Jak zwykle w takich sytuacjach rodzi się pytanie o to, kto jest bardziej chroniony. Mieszkaniec, ptak, a może urzędnik? Bo na pytanie, kto najbardziej ucierpi, nie ma sensu odpowiadać. Przecież wiadomo kto.
- Ptaki są bardzo uciążliwe dla mieszkańców okolicznych domów. Potworny hałas od wczesnych godzin porannych, przez cały dzień. Odchody na chodnikach, parkingach, samochodach, domach i głowach przechodniów, a po deszczu smród odchodów to nasz chleb powszedni - pisze do nas Pan Paweł, mieszkaniec okolicznych bloków. Od kilku lat ptaków i gniazd jest coraz więcej.
Zielony Rynek to centrum Wschowy, gdzie zlokalizowany jest Urząd Skarbowy, duży zakład pracy, przychodnia zdrowia, a nieopodal: sklepy, apteka a przede wszystkim park do wypoczynku i miejsce z pomnikiem upamiętniającym zbrodnię na Wołyniu.
Mieszkańcy pytają nas jaką wizytówką dla przyjezdnych, petentów, klientów, pacjentów są pokryte odchodami ulice, parkingi i domy. Parkingi przez większość roku nie można użytkować, ponieważ pozostawiony na nich samochód nadaje się tylko do mycia, nie mówiąc o uszkodzeniach lakieru. Zabrudzone dachy, okna dachowe, elewacje, tarasy pobliskich domków są zmorą mieszkańców.
Z przekazanych do redakcji pism wynika, że władze gminy znają problem i od dwóch lat próbują go rozwiązać. Mieszkańcy oczekują jednak konkretów. Sugerują, że jedynym sposobem walki z gawronami jest usunięcie ich gniazd - najlepiej z gałęziami drzew, na których są usadowione. To jednak wymaga uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz z Lubuskim Konserwatorem Zabytków.
Działania podjęte przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa muszą być podyktowane obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2016 roku gawron, a także wszystkie inne ptaki, są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że zabronione jest między innymi niszczenie ich siedlisk, zabijanie, okalanie lub niszczenie jaj.
- W związku z pismem mieszkańców ul. Zielony Rynek pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wschowa wystąpili z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze o wydanie decyzji zezwalającej usunięcie gniazd gawronów we wskazanym przez mieszkańców miejscu. Po otrzymaniu wyżej wymienionej decyzji zlecono i wykonano zdjęcie 27 gniazd ptaków w rejonie ul. Zielony Rynek, kosztem ponad 2,2 tysiąca złotych. Prace zostały wykonane na przełomie listopada i grudnia minionego roku, poza okresem lęgowym – wyjaśnia Aleksander Ziemek ze wschowskiego magistratu.
Sprawa została zatem przez Urzędników potraktowana bardzo poważnie i zostały podjęte wszelkie kroki zmierzające do usunięcia gniazdującej koloni gawronów.
Jak wyjaśniają nam urzędnicy - Tezy przedstawione w piśmie z dnia 22 kwietnia, dotyczące przycinki drzew lub niszczenia gniazd w okresie lęgowym są wyraźnie sprzeczne z obowiązującym prawem, które wyraźnie zabrania niszczenia siedlisk gatunków chronionych. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wschowa podjęli wszelkie działania, na jakie pozwalają obowiązujące przepisy.
- Jesteśmy świadomi, że gniazdowanie ptaków na zieleńcach Wschowy może być uciążliwe, niemniej jednak Urząd w okresie lęgowym ptaków nie może podejmować działań przyczyniających się do płoszenia ptaków, niszczenia jaj czy niszczenia siedlisk. Urzędnicy będą szukać dalszych, zgodnych z prawem, rozwiązań tej sytuacji - podsumowuje Aleksander Ziemek.
Jaki będzie skutek działań urzędników i mieszkańców? Czy kolonia gawronów przestanie być zmorą mieszkańców ul. Zielony Rynek? O tym przekonamy się w niedalekiej przyszłości.
(red)