nie odwołuj”
Koronawirus SARS-Cov-2 dotarł już niemal do każdego zakątka świata. Kolejne kraje zamykają granice i wprowadzają ograniczenia, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponieważ na restrykcjach dotyczących przemieszczania się najbardziej cierpi branża turystyczna, szybko pojawił się pomysł, by ją wspomóc – właśnie w tym celu oddolnie powstała akcja „Zmień termin, nie odwołuj”. Wspierają i promują ją m.in. Ministerstwo Rozwoju, Polska Organizacja Turystyczna i Polska Izba Turystyki. Na czym polega ta inicjatywa i jak możesz wziąć w niej udział?
Akcja „Zmień termin, nie odwołuj” to wsparcie dwukierunkowe – skierowane zarówno do hotelarzy, przewoźników czy organizatorów wycieczek, jak i samych klientów. Masz rezerwację w hotelu lub z uwagi na zagraniczny wylot z Portu Lotniczego Kraków Balice dokonałeś rezerwacji na kraków lotnisko parking? Zamiast wszystko odwoływać, skontaktuj się z pracownikami hotelu lub parkingu i ustal nowy termin. W ten sposób pomożesz przedsiębiorcom z branży zachować płynność finansową. Przekładając termin skorzystania z oferty, zyskujesz także pewność, że nie stracisz wpłaconych już pieniędzy.
Dlaczego warto przełożyć termin wakacji?
Od połowy marca 2020 r. lokale gastronomiczne oferują wyłącznie dania na dowóz. Odwoływane są kolejne wycieczki. Wstrzymane zostały rejsy lotnicze. Dla branży gastronomicznej i turystycznej to duży cios – przedsiębiorcy stracili źródło przychodu. Przekładając termin wakacji, możesz okazać swoją solidarność z właścicielami firm postawionymi w bardzo trudnej sytuacji. Dzięki kalendarzowi zapełnionemu na przyszłe miesiące może się okazać, że wiele firm – i co za tym idzie miejsc pracy – nie zostanie zlikwidowanych.
Pozostając dziś w domu, wykażesz się rozsądkiem. Koronawirus SARS-Cov-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową i w związku z tym ograniczenie kontaktu z innymi osobami jest wskazane. Sytuacja jest przy tym dynamiczna – to w głównej mierze od naszej dyscypliny zależy, czy epidemia zostanie szybko okiełznana. Przedsiębiorcy z branży turystycznej deklarują, że nie mają problemu z przełożeniem rezerwacji na termin dogodny dla klienta. W większości przypadków udaje się uzgodnić rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron.
Przełożenie terminu wakacji – sposób, by nie stracić pieniędzy
Jeżeli wykupiłeś zagraniczną wycieczkę, przełożenie terminu wyjazdu może uchronić Cię przed utratą części pieniędzy. Dlaczego? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina na swojej stronie internetowej, że bezpłatnie można odstąpić od umowy wycieczki jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach. Okolicznościami uzasadniającymi anulowanie wyjazdu może być realne zagrożenie zdrowia czy życia podróżującego. Biura podróży najczęściej jednak każde takie żądanie rozpatrują indywidualnie. Jeżeli zechcesz odwołać wycieczkę, otrzymasz jedynie zwrot dokonanych wpłat – nie będzie przysługiwać Ci np. odszkodowanie. Jeżeli organizator uzna, że nie wystąpiło realne zagrożenie zdrowia, a Ty pozostaniesz przy swoim stanowisku, to będzie on miał prawo żądać od Ciebie opłaty.
Wykazałeś się przezornością i wraz z zagraniczną wycieczką wykupiłeś ubezpieczenie od kosztów rezygnacji? Może się okazać, że nawet stan epidemii, ogłoszony przez WHO, według ubezpieczyciela nie będzie Cię upoważniał do skorzystania z posiadanego ubezpieczenia. Dlaczego? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń zarówno epidemia, jak i pandemia często znajdują się w sekcji wyłączeń. Przekładając wycieczkę na inny termin, masz większe szanse, że nie stracisz części wpłaconych już środków. Zmiana terminu wakacyjnego wyjazdu opłaca się więc nie tylko organizatorowi, ale również Tobie!