TworzymyGłos Regionu

reklama

Tablica poświęcona ks. Rogalińskiemu odsłonięta! (VIDEO)

Środa, 21 grudnia 2022 o 17:34, autor: 0
Tablica poświęcona ks. Rogalińskiemu odsłonięta! (VIDEO)

Na murach dawnej rezydencji jezuickiej, w której obecnie mieści się siedziba Muzeum Ziemi Wschowskiej, umieszczono tablicę upamiętniającą wybitnego wschowskiego proboszcza ks. Józefa Rogalińskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonały dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych Anna Wiśniewska oraz radna Rady Miejskiej we Wschowie Jolanta Pawłowska.   

Po uroczystym odsłonięciu tablicy odbył się wykład okolicznościowy poświęcony życiu ks. proboszcza Rogalińskiego, który wygłosił Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Józef Rogaliński urodził się 20 listopada 1728 roku w Jurkowie. Był synem Antoniego Rogalińskiego herbu Łodzia – sędziego ziemskiego wschowskiego.

Ksiądz Rogaliński był wybitnym uczonym i pedagogiem, dziekanem katedry poznańskiej, wizytatorem szkół w Wielkopolsce. W wieku 18 lat wstąpił do zakonu jezuitów. W latach 1754-1762 odbył studia w Rzymie i Paryżu z zakresu prawa, teologii, fizyki, astronomii i architektury. W trakcie swojego pobytu w stolicy Francji otrzymał od królowej Marii Leszczyńskiej pokaźny fundusz (kilkadziesiąt tysięcy franków) na zakup przyrządów do wykładów fizyki, geometrii oraz obserwacji astronomicznych, przewiezionych przez Rogalińskiego do Polski. Po powrocie do kraju ks. Rogaliński osiadł w Poznaniu, gdzie pracował m. in. jako profesor poznańskiego Kolegium Jezuickiego, a po przekształceniu go w Akademię Wielkopolską został jej pierwszym rektor.

Znany był również ze swej działalności popularyzatorskiej jako prekursor bezpłatnych wykładów publicznych. Był autorem pierwszego podręcznika do fizyki w języku polskim. Jako proboszcz wschowski w latach 1777-1787 ks. Rogaliński przeprowadził remont fary, wspierając to dzieło z własnych środków finansowych. We Wschowie upamiętnia go pochodząca z XIX wieku tablica umieszczona w kościele Farnym oraz aleja nosząca jego imię.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl