TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Termin spłaty a wysokości raty kredytu

Poniedziałek, 09 listopada 2020 o 13:13, autor: 0
Termin spłaty a wysokości raty kredytu

Decydując się na skorzystanie z dowolnego kredytu, powinno Ci zależeć na jak najlepszych warunkach finansowych przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa dla Twojego budżetu. Jednym z ważnych aspektów, które mają na to wpływ, jest termin spłaty, dlatego dobrze przemyśl, na jak długo zaciągasz zobowiązanie.

Wpływ okresu kredytowania na wysokość raty

Zadłużenie się w banku wiąże się z obowiązkiem zwrócenia w ustalonym terminie wierzytelności powiększonej o odsetki i ewentualną prowizję. Minimalny i maksymalny czas spłaty określają warunki danego produktu, więc ostateczna decyzja należy wyłącznie do klienta. I tu pojawia się pytanie: jak w najkorzystniejszy dla siebie sposób ustalić termin spłaty? Odpowiedź zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości.

Zastanawiając, jak długi termin spłaty kredytu będzie najlepszy, należy mieć świadomość, że każde jego wydłużenie lub skrócenie wpływa zarówno na wysokość pojedynczej raty, jak i odsetki. Mówiąc ściślej, im dłuższy czas spłaty, tym niższa pojedyncza rata, ale też wyższe odsetki. I odwrotnie: im krótszy termin, tym wyższa rata i niższe odsetki. Wynika to z faktu, że każda rata wiąże się z oprocentowaniem, dlatego im mniej rat, tym mniej naliczonych odsetek.

Dla kogo krótki, dla kogo długi termin spłaty

Konkludując, skracanie czasu spłaty powoduje mniejsze obciążenie dla budżetu domowego czy firmowego dłużnika, ale wiąże go na dłużej z bankiem i jest mniej opłacalne pod względem finansowym. Po prostu w tej sytuacji Twój kredyt jest droższy, niż gdyby został zwrócony później. Krótki czas spłaty warto zatem polecić osobom w trudnej sytuacji finansowej, których dochody są mocno ograniczone i w codziennym budżecie liczy się każda złotówka. W takim przypadku kluczowe powinno być zachowanie stabilności finansowej i zdolność do regularnego zwracania należności.

Inną strategię mogą obrać osoby i przedsiębiorstwa z wysokimi dochodami czy dużymi oszczędnościami, których sytuacja finansowa jest bezpieczna i przewidywalna. Im nie musi tak bardzo zależeć na obniżeniu pojedynczej raty, ponieważ mogą sobie pozwolić na nieco większe obciążenie budżetu domowego czy firmowego. Z tej perspektywy w pełni zasadne jest skrócenie czasu spłaty w taki sposób, aby jednocześnie obniżyć odsetki i zapłacić mniej za kredyt.

Długość okresu kredytowania ma co prawda wpływ na odsetki, jednak jest on relatywnie niewielki. Za kluczowy aspekt pod tym względem należy uznać wybór samej oferty kredytu, od której w decydującym stopniu zależą koszty danego produktu. Dlatego tak ważne jest, żeby podejmować rozsądne i przemyśle decyzje konsumenckie na podstawie wiarygodnych i dobrze zweryfikowanych danych. Niezastąpioną pomoc w tym zakresie gwarantuje internetowa porównywarka kredytów, która pozwala na szybkie i łatwe zestawienie ze sobą wielu ofert.

Możliwe okresy kredytowania

Na jak długo można zaciągnąć kredyt? To zależy przede wszystkim od jego rodzaju oraz wieku i sytuacji finansowej klienta. Podczas gdy kredyty gotówkowe są udzielane przeważnie na maksymalnie 10 lat, hipoteczne da się zaciągnąć nawet na 25 lat z możliwością wydłużenia o kolejne 10 lat. Osoby i firmy o dobrej zdolności kredytowej mogą ponadto liczyć na ustalenie wysokiej raty przy krótkim terminie, na co banki przeważnie nie pozwalają klientom znajdującym się w gorszej sytuacji finansowej.

Jeśli chodzi o wiek klienta, starsze osoby muszą być przygotowane na to, że bank nie udzieli im kredytu z terminem spłaty na 20 czy 25 lat – trudno tego oczekiwać, znajdując się w wieku emerytalnym. Niezależnie od ustalonego czasu spłaty warto poszukiwać jak najlepszych ofert, korzystając z porównywarki dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl