TworzymyGłos Regionu

Uwaga maturzyści! Maturnocka startuje już dzisiaj!

Piątek, 30 kwietnia 2021 o 11:27, aktualizacja Piątek, 30 kwietnia 2021 o 14:28, autor: 0
Uwaga maturzyści! Maturnocka startuje już dzisiaj!

Ponad 20 tys. tegorocznych maturzystów zainteresowało się Maturnocką, której pomysłodawczynią i współorganizatorką jest nauczycielka języka polskiego Agata Karolczyk-Kozyra ze wschowskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Uczestników wciąż przybywa, wydarzenie już 30 kwietnia!

Maturnocka to 5 godzin utrwalania wiedzy on-line przed egzaminem maturalnym z języka polskiego. Na uczniów czeka piętnastoosobowa grupa prelegentów z całej Polski. Poszczególne wystąpienia będą krótkie, ale treściwe. To swoiste repetytorium maturalne, w którym znajdą się zarówno zagadnienia językowe, lektury obowiązkowe, jak i formy wypowiedzi pisemnych, obowiązujących w czasie egzaminu dojrzałości.

Agata Karolczyk – Kozyra jest dyplomowaną nauczycielką języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie. Od jakiegoś czasu prowadzi również bloga edukacyjnego „Kreatywny polonista”, na którym znajdują się nie tylko artykuły, ale też pomysły na lekcje, materiały dydaktyczne, scenariusze, czy ciekawe linki. Do tej pory jej fanpage polubiło prawie 6,5 tys. osób!

- Kilka lat temu, kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła formułę egzaminu maturalnego, odchodząc od prezentacji, zastanawiałam się nad tym, „co zrobić, by w interesujący sposób powtórzyć materiał do egzaminu, by powtarzaniem zainteresować wszystkich uczniów?” – mówi Agata Karolczyk – Kozyra

Wówczas w Jej głowie zrodził się pomysł Maturnocki, czyli jednorazowych, wieczornych zajęć dodatkowych, które odbywały się na terenie szkoły, w nieformalnej atmosferze. Uczniowie sami proponowali tematy wymagające powtórzenia, a ich omawianie odbywało się poprzez gry, quizy i zagadki. Szkolne ławki zastępowały karimaty i materace, a wspólną naukę umilały przekąski i wcześniej zamówiona pizza.

Pierwsza Maturnocka miała miejsce w 2015 r. i od razu okazała się sukcesem, dlatego kolejne roczniki również chciały spędzać jeden z ostatnich piątków przed maturą w szkole, do późnych godzin wieczornych, by w ten nietypowy sposób przygotowywać się do egzaminu. Tym samym wydarzenie to na stałe weszło do kalendarza szkoły.

- Zdecydowanym atutem Maturnocki był jej nieformalny charakter. Podczas kilku godzin spędzonych w szkole otrzymaliśmy szereg wskazówek, pomysłów i praktycznych porad zaprezentowanych w kreatywny sposób, bez stresu, ocen, prowadzenia dziennika i dzwonka na przerwę. Mimo, że Maturnocka nie była obowiązkowa, wszyscy w niej uczestniczyliśmy. Nieocenione kompendium wiedzy – podsumowuje maturzysta z 2017 r.

Niestety pandemia, obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne i nauczanie zdalne pokrzyżowały zeszłoroczne i tegoroczne plany związane z kontynuowaniem Maturnocek w tradycyjnej formie.

- Jeśli ktoś pragnie czegoś wystarczająco mocno, to stara się poradzić sobie z przeciwnościami losu, które stają na jego drodze. Postanowiłam wykorzystać doświadczenie zdalnej edukacji i podjęłam decyzję o przeniesieniu swojej inicjatywy do Internetu. Do współpracy zaprosiłam zaprzyjaźnionych nauczycieli, którzy wraz ze mną podjęli się tego wyzwania. – komentuje Agata Karolczyk – Kozyra.

Mowa o Annie Konarzewskiej – nauczycielce języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr XIV w Gdańsku, autorce bloga „Być nauczycielem. . .” i książki pod tytułem: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” oraz Dariuszu Martynowiczu – nauczycielu języka polskiego w Zespole Szkół – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, edukatora i twórcę społeczności internetowej „Czas na progres”.

Krótko po tym organizatorzy znaleźli piętnastoosobową grupę szalonych polonistów z pasją i charyzmą, którzy z radością i entuzjazmem odpowiedzieli na zaproszenie do współpracy w charakterze prelegentów. To właśnie oni pomogą tegorocznym maturzystom usystematyzować i uporządkować wiedzę z zakresu języka polskiego.

Nauczyciele zapraszają na wydarzenie on-line i deklarują: „Zależy nam na Was, jesteśmy z Wami do końca, możecie na nas liczyć! Wierzymy, że dacie radę!”

Wydarzenie odbędzie się 30 kwietnia (piątek), w godzinach: 18:00-23:15 na platformach ClickMeeting i Facebook (na FB wydarzenie zatytułowane: „I Ogólnopolska Maturnocka Online”).

Pobierz załączony plik: Maturnocka-harmonogram.pdf

Wiadomość od organizatorów:

Zaplanowaliśmy małą niespodziankę. Nasze spotkanie zaszczyci swoją obecnością gość specjalny.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że „Maturnocka” stała się inspiracją dla innego, ważnego wydarzenia – „Egzaminocki” dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Odbędzie się ona 21 maja, a jej organizatorkami są: Magdalena Krajewska, Agata Sieńczak i Dorota Kujawa – Weinke.

Foto: 1 LO Wschowa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl