W sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Gminy Wschowa i Szlichtyngowa
Środa, 19 stycznia 2011 o 23:02, autor: admin 0
na podstawie zarządzenia nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatów wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego,
"Zarządzenie nr 6/2011 Starosty Powiatu Wschowskiego z dnia 19 stycznia 2011 roku w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Powiatu Wschowskiego
treść:
Autor: Anna Klemm" (pogotowie przeciwpowodziowe)
OK. Ogłoszono . A może ktoś przetłumaczy z polskiego na nasze co z tym się wiąże. Jakie należy podjąć kroki (jako mieszkańcy) . Mamy się bać, kupowiać mąkę , baterie, paliwo, kajaki?, balony . Po jakie licho takie straszenie, . Proszę wyjaśnijcie mi i innym czytelikom Co autor miał na myśli ogłaszając pogotowie przeciwpowodziowe. Mamy się domyślać co robić, podobnie jak kto rządzi powiatem. Boję się. Zalewa czy nie?? Czy to tylko straszenie?????????? Plisssssssssssss help me
W związku z powyższym apelem o pomoc, który nadesłała jedna z naszych czytelniczek, redakcja zw.pl postanowiła sprawdzić, co oznacza w praktyce takie zarządzenie.
Takie zarządzenie na dobrą sprawę, istotne jest dla Zespołów Zarządzania Kryzysowego. Ogłasza się je publicznie, gdyż mieszkańcy mają prawo wiedzieć, o wszystkim, co się w powiecie dzieje. Powiat posiada plan działań w sytuacjach kryzysowych, nie tylko w przypadku zagrożenia powodzią, ale również w przypadku innych możliwych zagrożeń.
Stan pogotowia przeciwpowodziowego został wprowadzony dla 2 gmin Powiatu Wschowskiego: Gminy Szlichtyngowa i Wschowa.
Mając na uwadze przekroczone stany alarmowe Odry i Baryczy Burmistrz Szlichtyngowy zwołał zebranie dla gminnego Zespołów Zarządzania Kryzysowego. Podczas tego spotkania zostały przypomniane procedury. Zarządzono również sprawdzenie wszelkiego zaplecza logistycznego używanego w takich sytuacjach i postawiono w stan gotowości wszelkie służby.
W naszym powiecie płyną trzy rzeki, które maja duże znaczenie w profilaktyce przeciwpowodziowej rzeki: Barycz, Odra i Rów Polski. Gdyby nastąpiła tzw. cofka na Baryczy zagrożone zalaniem są jedynie pola uprawne w rejonie Przysiółka Czerlejewo i szkółka należąca do Nadleśnictwa Włoszakowice ponad to, w Wyszanowie nad Baryczą podtopione może zostać jedno gospodarstwo leżące nad samą rzeką.
Dane jakie odczytaliśmy dziś rano o godzinie 7:30 prezentują się następująco:
- na Odrze stan wody wynosi 527 cm i przekracza stan alarmowy o 77 cm
- na Baryczy stan wody wynosi 433 cm i przekracza stan alarmowy o 100 cm
- na Rowie Polskim stan wody wynosi 308 cm i przekracza stan alarmowy o 68 cm
W tej chwili żadna miejscowość nie wymaga ewakuacji i nic nie wskazuje na to, żeby zaszła taka potrzeba. Powiat jest przygotowany do stawienia czoła ewentualnym zagrożeniom, ma zabezpieczone siły, służby i środki. Mieszkańcy mogą być spokojni. - powiedział nam Andrzej Andrusiak Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.