Triduum Paschalne to czas poświęcony przeżywaniu Misterium Paschalnego, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek jest również jednym z dwóch dni, w którym nie odbywa się msza święta. Zamiast niej katolicy gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej. Jest ona wspomnieniem męki i śmierci na Krzyżu Jezusa, w jej trakcie dochodzi do adoracji Krzyża, a po niej Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do Grobu Pańskiego. W parafiach we Wschowie, Sławie i Szlichtyngowej oraz w klasztorze ojców franciszkanów we Wschowie liturgie odbywać się będą o godzinie 18.00. Po nabożeństwach rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wcześniej wierni będą mieli możliwość wziąć udział w Drodze Krzyżowej. O 15.00 odbędą się one w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie oraz w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, natomiast o 17.15 zaplanowano Drogę Krzyżową w klasztorze ojców franciszkanów.
W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. Wierni w tym dniu udają się do kościołów aby poświęcić pokarmy, które znajdą się na stole w czasie Wielkanocnego śniadania. Dokładne informacje na temat godzin święceń pokarmów można odnaleźć na stronach internetowych parafii. W tym dniu wieczorem katolicy spotykają się na Liturgii Wigilii Paschalnej, w której skład wchodzą Liturgia Światła, Liturgia Słowa Bożego, Orędzie Wielkanocne, Liturgia Chrzcielna, Liturgia Eucharystii. Obrzędy wielkosobotnie rozpoczną się o 20.00 w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, parafii św. Michała Archanioła w Sławie oraz w klasztorze ojców franciszkanów. Godzinę później odbędą się uroczystości w parafii św. Jadwigi Królowej we Wschowie, gdzie po Liturgii Wigilii Paschalnej odbędzie się również procesja rezurekcyjna. W pozostałych kościołach msza święta z procesją rezurekcyjną odbędzie o godzinie 6.00, natomiast o 7.00 w Szlichtyngowej. W poniedziałek wielkanocny msze święte odbywać się będą w porządku niedzielnym.
Każdy kto nie ma możliwości wzięcia udziału w kościele w obchodach Triduum Paschalnego może skorzystać z transmisji na żywo, która prowadzona będzie z kościoła farnego. Transmisja dostępna tutaj.
(red.)