TworzymyGłos Regionu

reklama

VII Europejski Kongres Samorządów

Piątek, 15 kwietnia 2022 o 10:23, autor: 4
VII Europejski Kongres Samorządów

W dniach 11 - 12 kwietnia w Mikołajkach odbył się VII Europejski Kongres Samorządów. W wydarzeniu, na zaproszenie Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, udział wzięła mieszkanka gminy Wschowa, Pani Urszula Chudak. Poniżej publikujemy list, który spłynął do naszej redakcji, zawierający relację z wydarzenia oraz spostrzeżenia Pani Urszuli.

Jako przewodnicząca Lubuskiej Społecznej Rady Seniorów przy marszałku województwa, brałam udział w panelu "Starzejące się społeczeństwo i aktywizacja seniorów". Przedstawiłam, jak zarząd województwa lubuskiego dba o naszą grupę społeczną, jakie środki przeznacza na konkursy [w tym roku jest to kwota pół miliona zł] skierowane do naszej grupy społecznej, o możliwości korzystania z programów profilaktycznych dot. raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy, o funkcjonującej Karcie Seniora.

Jednak z największą przyjemnością poinformowałam o działaniach seniorów w mojej gminie - o powołaniu specjalnego pełnomocnika, o Domu Dziennego Pobytu, o wspólnych wyjazdach, spotkaniach, zabawach. Z największą jednak aprobatą spotkał się pomysł, jak się okazuje wcale nie tak powszechny,  powołania burmistrzowskiego pełnomocnika do spraw seniorów. Szef krakowskiego wydawnictwa "Głos Seniora" bardzo chciałby naszą gminę odwiedzić. Jakież było moje miłe zaskoczenie, że już dwa dni wcześniej pani Jola Awsiukiewicz, w tej sprawie przebywała w Krakowie. Jestem pewna, że ona nie odpuści i ciekawa forma współpracy z tego się "narodzi".

I jeszcze na koniec taka mała refleksja. Otóż w pierwszym dniu pobytu, do naszej lubuskiej delegacji podszedł prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki. Między innymi zapytałam go, w jakim panelu uczestniczy. W żadnym - brzmiała jego odpowiedź. Przyjechałem odnowić kontakty, nawiązać nowe - kontynuował. I tu przypomniała mi się interpelacja radnego opozycyjnego w naszej gminie, dotycząca obecności burmistrza na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Ile to kosztowało, jakie przyniosło konkrety itd. Ja wiem, święte prawo opozycji dopytywać, ale nieraz nie da się pewnych rzeczy zmierzyć czy zważyć. Trzeba po prostu bywać, jak powiedział prezydent Kubicki. A jestem pewna, że koszty jego podróży i pobytu w Mikołajkach, były zdecydowanie wyższe od kosztów poniesionych przez naszą gminę, związanych z uczestnictwem naszego burmistrza w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

By zakończyć bardziej optymistycznie - Świąt Wielkanocnych, które niosą to, czego dziś najbardziej potrzebujemy, czyli pokoju, nadziei i miłości.

życzy Urszula Chudak.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Jola
15.04.2022 10:48

Pani Ulu, dziękuję za miłe słowa. Każdy, ja także, potrzebuje wsparcia, dodania energii i dobrego słowa. Zwłaszcza w dobie ulubionego hejtu. Wtedy wszystko może się udać.

avatar
~Seniorka w wieku średnim .
15.04.2022 11:15

Brawo Ula . Dziękuję Ci za to zrobisz dla nas kobiet ,dla wszystkich seniorów.Życzę zdrowia ,dalszych sukcesów w pracy społecznej i dużo , dużo cierpliwości i siły w odpieraniu wstrętnego hejtu ,niesprawiedliwych ,nieprzemyślanych komentarzy zawistnych starców ,dziadersow i wszystkich kandydatów na emerytów i seniora .Wszystkiego dobrego miła Ulu .

avatar
~Adaś
15.04.2022 13:21

Ad. "U.Ch." - forumowiczu....., jak z wieloma orzeczeniami czy wnioskami zgadzam się z Panią najczęściej całkowicie tak tu i teraz mam ograniczoną wiarę co do Pani przekonania/deklaracji - cyt. " Trzeba po prostu bywać...... " czy " Ile to kosztowało, jakie przyniosło konkrety itd. " Może jest to niepotrzebny niepokój ale znam życie. Stawiam tezę, że sporo takich wyjazdów pod różnymi szyldami to "darmowa turystyka" , strumienie pociechy a i trafia się coś na "widelec" ....... za czyje (to nie tylko prawo wiedzy opozycji, to najzwyklejsza transparentność dla podatnika) ? Żeby sprawa była jasna p. Ulu, jak za swoje to "nos w kubeł" ale jak za tzw. zwrot kosztów to jakieś tam standardy muszą obowiązywać, musi być celowość i uzasadniona użyteczność .... tak uważam. Znam przykłady z Polski i z naszego powiatu "zainteresowanych" notabli, którzy "ogalali" budżety miast i gmin z formuły odnawiania i pozyskiwania wielu kontaktów/stosunków z wynikiem "niesłodkim" . Jak we wszystkim...... rozsądek, zasadność plus moralność p. Ulu, przy tzw. wyjazdach służbowych gdzie My podatnicy za to płacimy. Za swoje może być i intymnie . Przy okazji, a może też i o tym, - skład konferencji prasowej g. Wschowa - .... – członek Zarządu Województwa Lubuskiego, .... – Senator RP, ...... – Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, ..... – Radny Województwa Lubuskiego, ....– dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji, ....... – dyrektor Departamentu Programów Regionalnych, ......– dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze,.... – Sołtys Tylewic, .....– radna Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej we Wschowie. Czy coś takiego Panią nie zamartwia, ten stan rozbudowanej do granic już obolałej zdroworozsądkowości polskiej administracji ? Czy Ilość fundacji, instytutów, stowarzyszeń, klubów, kół, towarzystw, zrzeszeń, ugrupowań, sojuszy, bractw i rad jest stanem normalnym, czy jest ktoś taki jeszcze coby zapanował nad ich trwonieniem pieniędzy ? Z Świątecznymi pozdrowieniami Adaś

avatar
~Urszula Chudak
16.04.2022 20:45

Dwóm pierwszym Paniom serdecznie dziękuję za miłe słowa. Aż się boję napisać, że z grubsza z P. Adasiem się zgadzam, ale tylko z grubsza. Każdy polityk, od lewa do prawa, chętnie "ogalowywuje" [super określenie!] każdą nadarzającą się okazję. Nie przepuści jak ten "chłop żywemu". Od razu jednak powiem, że zdecydowanie wolę bywalców niż takich, jak np. nasi radni powiatowi - ze świecą ich szukać w przestrzeni publicznej. Ostatnia konferencja prasowa w Tylewicach, rzeczywiście była "na bogato". Ale tak działa kuchnia polityki i na to nie ma rady z w/w powodów. Na poparcie tej tezy, zacytuję wypowiedź jednego ze specjalistów do spraw produkcji, znanej firmy mięsnej. Na pytanie dziennikarza z czego robicie parówki, odpowiedział - lepiej nie wiedzieć z czego robi się politykę i parówki. Koniec cytatu. Podtrzymuję jednak, że bywać trzeba, bo samo nic nie zaistnieje, a takie okazje jak Kongresy, są wprost idealnie stworzone do tego. Na tej rangi wydarzeniu byłam po raz pierwszy i też co nieco zobaczyłam, podglądnęłam, posłuchałam. Liznęłam po prostu wielkiego świata. W zdecydowanej większości za swoje.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl