TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Upadłość osoby fizycznej bez majątku

– czy jest możliwa? Odpowiadamy!

Piątek, 13 marca 2020 o 14:25, aktualizacja Poniedziałek, 16 marca 2020 o 08:30, autor: 0
Upadłość osoby fizycznej bez majątku

Prawo upadłościowe działa na korzyść niewypłacalnych dłużników. Zgodnie z nim, wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, majątek przechodzi w posiadanie syndyka i zostaje zlicytowany. Następnie sąd ustala plan spłaty, a po trzech latach jego realizowania, zobowiązania zostają umorzone. Jak sytuacja wygląda w przypadku osób, pozbawionych majątku? Czy ubóstwo jest przeszkodą w ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej? Sprawdź.

Brak majątku a postępowanie upadłościowe. To warto wiedzieć

Od 2014 r., gdy w życie weszła nowelizacja, prawo zezwala ogłosić upadłość osoby fizycznej dłużnikom bez majątku. Oznacza to, że tak zwane ubóstwo masy upadłościowej nie jest już blokadą na drodze do uzyskania oddłużenia. Konsumenci, którzy nie posiadają żadnych dóbr, mogą więc złożyć do właściwego Sądu Rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości. Bardzo ważne jest odpowiednie uzasadnienie, które przekona Sąd. Oprócz rzeczowej argumentacji, należy przedstawić dowody potwierdzające okoliczności opisane we wniosku.

W sytuacji, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, postępowanie upadłościowe przebiega znacznie krócej. Powód jest posty – syndyk nie musi spieniężać wartościowych przedmiotów, co często jest czasochłonne. Zwłaszcza, jeśli dłużnik jest w posiadaniu dóbr, które trudno zbyć, np. nieatrakcyjnych nieruchomości. To jednak nie oznacza, że postępowanie odbywa się bez udziału syndyka. Ten musi być powołany, gdyż nawet w toku sprawy może się okazać, że dłużnik przyjął spadek albo podjął pracę. Uzyskane w ten sposób środki wlicza się wówczas do masy upadłościowej. Następnie Sąd decyduje o całkowitym oddłużeniu albo, jeżeli zachodzi taka możliwość, ustala plan spłaty wierzycieli.

Aby ogłosić upadłość osoby fizycznej, trzeba uiścić wymagane opłaty

Nawet w sytuacji, kiedy osoba ogłaszająca upadłość jest pozbawiona majątku, obowiązują ją opłaty związane ze złożeniem wniosku i opcjonalnym udzieleniem pełnomocnictwa prawnikowi. Ich wysokość jest niezmienna i wynosi 30 zł (opłata sądowa) oraz 17 zł (pełnomocnictwo). W drodze wyjątku, koszty te zostają pokryte przez Skarb Państwa. Ewentualne wynagrodzenie prawnika należy jednak pokryć z własnej kieszeni. Co ciekawe, profesjonalne kancelarie, takie jak Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy, udzielają zainteresowanym bezpłatnych konsultacji. W ich ramach, specjaliści od spraw dotyczących upadłości analizują przedstawioną dokumentację i decydują, czy ogłoszenie upadłości osoby fizycznej jest słusznym wyjściem w danej sytuacji. Najważniejszą informacją dla dłużników bez majątku jest to, że ubóstwo masy upadłościowej nie stanowi przeszkody w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Bez względu na posiadane dobra materialne, osoba fizyczna spełniająca określone warunki, może więc wnioskować o oddłużenie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl