Odsłonięcie pomnika pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej, którą celebrować będzie JE ks. Biskup Tadeusz Lityński. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerują na Plac Słowiański, gdzie o 13:15 głos zabierze Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki. Następnie przemówienia wygłoszą Prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski, oraz Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzata Gośniowska-Kola.
Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej o godzinie 13:30. Monument ma przypominać o tragicznych wydarzeniach z lat 1943-1944, kiedy to ukraińscy nacjonaliści dokonali masowych mordów na ludności polskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Historia powstania pomnika
Projekt pomnika został wyłoniony w 2022 roku przez 14-osobową komisję konkursową, w skład której weszli przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji historycznych oraz władz miejskich. Zwycięska koncepcja wyszła spod ręki Barbary Getter i Andrzeja Getter z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa. Plac Słowiański, otoczony budynkami sądu i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, stanowi symboliczne miejsce dla upamiętnienia ofiar. Realizację projektu finansuje Instytut Pamięci Narodowej.
Małgorzata Gośniowska-Kola od lat walczy o godność ofiar
Za organizacją uroczystości stoi Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Jej zaangażowanie w kultywowanie pamięci o ofiarach zbrodni na Kresach wynika z osobistych doświadczeń rodzinnych. "W domu rodzice zawsze powtarzali: 'najważniejsza jest prawda! Nie wolno Ci zapomnieć o tym, co w Hucie uczyniono Polakom'", wspomina Gośniowska-Kola. Te słowa stały się fundamentem jej działalności społecznej.
Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka od lat angażuje się w odnowę polskich nagrobków na terenie Ukrainy oraz współpracuje z instytucjami państwowymi obu krajów. Jej wysiłki zostały docenione - otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal "Pro Patria" oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.
Obejrzyj: Wschowa pamięta o zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości w 80. rocznicę tragedii
Stowarzyszenie Huta Pieniacka
Stowarzyszenie Huta Pieniacka, założone oficjalnie w 2008 roku, zrzesza ocalałych z masakry w Hucie Pieniackiej, ich rodziny oraz sympatyków. Jego głównym celem jest upamiętnianie ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach zamieszkujących Kresy II Rzeczypospolitej.
Organizacja regularnie organizuje obchody rocznicowe w miejscu dawnej Huty Pieniackiej, konferencje naukowe oraz spotkania edukacyjne dla młodzieży. Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz zachowania materialnych śladów kresowej historii, m.in. poprzez restaurację cmentarzy.
Odsłonięcie pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Zielonej Górze stanowi kolejny krok w misji Stowarzyszenia. To nie tylko hołd dla ofiar, ale również żywa lekcja historii dla kolejnych pokoleń.