UTW: spotkanie ze specjalistą chorób wewnętrznych
Poniedziałek, 08 kwietnia 2013 o 10:09, autor: rk 0
W spotkaniu uczestniczyło 25 Pań, słuchaczek UTW. pan dr Waldemar Herman w czasie wykładu posłużył się przygotowaną przez siebie prezentacją, dzięki czemu graficznie pokazał niektóre zagadnienia. Przybliżyło to bardziej obrazowo niektóre elementy anatomiczne i inne, które stanowiły część tematyki wykładu
Wiodącym tematem spotkania było zapoznanie słuchaczek z chorobami, które atakują organizmy w wieku starszym. Jako specjalista w geriatrii (w Polsce jest tylko około 500-set geriatrów) uczulił słuchaczki na niebagatelizowanie objawów, które dotychczas u nich nie występowały. Należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania, a następnie do specjalisty.
Mimo stale wydłużającego się życia Polaków chodzi także o jego jakość. Postęp w medycynie, który się cały czas dokonuje, pozwala na wcześniejsze diagnozowanie i wykrywanie niebezpiecznych schorzeń, a następnie skuteczne leczenie.
Jednym z powszechnym schorzeń podeszłego wieku jest osteoporoza (rzeszotowienie kości). Należy wykonywać okresowo badania densytometryczne, które wskażą jaki jest nasz stan układu kostnego. Pan dr zaleca wykonanie takiego badania z szyjki udowej lub kręgosłupa. Są one najbardziej miarodajne. Ponadto przedstawił na planszy sposób w jaki każdy z nas operujący internetem może wykonać sobie sam. Podstawiając w odpowiednie miejsca swoje dane (m.in. waga, wzrost) można uzyskać wynik przybliżający stan kości.
W dalszej części Pan dr zajął się endokrynologią – szczególnie hormonami, które w naszym wieku są „rozchwiane” . Podał wielkości, które powinny nas zaniepokoić i zmusić nas do udania się do lekarza. Zalecił nam zaproszenie na kolejne spotkanie lekarza specjalistę w zakresie ginekologii. Wyjaśniłby nam jak należy funkcjonować w okresie menopauzy, a także po niej, czy należy przyjmować jakieś leki lub witaminy, czy nie.
Pan dr przedstawił tabele, z których wynikało jaki jest stan zdrowia Polaków w poszczególnych grupach wiekowych na tle innych krajów.
Następnie rozpoczęły się pytania dotyczące przede wszystkim specjalizacji dr Hermana. Słuchaczki prosiły o ukierunkowanie ich, przedstawiając dolegliwości jakie ich trapią. Pan dr odpowiadał na te i inne pytania bardzo wnikliwie i wyczerpująco. Spotkanie trwało ponad 1,5 godziny. Atmosfera była bardzo miła słuchaczki nieskrępowanie zadawały pytania. Zaproponowałyśmy spotkanie za rok, na co Pan dr zgodził się z ochotą.
Dziękując wykładowcy wręczyłyśmy symboliczny upominek w postaci bombonierki. Do zobacznia w roku akademickim 2013/2014.
Spotkanie przygotowała i relację napisała - Barbara Celewicz
[nggallery id=743]