TworzymyGłos Regionu

reklama

Trwa laserowe czyszczenie figury z fontanny na skrzyżowaniu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej

Środa, 10 kwietnia 2024 o 14:59, aktualizacja Czwartek, 11 kwietnia 2024 o 16:40, autor: 6
Trwa laserowe czyszczenie figury z fontanny na skrzyżowaniu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej

Na skrzyżowaniu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej we Wschowie, trwa renowacja jednego z najbardziej charakterystycznych punktów miasta - historycznej fontanny. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak laserowe oczyszczanie, fontanna odzyskuje swój dawny blask. Całkowity koszt prac wynosi około 120 tysięcy złotych, z czego 37 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania.

Remont zabytkowej fontanny

Proces odnowy nie ogranicza się wyłącznie do samej figury. Obejmuje on również nieckę fontanny, gdzie stare powłoki zostały zastąpione nową, betonową konstrukcją. Następnie, zastosowanie znajdzie mineralna, elastyczna zaprawa izolacyjna, a także materiały uszczelniające, mające na celu ochronę konstrukcji przed przeciekaniem. Kluczowym etapem jest zastosowanie wodoszczelnego betonu, który zapewni fontannie długowieczność i odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, przewidziane są prace związane z czyszczeniem obudowy, rekonstrukcją ubytków oraz impregnacją i hydrofobizacją kamiennych elementów.

Fontanna - symbol miasta o bogatej historii

Fontanna we Wschowie, stojąca na miejscu dawnej studni miejskiej, jest nie tylko elementem architektonicznym, ale również symbolem bogatej historii miasta. To, co dziś turyści podziwiają, to doskonała kopia oryginalnej XVII-wiecznej fontanny, stworzona przez lokalnego artystę, Mirosława Pateckiego. Oryginał można zobaczyć w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Na tarczy niesionej przez kobietę widnieje napis „Virtus pro spe viget”, co oznacza „cnota kwitnie w nadziei”. Miejscowi widzą w tej rzeźbie alegorię miasta, które rozwinęło się dzięki nadziei i ciężkiej pracy swoich mieszkańców. Przypomina to o pierwszej w Polsce manufakturze farbiarskiej, założonej tu na początku XVII wieku przez Włocha Nicolę Bacaralliego, oraz o bogatej tradycji rzemieślniczej miasta, gdzie w 1781 roku mieszkało 584 rzemieślników, w tym 144 sukienników.

Źródło: poznajhistorie.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~BP
11.04.2024 06:49

Tylko pochwalić :)))) Może uda się też uruchomić zegar na retuszu ?

avatar
~Urszula Chudak
11.04.2024 10:34

Zawsze staram się pisać na temat pod odpowiednią informacją - dzisiaj odstępuję od zasady, ponieważ taki temat raczej się nie pojawi. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Radia. Wy Państwo Zw, jesteście takim swoistym naszym radiem. To dzięki Wam wiemy, co w regionalnej "trawie piszczy". Gdzie warto się wybrać, co zobaczyć, komu trzeba pomóc. Jeżeli chodzi o to ostatnie. Swego czasu poprosiłam tu o maszynkę do gotowania dla schorowanej pani z Łysin. W ciągu 20 min. miałam pozytywną odpowiedź, a potrzebująca na drugi dzień maszynkę. Dlatego dziękując że jesteście życzę, jak najdalszego i nie zakłóconego niczym zasięgu! Wszystkiego dobrego!

avatar
~do łapki w dół
11.04.2024 12:40

nawet w super życzeniach coś ci nie pasuje? a może chlapiesz te łapki z przyzwyczajenia przy jej komentarzach?

avatar
~Redakcja
11.04.2024 13:12

Pani Urszulo, serdecznie dziękujemy!

avatar
~laserowe czyszczenie....
11.04.2024 14:57

A ty " do łapki w dół " uważasz to za normalne - taki tekst, pod takim artykułem . czy to jest aby poważne, że piszecie gdzie wam się tylko podoba?. czy to jest aby godne tego tematu?. najwyraźniej jakoby się uwłaszczyliście na tym zw.pl. jak na swoim ?. więcej szacunku do tekstów i tematów pod , którymi się podpisujecie !.

avatar
~Prośba
11.04.2024 17:50

Wiele innych bardziej potrzebnych inwestycji. Oświetlenie niektorych ulic we Wschowie, nie mówiąc o drogach... raczej idźcie radni i rządzący w te strone..

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl