TworzymyGłos Regionu

Święto osób niewidomych

Wtorek, 27 października 2015 o 15:59, autor: 0 2242
Święto osób niewidomych

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski, święto osób niewidomych i niedowidzących zostało ogłoszone po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku.  W Polsce pierwszy raz obchodzono ten dzień dopiero w roku 1993.

Dzisiaj (27 października) wschowskie koło Polskiego Związku Niewidomych świętowało Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Na spotkanie zostali zaproszeni członkowie koła PZN oraz przedstawiciele lokalnych władz, starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka, wicestarosta Wojciech Kuryłło, burmistrz miasta i gminy Wschowa Danuta Patalas, wiceburmistrz miasta i gminy Sława Krzysztof Gruszewski. Wschowskie koło PZN działa już od ośmiu lat i skupia się na integracji oraz pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym przy załatwieniu spraw urzędowych, składaniu wniosków itp. -Odkąd powstało wschowskie koło PZN to uczestniczę w tych corocznych spotkaniach i cieszę się, że dane mi jest być z państwem w tym roku. Dzięki takim spotkaniom możemy wymieniać spostrzeżenia na temat jak środowisko osób niewidomych i niedowidzących może funkcjonować na terenie powiatu wschowskiego - mówi starosta.- Cieszę się również, że część z osób musiała zostać wykreślona z list członkowskich z powodu poprawy wzroku. Medycyna wciąż się rozwija i daje nadzieję na poprawę zdrowia. Mam nadzieję, że za rok również uda mi się do państwa przyjść, ale życzę państwu żebyśmy się nie spotkali i nastąpiła u państwa poprawa wzroku. Prócz starosty głos zabrali obecni na uroczystości burmistrzowie. Danuta Patalas podkreślała rolę tego typu spotkań, w gronie osób zmagających się z podobnymi problemami, jako możliwości odnalezienia wsparcia psychicznego w zmaganiu się z przeciwnościami losu. Wiceburmistrz Sławy cieszył się z obecności mieszkańców gminy Sława na uroczystościach we Wschowie. Zaznaczył również, że znane są przypadki iż pogoda ducha, chęć życia i bycia zdrowym realnie wpływała na poprawę zdrowia już wielu. I takiej pogody ducha mimo wszystko życzył zebranym. Podczas uroczystości wystąpił również pan Grzegorz Kaliciński, członek wschowskiego koła PZN, który zaśpiewał dla zgromadzonych gości. Po części oficjalnej dla wszystkich chętnych odbyły się warsztaty plastyczne z malowania na szkle. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo i zdjęciami. (olek/photo:martyna)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl