TworzymyGłos Regionu

reklama

Uczniowie ze „Staszica” uczą się w nowej pracowni. O takim wyposażeniu marzą inne szkoły (VIDEO)

Środa, 01 listopada 2023 o 17:38, aktualizacja Środa, 01 listopada 2023 o 17:51, autor: 4
Uczniowie ze „Staszica” uczą się w nowej pracowni. O takim wyposażeniu marzą inne szkoły (VIDEO)

W I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie powstała nowoczesna pracownia ekologiczna. To miejsce, w którym uczniowie będą mogli zgłębiać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii (OZE), ochrony środowiska i ekologii. Projekt powstał dzięki Programowi Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Realizacja inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu, które Powiat Wschowski otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekopracownia łączy teorię z praktyką

Dyrektor szkoły, Piotr Wieland, podkreśla, że kluczowe dla projektu było połączenie teorii z praktyką. Uczniowie, zwłaszcza ci z technikum elektrycznego, otrzymają unikalną możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych, warsztatach i wycieczkach edukacyjnych. To zaangażowanie w praktyczną naukę ma pobudzać kreatywność i wyobraźnię młodych ludzi.

Zakres projektu i wyposażenie pracowni

Inwestycja, o łącznej wartości 82 439,05 zł, obejmowała utworzenie ekopracowni skupionej na tematyce OZE. Dzięki dotacji na cele inwestycyjne w wysokości 69 515,15 zł zakupiono nowoczesne wyposażenie, w tym panele słoneczne, turbiny wiatrowe, modele inteligentnych domów oraz samochody wodorowe. Dodatkowo uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach i prelekcjach.

Cel edukacyjny i praktyczne zastosowanie wiedzy

Celem inicjatywy jest nie tylko teoretyczne przybliżenie zagadnień związanych z OZE, ale także ich praktyczne zastosowanie. Uczniowie będą mieli możliwość projektowania i montażu paneli fotowoltaicznych oraz poznania technologii inteligentnych domów. Planowane są również zajęcia praktyczne, zatytułowane „Projekt instalacji fotowoltaicznej w moim domu” oraz „Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych w mojej szkole”.

Znaczenie odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna czy biomasa, stają się coraz ważniejsze w kontekście kryzysu energetycznego i ochrony środowiska. Wiedza na ich temat jest kluczowa dla młodego pokolenia, które stanie przed wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Fotowoltaika, jako jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii z OZE, odgrywa coraz większą rolę w polskiej gospodarce.

Magazynowanie energii odnawialnej

W pracowni poruszane będą także zagadnienia związane z magazynowaniem energii odnawialnej. Uczniowie poznają technologie akumulatorów elektrycznych, zbiorników ciepła oraz możliwości wykorzystania biogazu i „zielonego wodoru”.

Wpływ na świadomość ekologiczną

Inwestycja ta stanowi istotny krok w kierunku wzrostu świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Poprzez praktyczne zajęcia i bezpośrednie zaangażowanie, uczniowie będą mogli lepiej zrozumieć znaczenie i potencjał odnawialnych źródeł energii, co może przyczynić się do zmian w ich dorosłym życiu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Jadzia
01.11.2023 20:17

Pozdrawiam chłopaka z pierwszego zdjęcia. Gdybym miała lat 20 byłbyś moim marzeniem.

avatar
~Jasio
01.11.2023 22:57

"marzenie" - CO?. Niby jakich szkół ?. Co za kpina z wyposażenia - super wyposażenia innych Szkól W Polsce !.

avatar
~Wschowa
02.11.2023 13:55

Znowu Staszic, brawo Staszic!

avatar
~RAWOCO...?
03.11.2023 10:34

To wy, faktycznie z takim tokiem rozumowania to jedna wielka prowincja. Jak widać nie widzieliście i nie nic nie wiecie jak są SUPER wyposażone Inne Szkoły w naszym kraju !. Prowincja jak Wschowa zawsze będzie prowincją nie zależnie co by w tych szkołach nie było !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl