Poniedziałek, 25 czerwca 2012 o 13:17, autor: admu 10
Adaptacja dzieł literatury jest trudnym a zarazem pasjonującym zajęciem. Scenarzysta musi bowiem już na początku zadecydować, które ze scen są kluczowe dla oddania treści utworu, które warto wyeksponować a które należy przemilczeć… Przed takim zadaniem stanęli nasi koledzy i koleżanki z klasy multimedialno-dziennikarskiej z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie
Projekt filmowy został zrealizowany w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Lektury w kadrze” w Łodzi. Nasze zadanie polegało na nakręceniu filmu opartego na dowolnej lekturze szkolnej - trzeba przyznać, że wybór nie był prosty. Mieliśmy wiele propozycji i sugestii, lecz po wielu burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy, że sfilmujemy nowelę Bolesława Prusa „Kamizelka”. W realizacji zadania pomagał nam nasz nauczyciel języka polskiego i technologii informacyjnej, pan Tomasz Wojnarowski.
Na wyniki konkursu czekaliśmy bardzo długo, lecz naszą cierpliwość wynagrodziła wiadomość, że „Kamizelka” została uhonorowana nagrodą specjalną. Przygotowanie filmowego projektu nie było proste ze względu na przyjętą przez narratora kompozycję utworu. Na miejsce realizacji naszego filmu wybraliśmy szkolny strych - wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że to miejsce będzie doskonałe jako jeden z podstawowych planów filmowych. Jak to zwykle bywa, było sporo zamieszania z przygotowaniem rekwizytów i ustawieniem sprzętu. Każdy miał coś do zrobienia: jedni zajęli się oświetleniem i scenografią, inni zadbali o charakteryzację bohaterów i ciekawe ujęcia filmowe. W filmie wystąpili nasi koledzy i koleżanki z klasy – wydaje nam się, że w obsadzeniu ról trafiliśmy w samo sedno. Aktorzy odgrywający główne postacie podeszli do powierzonego im zadania z wielkim profesjonalizmem.
„Kamizelka” miała swoją prapremierę w naszym liceum i trzeba przyznać, że nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania naszą pracą. Młodzież i nauczyciele byli zgodni co do tego, że zrobiliśmy naprawdę dobry film. Takie opinie motywują nas do dalszej pracy. Dzięki temu mamy świadomość, że nasze działania nie idą na marne a oglądanie ostatecznych efektów przynosi nam wiele satysfakcji.
Film wysłaliśmy również na 3. Festiwal Filmów Młodzieżowych -18 zorganizowany w Poznaniu. Jest to największa tego typu impreza w Polsce adresowana do młodzieży. Wzięli w niej udział również przedstawiciele z naszej klasy. Festiwal trwał dwa dni, z czego podczas pierwszego miała miejsce projekcja filmu „Inwersja” i wykład Stanisława Mąderka „O aktorstwie filmowym, pracy na planie, stu twarzach jednego aktora i tajemniczych postsynchronach”. Najciekawszym elementem programu były warsztaty dla uczestników festiwalu. Do wyboru były trzy rodzaje: charakteryzacja filmowa, film dokumentalny i montaż filmowy. Pierwsze z nich dało możliwość wykonania makijażu filmowego i telewizyjnego, uczestnicy mogli też wykonać sztuczną ranę na prawdziwej skórze. Podczas warsztatów dotyczących filmu dokumentalnego była możliwość poznania tajników pozwalających na zrealizowanie dobrego „dokumentu”. Te osoby, które wybrały trzecią opcję odkrywały sekrety profesjonalnego montażu.
Drugi dzień festiwalu był jeszcze bardziej ekscytujący ze względu na wieczorną Galę Finałową i wręczenie nagród, co było poprzedzone projekcją wszystkich filmów konkursowych, wśród których znalazła się nasza „Kamizelka”. Projekcja trzydziestu wyróżnionych filmów trwała siedem godzin, lecz nie było to zajęcie nużące, ponieważ mieliśmy możliwość obejrzenia prac konkursowych naszych konkurentów. Musimy przyznać, że były one na wysokim poziomie, któremu bez problemu sprostał nasz film. I mimo tego, że nasz projekt nie został nagrodzony, to i tak cieszymy się, że nasza praca zakwalifikowała się do tego festiwalu.
Sądzimy, że zebrane doświadczenia zaowocują w dalszej karierze filmowej a wielu z nas coraz poważnej zastanawia się nad podjęciem studiów z zakresu filmu, scenopisarstwa czy pracy w mediach.
Na koniec zapraszamy do obejrzenia naszego filmu:
Angelika Wojciech
Sabine Urbaniak
[gallery link="file"]
Genialna robota, gratuluję :) świetna kreacja aktorów, z ich grą trochę gorzej, ale są na dobrej drodze żeby się rozwijać w tym fachu. Jako dźwiękowiec słyszę poważne błędy w dźwięku, ale nie psuje to klimatu filmu, który stworzyliście naprawdę zajebiście ;D Czekam na kolejne wasze produkcje ;)
Budzi emocje i wzrusza. A to ważniejsze od technik filmowych.
Szkoda że za moich czasów nie było tak łatwo o sprzęt do takich projektów ha ha.
Gratulacje.
Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl