TworzymyGłos Regionu

Uczniowie ze Wschowy wzięli udział w „Biegu Tropem Wilczym” (FOTO)

Środa, 01 marca 2023 o 15:45, aktualizacja Środa, 01 marca 2023 o 16:38, autor: 2
Uczniowie ze Wschowy wzięli udział w „Biegu Tropem Wilczym” (FOTO)

Bieg Tropem Wilczym to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim hołd oddawany Żołnierzom Niezłomnym, którzy po II wojnie światowej nie godząc się z okupacją sowiecką i reżimem komunistycznym, kontynuowali walkę o wolną Polskę. Dla wielu z nich walka ta skończyła się tragicznie, a ich męstwo i poświęcenie na wiele lat zostało zapomniane. Dlatego też od 2013 roku, rocznie organizowany jest bieg ku ich czci.

Od dwóch lat bieg we Wschowie organizuje społeczność szkolna I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica. W tym roku było podobnie, z tym że do biegu dołączyła także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Wszystko po to, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Symboliczna długość trasy, którą uczestnicy pokonali, wynosząca 1963 metry, nawiązuje do roku, w którym zamordowany został ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak ps. „Lalek”. 

Historia projektu "Tropem Wilczym" jest równie interesująca co samo wydarzenie. W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować pierwszą edycję biegu w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Wzięło w niej udział jedynie 50 uczestników, ale już rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg do dzisiaj, liczba biegaczy wzrosła do 1500. W 2015 roku bieg stał się wydarzeniem ogólnopolskim i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych, angażując dziesiątki tysięcy osób w całej Polsce.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Iwona
02.03.2023 10:10

Brawo młodzież, Wasze uśmiechy bezcenne.

avatar
~Janek Pradera
05.03.2023 12:24

To zdjęcie ma potencjał na mema. Zapisuje na dysk.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl