TworzymyGłos Regionu

reklama

To już 20 lat istnienia powiatu wschowskiego! (RELACJA)

Piątek, 23 września 2022 o 19:58, aktualizacja Piątek, 23 września 2022 o 20:23, autor: 30
To już 20 lat istnienia powiatu wschowskiego! (RELACJA)

W tym roku przypada jubileusz 20-lecia powstania powiatu wschowskiego. Z tej okazji w Klasztorze O.O. Franciszkanów odbyła się msza św., a po niej uroczystości w auli I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie.

W jubileuszu udział wzięli: Marek Ast - Poseł na Sejm RP, Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski, Stanisław Tomczyszn - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Andrzej Bielawski - Starosta Wschowski, Małgorzata Gośniowska-Kola - Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego, Patrycja Borkowska - reprezentantka Posłankę do PE Elżbietę Rafalską, Jolanta Denesiu - Przewodniczącą Rady Powiatu Wschowskiego, Waldemar Starosta - Wicestarosta Wschowski, Jolanta Wielgus - Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa, Krzysztof Gruszewski - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sława, Marek Kraśny - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa, ks. kan, Dariusz Ludwikowski, st. bryg. Krzysztof Piasecki - Komendant KP PSP we Wschowie, podinsp. Tomasz Szuda - Komendant KPP Wschowa, Tomasz Kłoskowski - były Zastępca Komendata Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Przemysław Gliński - były Zastępca Komendata Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, Janusz Chruszczewski - Prezes Sądu Rejonowego we Wschowie, Artur Dryjas - Prokurator Rejonowy, obecni i byli radni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, naczelnicy powiatu wschowskiego, przedstawiciele instytucji współpracujących z powiatem wschowskim, przedstawiciele związków zawodowych i nauczyciele.

Wydarzenie było okazją do podsumowań. Zgromadzeni goście wysłuchali prezentacji Starosty Wschowskiego Andrzeja Bielawskiego. Włodarz przedstawił dotychczasową działalność i bieżące inwestycje.

Za szczególne zasługi na rzecz powiatu wschowskiego, z rąk Starosty Wschowskiego Andrzeja Bielawskiego, okolicznościowe statuetki otrzymali: Marek Ast - Poseł na Sejm RP, Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski, Stanisław Tomczyszn - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Eliza Lebedyńska-Maj - Sekretarz Powiatu Wschowskiego oraz Andrzej Andrusiak - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

W auli I ZS we Wschowie wystąpiły mażoretki z zespołu “Finezja” i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie. Przed zgromadzoną publicznością zaśpiewały uczennice wschowskich szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy jubileuszu usłyszeli również legendy związane z powiatem wschowskim czytane przez uczennice Staszica. Popis na trąbce dał Arkadiusz Nowacki.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (30)

avatar

avatar
~Jakiś on
23.09.2022 20:59

Towarzystwo wzajemnej adoracji bez żadnego pomysłu na Wschowę. Przykro mi droga młodzieży. My starsi jeszcze sobie poradzimy. Wam życzę siły i odwagi w kandydowaniu na ich miejsce. Nigdy nie wmówcie sobie, że się nie nadajecie lub jesteście jeszcze za młodzi.

avatar
~Six
23.09.2022 20:59

Szkoda, że taka okoliczność okazała się w głównej mierze prezentacja kandydatów na najbliższe wybory. Zapomniano o osobach walczących o powiat wschowski.

avatar
~Mieszkanka
24.09.2022 17:10

Nie zapomniano, wspominano protesty i dziękowano mieszkańcom, ówczesnym samorządowcom oraz wszystkim którzy przyczynili się do powstania powiatu.

avatar
~wschowianin do Six
25.09.2022 14:39

Zgadzam się z Tobą. Pominięcie Zbyszka S. i Leona Ż. to chyba celowa akcja. Promowani zostali ci co wcale nie walczyli o Powiat. Organizacja tej rocznicy w takim stylu to skandal.

avatar
~marek
24.09.2022 07:55

Zielona Góra, Nowa Sól, Głogów, Sława Śląska, Szlichtyngowa to historyczny Śląsk. Wschowa od 1343 należy do Wielkopolski, tak jak Wolsztyn, Babimost, Bojadła, Ciosaniec i Łupice. Tzw. lubuskie coraz bardziej się wyludnia, bo młodzi ludzie uciekają, zwłaszcza do Poznania. Zapaść Wschowy w lubuskim coraz bardziej się pogłębia, a oni świętują istnienie jakiegoś powiatu, który nikomu nie jest potrzebny. W Polsce potrzebny jest nowy podział administracyjny kraju.

avatar
~O ZGROZO+
24.09.2022 15:27

Szanowne towarzystwo wzajemnej adoracji + !!!!. Co byli mundurowi , a obecnie emeryci,,, , co pozostali w tej ekipie mieli i mają wspólnego z walką o powstanie Powiatu Wschowskiego by teraz tak stać i świętować ten DZIEŃ ????. Ludzie - mieszkańcy Wschowy co jeszcze pamiętacie te DNI ten OKRES WALKI o POWIAT WSCOWSKI oceńcie to sami !!!!. Jak można tak bez żadnej żenady stać i podszywać się pod tych co to walczyli czynnie o Nasz Powiat wschowski, a teraz Ich nie ma i obecni się pod to wszystko podszywają !!!!!!!. Co to ma być : - kampania przedwyborcza z udziałem byłych mundurowych i innych przy okazji tego jubileuszu ?????. ZAWŁASZCZENIE + !!!.

avatar
~PAMIĘĆ SIŁĄ PRAWDY
24.09.2022 15:42

Szanowny Panie Zbyszku S. ( wiadomo o kogo chodzi) !!!!. A co Pan na to jak Pan widzi tych wszystkich, którzy nie walczyli czynnie z Panem o POWSTANIE POWIATU WSCHOWSKIEGO, a teraz są honorowymi gośćmi tej dzisiejszej uroczystości ???? ( np. byli mundurowi, prezesi ,,,itd.) !??. Czy nie jest Panu tak po prostu, tak po Ludzku przykro ????. Pozdrawiamy Pana i Pańskich kolegów z tamtego okresu wspólnej walki z udziałem prawie całego społeczeństwa - mieszkańców Wschowy !!!!!!!!.

avatar
~do mieszkanki
24.09.2022 18:42

O tym, który najwięcej walczył o powiat tj. Leonie Żukowskim nikt nie wspomniał a gmina kupiła dla Geremka biurko jego ojca aby wspierał utworzenie powiatu.

avatar
~DO "Mieszkanka"
24.09.2022 19:37

Oooooo!!!! O mało nie łaskawczyni !. Takie Święto przez duże "Ś" powinno być zorganizowane dla całego Wschowskiego Społeczeństwa co najmniej na Placu przed Ratuszem i z udziałem całego społeczeństwa Wschowy, bowiem To Oni są tego BOHATERAMI, a nie w towarzystwie "wybrańców" , a la "gości honorowych" !!!. Prawda +/=.

avatar
~Gekon
24.09.2022 22:56

Pięknie, wspaniale zorganizowana stypa.

avatar
~Stand-up
25.09.2022 08:51

Przez siedem ostatnich lat nic innego tylko jeden wielki STAND-UP jednej partii-partyjki, która opanowała Wschowskie Starostwo i Rade Powiatu !!!. :::: Demokracja jest demokracja:::: - ostatnie odkrycie pewnego prezesa, który planuje tzw. "korpusy ochrony wyborów" #.pl.

avatar
~Mieszkanka
25.09.2022 10:32

Chodziłam po pasach, strajkowalam i chociaż mały ten nasz powiat to NASZ , zmienia się dużo, popatrzmy na inwestycje na drogach, w szkołach, itd. Od dużych do malych. Pamiętacie jak było za Leszczyńskiego, wszystkie instytucje nam zwijali. A za Nowej Soli przez trzy lata w tamtym Powiecie, nic nie zyskaliśmy, dlatego cieszmy się Naszym małym powiatem i wspólnie pracujmy na Jego dobro. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Powiatu Wschowiego.

avatar
~dawny wschowianin.
26.09.2022 18:31

Moja mama Halina Dudek też zdarła buty.

avatar
~Wschowa
25.09.2022 18:03

Oooo (...) o sobie powiedziała "walczyliśmy o powiat"! Ona akurat śmieszną hurtownię Megan wtedy próbowała prowadzić. Ludzie pamiętają!

avatar
~Poparzony władzą
27.09.2022 21:44

Hurtownia Megan i firma tej Pani była bardzo znana.....Bardzo.:)

avatar
~Urszula Chudak
26.09.2022 12:14

Z większości komentarzy przebija żal, moim zdaniem bardzo słuszny, o świętowaniu w wąskim gronie, ze wskazaniem na prawą stronę sceny politycznej. Gdzie w tym wszystkim jesteśmy my, mieszkańcy? Baczni obserwatorzy tego portalu, zapewne pamiętają, że na ten fakt zwracałam uwagę już przy zapowiedziach jubileuszowych obchodów. Wydawało mi się, że kultura polityczna podpowiada zaprosić suwerena. Wreszcie 20 - lecie jest tylko raz! Oczekiwałabym postawienia takiego pytania przez któregoś z radnych, na najbliższej sesji Rady Powiatu. Czy się doczekam - odpowiedź w zasadzie znam - a może tym razem mnie zaskoczą?

avatar
~Adaś
26.09.2022 13:33

Ad. "U.Ch." - forumowiczu.... gdyby tak nad wyraz mocno została Pani (i ja też) zaskoczona to proponuję sobie, dla siebie, zrobić "przyjęcie" z charakteru celebracji w tych starszych rocznikach ? Ale to fantazja, taka siła motywacji " chmury" , nierealne oczekiwanie, bo ważniejszy był nie jubileusz a "seans" nazwisk miejscowego środowiska PiS. Jaka w tym rola suwerena i gdzie w tym dniu są prawdziwi twórcy "mordęgi" tworzenia powiatu Wschowa zostało pominięte. Wychodzi na to, że my jesteśmy tylko narzędziem do robienia im kadencji co jest też i ich dobrym portfelem . Czy to się zmieni, czy mieszkańcy tego miasta kolejny raz dadzą wiarę magii ze "Stodoły" na obwodnicę, na ścieżki rowerowe czy nowoczesną stację PKP ....... myślę , że w końcu - dość ! Wielki czas na zmianę administracji państwa, na uproszczenie prawa, na redukcję urzędów, na proste, liberalne, wolne obywatelskie życie. Osoby ze zdjęć w ogóle nie powinny być brane pod uwagę w tych wyborach . Postawmy na młodych, nieznanych i nie uwikłanych w układach. Adaś

avatar
~5454
26.09.2022 12:47

I co z tego nie ma zakładów,nic ciekawego poza budowa sklepów, czym się chwalić Wschowa wymiera, nadmiar biurokratów nic wiecej

avatar
~Mieszkaniec
26.09.2022 20:15

Adaś na burmistrza to dopiero się będzie we Wschowie działo tylko się pakować i uciekać żal mi cię chłopie .

avatar
~Wyborca
26.09.2022 20:17

Żal ci że ciebie nikt nie wybiera marny filozofie .

avatar
~dawny wschowianin
26.09.2022 18:27

A gdzie informacje o tej walce wschowian o przywróceniu powiatu, bo zapomniano o tym wspaniałym mieście i powiecie.

avatar
~Korpus>En-Be-A+<
27.09.2022 08:10

Cytat ..." władzy raz zdobytej nie oddamy"... Kto to powiedział, a nadal jest na czasie ?. W dobie Totalnego kryzysu i energetycznego i gospodarczego oni nam ciągle fundują tematy zastępcze mówiąc - wmawiają, że jest węgiel na składach i jest czym palić !. Nawet w takiej prostej lokalnej sprawie 20 - lecia nie są w stanie uszanować P R A W D Y o Tych co nam ZAŁATWILI POWIAT, a promują jeno swoich "już ustalonych kandydatów" do przyszłych wyborów na radnych i posłów !!!!!. Nawet nie są w stanie USZANOWAĆ NASZEJ ŚWIĘTOŚCI i NASYCH WSPÓLCZESNYCH BOHATERÓW tak są zaślepieni sobą i tylko sobą !!!!. Wyborco, widzisz ale jak widać nie myślisz jak staniesz przed urna ?!. Czy prawda jest jedną i tylko jedną prawdą tych przy władzy ?. Co oni powiedzą - ci nasi z lokalnej władzy powiat+ ; - gdzie się podziałyyy tamte podatkiii, gdzie te akcyzy plusss, gdzie się podziały przychody z WAT-uuu.......????. No gdzie !!!!. Parafrazując, słynne już słowa ich byłej pani premier,,,,, """bo Wam tzw. kopciuchy sie to należało"""". Odp. sobie sam właścicielu kopciuchów o co tu w tym wszystkim chodzi !.

avatar
~Jacek
27.09.2022 10:24

Kandydat na burmistrza Wschowy .... teraz kocha jedyną słuszna partię , jak się zmieni władza, zmienią się od razu jego poglądy. Pokocha kolejnych. Zapomniał już, jak pluł kiedyś na obecnego posła, któremu teraz ściska rączkę tak ochoczo. Takie ma parcie na władzę.

avatar
~zzz
28.09.2022 18:06

Co tam robili p.Kłosowski i p.Gliński ? Przecież oni o Powiat nie walczyli. Pomylono chyba uroczystości.

avatar
~SZANOWNY PANIE (zzz)!
29.09.2022 06:52

JAK słusznie, ba trafnie zauważyłeś i przypomniałeś nam tych panów (mundurowych) na tej skromnej uroczystości zorganizowanej z okazji 20 - lecia Powstania Naszego Powiatu przez lokalna organizacje pisu Wschowskiego jest to nic innego jak ich promowanie swoich kandydatów do nadchodzących wyborów 2023, a może i nawet 2024 - dotyczy samorządów, bowiem jak słyszysz z ust ich prezesa oni teraz montują nam na rok przed wyborami nową O R D Y N A C J Ę W Y B O R C Z Ą !!!!!. Tak już od 7, a może od 10 lat nami manewrują i na szczeblu centralnym i lokalnym - wówczas promowali nam mundurowego strażaka na kandydata na ich burmistrza Wschowy ( mimo, że jeszcze był czynny zawodowo, a następnie jako emeryta ...) !. I jak to się skończyło ; - jest ich radnym i coś tam dali mu w powiecie ...?. Tak więc nie Dziw się Szanowny Panie (zzz) , że teraz już na wszystkie swoje lokalne imprezy zapraszają na miejsca czołowe tych emerytów !!!!. A jak widziałeś byli oni i są ciągle na pierwszych stronach ich spotkań z wybrańcami !!!!. Aż dziw jest, że nie było ich na tzw. ich Pikniku Rodzinnym co to oni nazwali z okazji 20 - lecia PW ????. Przygotuj się forumowiczu na te sceny do końca tej kampanii wyborczej !!!. Nie na darmo ich prezes coś tam coś tam wspominał o tzw. ich Korpusie Ochrony Wyborów !!!!. Od 1990 roku żaden mundurowy jak i emeryt mundurowy tych lokalnych służb tak nisko się nie zniżył aby brać czynny udział w partyjnych lokalnych wyborach !!!!! - jak to czynią oni !!!!!!...To jest ewenement Ziemi Wschowskiej tak upartyjnić korpus mundurowych !!!!. Przy tej okazji chciało by się wykrzyczeć :::: WYBORCO , WIDZISZ MYŚL CO ROBISZ PRZY URNIE !!!!!!!!. JESTEŚMY I PAMIĘTAMY KTO i KIM JEST i BYŁ W NASZEJ KOCHANEJ WSCHOWIE !!!!!!!< NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA TE TANIE CHWYTY !!!!!!!. Do (zzz).

avatar
~LW
03.10.2022 11:00

Czekali na nagrody....

avatar
~Do ***Szanowny Panie ...***
29.09.2022 18:10

COŚ W TYM JEST SZANOWNY PANIE >>>WYSTARCZY PRZYPOMNIEĆ SOBIE JAK LOKALNY POSEŁM PISU PRZEZ WIELE KADENCJI WYBORCZYCH PROMOWAŁ niejakiego pana JP, którego "pozyskał" z ugrupowania pana AŻ i Pana Zbyszka, u których pan JP przez wiele lat był wybieralnym na lokalnego radnego ALE ...ALE jak przeszedł na stronę pisu Wschowscy Wyborcy już się nie dali nabrać i nie zagłosowali na niego... radnym powiatu nie został .... >>> żalu nie było, bowiem na otarcie łez został z namaszczenia lokalnego pisu wykreowany na Prezesa (...)i się ma !!!!!. Teraz jak słusznie zauważyłeś pan poseł przerzucił się na pozyskiwanie mundurowych !!!!, bowiem sądzi, że jest to w OCZACH WSCHOWSKI WYBORCÓW zawód tzw. "społecznego poszanowanie" . DODAM od siebie : - może i jest ale sam zawód i to od siedmiu lat NIE DO KOŃCA TAK JEST z tą policją co to gromiła protest kobiet gazem i pałkami teleskopowymi , a straż żałowała wody Polskiej Młodzieży , itd,.... Czy tak będzie z nimi w nadchodzących wyborach jak z panem JP - CZAS POKA ŻE !!!!!!-?.

avatar
~#.młody
30.09.2022 07:56

Do wszystkich młodych Wschowian i Powiatu --- czas skończyć w nadchodzących wyborach z emerytami tego pokroju oraz ludźmi z namaszczenia partyjnego !. Nam w samorządzie lokalnym czy to powiatowym, czy to gminnym nie są potrzebni figuranci i potakiwacze lokalnych pseudo partii !. Należy skończy z tymi co od 30 lat skaczą z partii do partii, z ugrupowania do ugrupowania aby tylko dorwać sie do urzędowego "koryta" i wegetować tam przez kolejną kadencje !. Co to za radny, co to za radna EMERYTKA ???, nie po to poszli na przyspieszone emerytury aby teraz za nasze pieniądze do nich sobie dorabiać i grzać t............ w ławach urzędniczych !. Korpus Młodych do Urn !.

avatar
~do powyżej
30.09.2022 14:23

Ale pan jest w nurcie myślowym p. Chudak, zzz, Adasia, Jacek ? Czy to dobrze ? Tak, bardzo dobrze ! PiS nie zdał egzaminu, nie ma dobrej zmiany . Są kłamstwa i skłócanie narodu, kolegów, rodziny.

avatar
~DO-do powyżej -
30.09.2022 17:29

Może i w nurcie jak to pan określił i napisał ale my młodzi nie siedzimy z założonymi rękami z piwkiem przy nosie i nie narzekamy jak Pan i Panu podobni w tej Wschowie - mamy wizję, że trzeba z tymi emerytami raz na zawsze skończyć !!!!!! Do roboty Panie "do powyżej" Wschowa i Wschowianie to nie jakaś tam partia i jej emerytowani klakierzy i różnego rodzaju " skoczki z partii do partii " TO My i Wy !!!!!. Czas na zmianę do gruntu ........ !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl