TworzymyGłos Regionu

Uczcili pamięć lokalnych działaczy antykomunistycznych (FOTO)

Środa, 01 marca 2023 o 17:47, autor: 19
Uczcili pamięć lokalnych działaczy antykomunistycznych (FOTO)

W Powiecie Wschowskim uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Starosta Wschowski, Andrzej Bielawski, wraz z przedstawicielami Związku Piłsudczyków RP, Stowarzyszenia Wschowscy Patrioci oraz dyrektora i uczniów I Zespołu Szkół, uczcił pamięć lokalnych działaczy antykomunistycznych. Tegoroczna ceremonia była wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego regionu.

Delegacje udały się pod tablice upamiętniającą „Młodzieżowe Siły Zbrojne”, które działały we Wschowie w latach 1951-1952. Były one założone przez uczniów Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej, dzisiejszego I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Tam złożono wiązanki kwiatów, a uczestnicy ceremonii oddali hołd bohaterskim członkom tej organizacji.

Następnie delegacje udała się do Izby Pamięci, która powstała w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie. Ma ona na celu upamiętnienie represjonowanych mieszkańców powiatu wschowskiego w latach 1945-1956. Były to czasy, kiedy działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. Inicjatorem powstania Izby był ówczesny komendant KPP Wschowa insp. Tomasz Kłoskowski, przewodnicząca ZT NSZZP KPP Wschowa kom. Maja Piwowarska, a także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Miejsce zostało objęte patronatem honorowym Marka Asta - Posła na Sejm RP.

Podczas ceremonii nie zabrakło przedstawicieli różnych organizacji, m.in. Związku Piłsudczyków RP oraz Stowarzyszenia Wschowscy Patrioci. Obie organizacje zawsze były bardzo zaangażowane w upamiętnianie działaczy antykomunistycznych oraz osób, które poświęciły swoje życie w walce o wolność naszego kraju.

Należy zaznaczyć, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko hołd oddany poległym bohaterom, ale również okazja do refleksji nad historią naszego kraju oraz szansą na pokazanie, że pamięć o tych, którzy walczyli o wolność, jest wciąż żywa i ważna. Wydarzenie to przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o naszej historii oraz jak wiele poświęceń ludzie musieli ponieść, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i niepodległością naszego kraju.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~Szopka
01.03.2023 19:15

Tragedia, co to za komedia?

avatar
~do szopka
02.03.2023 13:30

Dla trzymanych i katowanych w tych piwnicach młodych ludzi z całą pewnością to była tragedia. Komedią może to określać potomek, któregoś z tych UB-eckich oprawców. Patrząc na te żółte łapki, to sporo tego lewactwa we Wschowie.

avatar
~Luk
02.03.2023 07:10

Błagam, przestańcie się w końcu ośmieszać z tymi "piłsudczykami"

avatar
~Historyk !
02.03.2023 10:18

To jest profanacja wiedzy z zakresu historii !. Jak obiekt państwowy jakim jest policja może mieć taka tablicę i w dodatku stowarzyszenie wchodzi do tego obiektu jak do miejsca publicznego ?. Szok !. Czy wg zasad historycznej pamięci taka tablica - jeśli już jest - nie powinna być w miejscu tej szkoły lub miejscu ogólnospołecznym !!!!. Co to za szopka?.

avatar
~mentor + !
02.03.2023 11:08

Lokalna partia pisu w osobie em.mundurowego i jego politycznego mentora w osobie starosty i ich posłów jak widać zasypuje nam Nasze Wolne lokalne media swoimi USTAWKAMI - tak ma wyglądać ich kampania wyborcza na 2023 i 2024 !!!!. W myśl starego powiedzenia " nie ważne co o nas mówią i co piszą ważne aby zaistnieć w mediach " - dodam ; - a rusz coś do czegoś/kogoś przylgnie!. Ale dzisiaj po ostatniej kampanii wyborczej nasze lokalne społeczeństwo już jest INNE i nie takie NAIWNE !!!!. Potrafi oddzielić plewy od zboża !!!!.

avatar
~Aaa
02.03.2023 10:49

A tak personalnie to kogo można wspomnieć?

avatar
~Lokalne mądrale słuchajcie !
03.03.2023 14:37

Żołnierze wyklęci ! Część i chwała Bohaterom ! Łapy w dół pajace ! Swietujcie sobie dzień Urbana Jaruzelskiego albo innego komuszego autorytetu .

avatar
~DO ( słuchajcie)
03.03.2023 17:49

SŁUCHAJCIE to ty możesz sobie lemingu piX+ wołać !!!! do swojej żony jeśli masz, do swojej teściowej jeśli ci synku pozwoli !!!. Mamy wolny kraj i taki ton najwyraźniej pozostał ci z ery słusznie mminionej !!!-//?. Zaponiałeś w tym waszym zatrzetrzewieniu się na pseudo patriptyzm wspomnieć bohaterów AK!. I ty myslisz, że ktoś cię poważnie traktuje - synku !???.

avatar
~zza winkla
02.03.2023 13:54

Na zdroworozsądkowych ludzi z miasta już to nie działa, musicie odejść. Wasz czas skończy się z jesienią i w kolejnych wyborach.

avatar
~wyborca
02.03.2023 19:13

Takieg cyrku to nawet za komuny nie było !. Nie było też takiego emeryta mundurowego po 1990 roku aby tak się zaangażował w speranie partii politycznej i miał takie parcie na szkło!. Policja po 1990 roku nigdy nie udzielała się tak politycznie, bowiem wiązało ją ŚLUBOWANIE i USTAWA o apolityczności !. Honor to Honor !.

avatar
~tragikomedia
03.03.2023 09:08

Ludzkość bada kosmos, amerykanie są na Marsie, a tu takie szopki. Zajmijcie się przyszłością. Dość jazdy na wstecznym.

avatar
~To ja, syn majora MO Piotr B.
03.03.2023 16:56

Ciężko odnależć sie w nowej Polsce. Więc muszę POpierać PO.

avatar
~EMERYT
04.03.2023 00:32

TOMASZ K. w tej czapce to może jedynie dożynki w Pcimiu Dolnym otworzyć.... a i tak jak dla niego to za dużo... lokalny patriota? Żart lokalny i.....!!!

avatar
~BRAWO!
04.03.2023 13:14

Panie Emerycie strzał w dziesiątkę !. Pytanie; co w takich głowach może się mieścić aby tak postępować ?. Ktoś kiedyś powiedział, cytat " że jak Bóg chce ukarać człowieka to mu rozum odbiera....". Obecni powiadają, cytat "... że do każdej partii będącej u władzy to dla ciepłej posadki lgną jak pszczoły do miodu - lub tam inaczej ? ...Hi..." Te ich miny są bezcenne !. Hi... .

avatar
~EMERYT + "EMERYT"***
06.03.2023 06:10

Czyli taka dożynkowa ozdoba "Wschowa 2023"!. A może to nowy styl w modzie "wiosna 2023" ?. A może wprowadzimy obowiązek " każdy emeryt m." będzie musiał się zaopatrzyć w taką czapkę by podkreślić swoje poparcie ?. Jestem ciekawy czy taka osoba uraczy swoją obecnością przy Święcie Topienia Marzanny ?.

avatar
~Wschowa
04.03.2023 08:08

Widzę znawców tematu :)))).Niektórzy jeszcze tęsknią za tamtymi czasami . :)))))

avatar
~Wschowa
04.03.2023 08:09

Widzę znawców tematu :)))).Niektórzy jeszcze tęsknią za tamtymi czasami . :)))))

avatar
~do -porównania:
06.03.2023 06:18

Należy zauważyć, że na tej ustawce starosta nie stoi na wykrocznej - czyli krok przed tłem jak to bywa np. w szkole TYLKO się zlewa z szarżą, a biedna młodzieży jest za ich plecami ?. Ponadto rzuca się w oczy i to bardzo, że coraz mniej jest tych tzw. "przebranych w mundury z czasów Wodza Piłsudskiego" na tego typu imprezach , np. brak jest głównej osoby p. Jana z HZZ, p. Joli z Rady Powiatu - i innych !.

avatar
~ŁOLABOGA...!
11.03.2023 12:14

Czy ja coś przespałem o dziejach Wschowy ?. Czy Nasza Wschowa kiedykolwiek gościła Marszałka Piłsudskiego?. Jako pilny i zdolny uczeń z Historii nie przypominam sobie takich zdarzeń - w odróżnieniu tych na foto !. Prosze mi powiedzieć co to za farsa biorąc pod uwagę, że uczestniczą na nie "oficerowie - byli " ?. Komu i czemu ma to służyć ? - czy w XXI Wieku nie powinniśmy juz zaprzestać ZAKŁAMYWAĆ NASZEJ HISTORII ?. Jak z taką wiedzą może ktoś nas reprezentować w loklanym samorządzie, bądź pretendować do niej ???.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl