TworzymyGłos Regionu

reklama

Trwają prace w miejscu pamięci w Przybyszowie (ZDJĘCIA)

Czwartek, 04 listopada 2021 o 15:20, autor: 3
Trwają prace w miejscu pamięci w Przybyszowie (ZDJĘCIA)

Na terenie byłego folwarku Bänisch w Przybyszowie, gdzie w czasie II Wojny Światowej znajdował się podobóz KL Groß-Rosen, trwają prace mające na celu zabezpieczenie i konserwacje tego miejsca, w szczególności częściowe odtworzenie murów istniejących tu niegdyś budynków.

Prace możliwe są dzięki inicjatywie Pana Franka Müllera z Towarzystwa Współpracy Polsko — Saksońskiej, która zaowocowała uzyskaniem dofinansowania z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Przeprowadza je Firma Ogólnobudowlana Pana Marcina Zająca z Przybyszowa.

Przypomnijmy, iż w 2019 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie dwóch kamieni pamięci właśnie w okolicach Przybyszowa, gdzie od października 1944 r. do stycznia 1945 r. znajdowały się filie KL Groß-Rosen i jednego kamienia umiejscowionego niedaleko wsi Spokojna, gdzie w 1945 roku w zagajniku, 20 kobiet zostało zamordowanych strzałem z karabinu w tył ciała.

Od tego czasu, dzięki polsko-niemieckiej współpracy trwają intensywne prace nad pielęgnowaniem pamięci o tych miejscach i ówczesnych wydarzeniach. Wczoraj teren prac odwiedził Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła wraz z Zastępcą Krzysztofem Gruszewskim.

(slawa.pl)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~MK
05.11.2021 08:37

niestety wiedza o wydarzeniach w czasach II WŚ na naszych terenach jest dla mieszkańów zerowa, pamiętam Panią która opowiedziała mi o swoch losach z czasów wojny o kobiecym obozie o nieludzkich rzeczach jakie tam się działy , sądziłam ze to nieprawda i postanowiłam poszperać i niestety okazało się że mówiła prawdę, Do dzisiaj żałuję że nie słuchałam uważniej.

avatar
~Burgmeister
06.11.2021 17:45

gdzie w polu ? w trójkącie miejscowości Stare Strącze Jutrzenka i Przybyszów. stodoła bez żadnej rozbudowy. szukam racjonalnego wyjaśnienia. Jak na obóz trochę za mało zostało/ dowodów. miejsce może i z pamięcią i z teoriami spiskowymi.

avatar
~ext7
07.11.2021 16:38

ad MK. Ja też żałuję, że będąc dzieciakiem niezbyt uważnie słuchałem rozmów dorosłych, bo gdybym słuchał uważniej, dziś wiedziałbym więcej. Ale pomimo, że nie słuchałem uważnie to, zapamiętałem – słowa mojego Ojca: Jak tu przyjechaliśmy, robiąc porządki, furami wywoziliśmy damskie buty do”pancerniaka”-pancerniak to przeciwpancerny rów, który kopały więźniarki filii NIEMIECKIEGO KL. Groß-Rosen. Tak coby było jasne, ja jako dziecko biegałem po tej ziemi (nie mając pojęcia, że ta zbroczona jest krwią) .Więc Szanowny” Burgmeister” nim coś napiszesz, to pomyśl.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl