TworzymyGłos Regionu

Tłumik motocyklowy - najważniejsze informacje

Sobota, 21 stycznia 2023 o 14:32, aktualizacja Sobota, 21 stycznia 2023 o 14:32, autor: 0 186
Tłumik motocyklowy - najważniejsze informacje

Właściciele motocykli pragną nie tylko osiągać niebywałe prędkości, czując we włosach wiatr, ale też chcą, żeby ich maszyny dobrze brzmiały i świetnie wyglądały. Ważnym elementem jest tłumik motocyklowy. Nic dziwnego, jego basowy pomruk sprawia, że adrenalina zaczyna krążyć w żyłach. Jednak wydech motocyklowy wyposażony w tłumik ma za zadanie nie tylko modyfikowanie dźwięku. W grę wchodzi także wpływ na wagę, wygląd oraz osiągi maszyny. Jednak nie ma w tej kwestii zupełnej dowolności. Wszystko powinno być zgodne z normami prawnymi, które regulują to, jaką głośność może osiągnąć motocykl. Jeśli interesuje Cię temat, jakim są nowoczesne tłumiki motocyklowe, zapraszamy do lektury! W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących tego zagadnienia. 

1. Co to jest tłumik motocyklowy?

2. Tłumik motocyklowy - co warto o nim wiedzieć?

3. Tłumiki motocyklowe - rodzaje

4. Na co warto zwrócić uwagę kupując tłumik motocyklowy? 

Co to jest tłumik motocyklowy?

Zastanawiasz się, co to jest tłumik motocyklowy? Przede wszystkim wydechy motocyklowe, jak inaczej nazywane są tłumiki, odpowiadają za ograniczenie hałasu, który produkuje maszyna. Jednak chęć zmniejszenia hałasu to nie jedyny powód, dla którego kierowcy decydują się na modyfikację tego elementu. Dzięki wymianie tłumika motocyklowego można sprawić, że dźwięk wydawany przez maszynę będzie brzmiał bardziej basowo i przyjemniej dla ucha. Popularne są zwłaszcza tłumiki stalowe, chociaż nie są najlżejsze. Warto jednak pamiętać, że po modyfikacji dźwięk wbrew temu, co napisaliśmy wcześniej będzie głośniejszy. To może zainteresować policję i spowodować kontrolę drogową. 

Stylowe tłumiki motocyklowe Chopper i inne wpływają także na osiągi maszyny. Znaczenie ma zwłaszcza budowa tego elementu i jego waga. Rodzaj tej części wydechu wpływa na dynamikę silnika, podobnie jak uszkodzenie tłumika może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Położenie tłumika, a zwłaszcza jego waga sprawia, że motocykl może szybciej osiągać pożądaną prędkość. 

Kolejną kwestią, którą nie sposób pominąć, jest kwestia estetyczna. Wygląd tłumika ma ogromne znaczenie. Projektanci zastanawiają się nie tylko jak zoptymalizować pracę silnika i poprawić moc, a także uczynić dźwięk przyjemniejszym pod kątem hałasu, ale także jak dodać maszynie nieco stylu. Jeśli interesują Cię najlepszej jakości tłumiki, sprawdź stronę https://www.intermotors.pl/oferta/tlumik-6010053

 

Tłumik motocyklowy - co warto o nim wiedzieć?

Czy motocykle od zawsze były wyposażone w tłumiki? Okazuje się, że nie. Na początku hałas nie miał w ogóle znaczenia, a normy stanowione zostały dużo później. Pierwszy tłumik to był po prostu wypływ spalin, które produkuje maszyna. Z czasem jednak, kiedy motocykli przybywało na drogach i zwiększała się świadomość odnośnie do szkodliwości hałasu, zaczęto projektować tłumiki, jakie znamy w dzisiejszych czasach. Pierwsze tłumiki nie były specjalnie zaawansowane technicznie, a wręcz prymitywne. Jednak z czasem stawały się coraz bardziej dopracowane, finalnie stając się nowoczesnymi elementami, produkowanymi z wykorzystaniem najnowszych technologii. 

Tłumiki motocyklowe - rodzaje

Dostępne są różne rodzaje tłumików motocyklowych. Kierowcy wybierają te elementy w zależności od swoich potrzeb i tym, na czym najbardziej im zależy. Dla niektórych będzie to poprawienie osiągów silnika, a dla innych redukcja hałasu. A oto najpopularniejsze z nich: 

  • Tłumiki interferencyjne - w takim przypadku dochodzi do zjawiska interferencji, czyli nakładania się fal o tej samej częstotliwości. Można osiągnąć to dzięki rozwidleniu kolektora na kilka rur o innych długościach, a następnie połączenie ich. Jednak takie rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane, bo dość trudno je zaprojektować w taki sposób, żeby było odpowiednie dla motocykli. 
  • Tłumiki refleksyjne - ich składową są rury i przegrody w dużej ilości. Jednak dla wielu osób minusem takiego rozwiązania jest pogorszona dynamika silnika. 
  • Tłumiki absorpcyjne - składają się z jednej perforowanej rury, przechodzącej przez całą długość tłumika.  

Na co warto zwrócić uwagę kupując tłumik motocyklowy? 

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić tłumik motocyklowy? Jeśli chodzi o cenę, nie jest to mały wydatek. Dobry tłumik wprawdzie można kupić już za kilkaset złotych, ale topowe modele od najlepszych producentów sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Cena zależy jednak nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od jakości wykonania i technologii, która została zastosowana. Ważną kwestią jest odpowiedni dobór rodzaju tłumika do motocykla, bo nie każdy będzie pasował. To, co także jest ważne, to jakość i wytrzymałość. 

Jeśli nie jesteś pewien, jaki tłumik wybrać do swojego motoru, zawsze warto skontaktować się ze sprzedawcą i zapytać o radę. Jest to możliwe nie tylko podczas zakupów stacjonarnych, ale także online. Wiele sklepów oferuje opcję czatu i rozmowy ze specjalistą. Można zapoznać się także z tematem w internecie, szukając odpowiedzi na pojawiające się pytania na tematycznych grupach. 

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

OGŁOSZENIA

dodaj ogłoszenie

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl