TworzymyGłos Regionu

reklama

Tablica pamięci Marka Kozaczka odsłonięta (VIDEO)

Piątek, 10 czerwca 2022 o 13:20, aktualizacja Piątek, 10 czerwca 2022 o 13:55, autor: 11
Tablica pamięci Marka Kozaczka odsłonięta (VIDEO)

W związku z obchodami 55-lecia powstania Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Starostę Wschowskiego Marka Kozaczka, pomysłodawcę i twórcę Powiatowego Centrum Rehabilitacji dla dzieci.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Wschowski Andrzej Bielawski i Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk. W uroczystości udział wzięła pani Bożena Kozaczek, małżonka śp. Marka Kozaczaka.

To kolejna inicjatywa podjęta w celu upamiętnienia imienia tego wybitnego samorządowca. W I ZS we Wschowie znajduje się strzelnica sportowa im. Marka Kozaczka. Od wielu lat organizowany jest również bieg memoriałowy. Tablica pamięci byłego Starosty Wschowskiego znajduje się również w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wschowie.

Starosta Wschowski Marek Kozaczek zmarł w wieku 54 lat. Urodził się w Ząbkowicach Śląskich w 1957 roku, gdzie spędził dzieciństwo. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich, podjął studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, które skończył w 1981 roku z wyróżnieniem. Przez dwadzieścia lat zajmował się biznesem, a od 1990 roku zaangażowany w sprawy publiczne, pełnił między innymi funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wschowa. Współzałożyciel Międzygminnego Stowarzyszenia d/s Restytucji Powiatu Wschowskiego. W 1998 dostaje się do Rady Powiatu Nowosolskiego, pracuje w dwóch komisjach powiatowych: Gospodarki, Budżetu i Rynku Pracy oraz Komisji Porządku. 18 września 2001 roku decyzją Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka, Marek Kozaczek został powołany na osobę pełniącą funkcję organów Powiatu Wschowskiego. W 2022 roku obchodziłby rocznicę powstania Powiatu. Był człowiekiem pełnym pasji i zapału. Zorganizował od podstaw kilka firm, potrafił motywować zespoły ludzi i kierować nimi. W ostatniej rozmowie, jaką przeprowadziliśmy ze Starostą pod koniec czerwca 2011 r. na pytanie, co skłoniło Go do zaangażowania się w sprawy publiczne, opowiadał o potrzebie wpływania na rzeczywistość, na podejmowane decyzje. Nie chciał stać z boku, był człowiekiem, któremu nieobce były wyzwania. Chętnie je podejmował, nie poddawał się.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Wschowianin
10.06.2022 14:54

Cały czas jest w pamięci wielu, człowiek prawy i szczery, teraz szukać takich ze świecą, a i tak trudno znaleźć.

avatar
~Mieszkanka
10.06.2022 16:18

Wspaniały człowiek i samorządowiec, dużo zrobił dla Powiatu Wschowskiego. Brawo

avatar
~zza winkla
10.06.2022 16:37

Bielawski cyt. " Ja reprezentuję konserwatywne poglądy, wydaje mi się, że p. starosta Kozaczek również jak ja je reprezentował co na zbliżało do siebie ....." - chyba Pan przesadził. Nie wyobrażam sobie aby kiedykolwiek M.K. był w poglądach "zbliżeniowych" z PiS.

avatar
~MAREK
10.06.2022 16:39

POWIATY TO PRZEŻYTEK

avatar
~Gekon
10.06.2022 17:40

A nie powinni umieścić tej tablicy na ZSZ im. St. Staszica?

avatar
~Piotr
11.06.2022 00:46

A w tym roku będzie bieg memoriałowy?

avatar
~Adaś
11.06.2022 11:10

Ad. "Marek" - forumowiczu...., od lat jestem tego samego zdania, powiat-jako jednostka administracji państwowej jest nikomu nie potrzebna, jest kosztownym "dublerem" prawa, które to spokojnie mogłoby być wykonane zadaniowo przez gminę. Hierarchiczność, województwo-gmina należałoby potraktować jako końcowy i optymalny stan kompetencji administracji, powiat jest drogi w utrzymaniu, niepotrzebnym organem . Ale za to, jaka to wspaniała "ochronka" dla tych, co to tylko chcą/mogą "ciężko" pracować w klimatyzowanym z odpowiednimi przerwami czasowymi tzw. pit stopami. Partyjne "narzędzie" płacy za lojalność. W temacie drugiem. P. Marek Kozaczek był moim kolegą (w okresie kiedy to zajmowaliśmy się biznesem) i wspominam go nadzwyczaj dobrze, był 100% liberałem, wolnościowcem p. starosto, nie jak Pan konserwatystą. Miał spore umiejętności negocjacyjne, wykazywał się wielką pracowitością. Później, kiedy związał się z polityką myślę, że można być mieć już dwojaką ocenę ? On wierzył ludziom, był tytanem pracy, jednak w "ostatniej" decyzji życia został sam . Adaś

avatar
~Gekon
13.06.2022 11:26

Równie dobrze można by zlikwidować gminy na rzecz powiatów.

avatar
~Do Gekona
13.06.2022 15:22

Jakbyś pomyślał tobyś zauważył różnicę między powiatem a gminą ? Gmina to ciało żyjące w symbiozie z zamieszkałą populacją na wyciągnięcie ręki, powiat to "twór" pękatej administracji, miejsce "nadprodukcji" dokumentów i utrudniania życia obywatelom. A to wszystko jest nam fundowane za swoje podatki które mogłyby być wydatkowane np. na chodniki. Na dowód, ilość radnych powiat Wschowa 15 os. , ilość radnych Los Angeles - 15 os. na 4mln zamieszkałych, 3 ośrodek największego centrum ekonomicznego świata.

avatar
~Gekoń
13.06.2022 16:32

No to ilu radnych powinno mieć miasto Wschowa , porównując Los Angeles ? i jeszcze ilu pełnomocników ma burmistrz Los Angeles. Ale miasto Wschowa jest ośrodkiem z najbardziej doświadczonymi samorządowcami na fotelu burmistrza i wice . Tacy skromni.

avatar
~do Gekon
13.06.2022 22:26

Maksymalnie dwóch (radnych) społecznych. A zachowując proporcję co do ilości mieszkańców to żadnego. Natomiast zachowują proporcję co do potencjału ekonomicznego to nawet na poziomie województwa lubuskiego instytucja Sejmiku Woj. Lubuskiego ( 30 radnych) nie powinna istnieć . Po co ? Dlaczego tak mała administracja lubuska ( obszarowo, ekonomicznie czy ludnościowo - 1.04mln) nie jest w stanie funkcjonować z 50 urzędnikami i również bez radnych ? Na świecie byłoby - tak, w Polsce .... proszę sobie samemu odpowiedzieć.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl