Delegacje udały się pod tablice upamiętniającą „Młodzieżowe Siły Zbrojne”, które działały we Wschowie w latach 1951-1952. Były one założone przez uczniów Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej, dzisiejszego I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Tam złożono wiązanki kwiatów, a uczestnicy ceremonii oddali hołd bohaterskim członkom tej organizacji.
Następnie delegacje udała się do Izby Pamięci, która powstała w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie. Ma ona na celu upamiętnienie represjonowanych mieszkańców powiatu wschowskiego w latach 1945-1956. Były to czasy, kiedy działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. Inicjatorem powstania Izby był ówczesny komendant KPP Wschowa insp. Tomasz Kłoskowski, przewodnicząca ZT NSZZP KPP Wschowa kom. Maja Piwowarska, a także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Miejsce zostało objęte patronatem honorowym Marka Asta - Posła na Sejm RP.
Podczas ceremonii nie zabrakło przedstawicieli różnych organizacji, m.in. Związku Piłsudczyków RP oraz Stowarzyszenia Wschowscy Patrioci. Obie organizacje zawsze były bardzo zaangażowane w upamiętnianie działaczy antykomunistycznych oraz osób, które poświęciły swoje życie w walce o wolność naszego kraju.
Należy zaznaczyć, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko hołd oddany poległym bohaterom, ale również okazja do refleksji nad historią naszego kraju oraz szansą na pokazanie, że pamięć o tych, którzy walczyli o wolność, jest wciąż żywa i ważna. Wydarzenie to przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o naszej historii oraz jak wiele poświęceń ludzie musieli ponieść, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i niepodległością naszego kraju.