Mowa przykładowo o takich problemach, jak wrastające i wkręcające się paznokcie, pękające piety, nagniotki, kurzajki czy stopa cukrzycowa. Należy pamiętać, że to nie tylko problemy natury estetycznej, ale poważne przypadłości, które bez wdrożenia odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych - najbardziej poważną z nich może okazać się brak możliwości samodzielnego poruszania się. Wyżej wymienione problemy są najczęstszymi, z jakimi borykają się pacjencji gabinetów podologicznych, aczkolwiek lista schorzeń jest znacznie dłuższa. Podolog nie tylko zajmuje się leczeniem, czyli stosowaniem farmakoterapii oraz przeprowadzaniem zabiegów leczniczych. Do jego zadań należy również ocena stanu stóp, przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych (między innymi regeneracja, nawilżanie, złuszczanie) i relaksacyjnych (przykładowo masaż). Jako specjalista wyznacza również plany działań profilaktycznych, które powinny ochronić pacjentów przed pojawieniem się poważnych schorzeń.
Dokładne informacje na temat chorób stóp i sposobów ich leczenia można zaczerpnąć ze strony internetowej https://podolodzy.pl/
Kiedy należy zgłosić się do podologa?
Do podologa możemy zgłosić się zawsze, aby dokonał on oceny stanu zdrowia naszych stóp i zarekomendował określonego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, zapobiegające wystąpieniu stanów chorobowych. Gdy jednak pojawiają się niepokojące objawy skórne, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - w zasadzie od razu w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów w obrębie tkanki skórnej. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bowiem stan chorobowy może się zaostrzyć i przysprzyć wielu trudności, między innymi w zakresie poruszania się. Ból, stany zapalne, pękanie i łuszczenie się skóry oraz pojawiające się odciski na stopach to najczęstsze przyczyny, które skłaniają ludzi do podjęcia konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę i szybko zareagować dobierając dla każdego pacjenta odpowiedni rodzaj terapii.
W schorzeniach typu: wrastające paznokcie bądź zabiegi usuwania odcisków i kurzajek, najlepszym okresem do wdrożenia terapii jest sezon jesienno - zimowy, w którym stopy znajdują się przez większość czasu w obuwiu. Wówczas nie będą widoczne zakładane klamry ortonyksyjne, mające na celu przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia bądź założone opatrunki. Wszystko po to, aby latem móc bez obaw odsłonić piękne i zdrowe stopy.