TworzymyGłos Regionu

reklama

Święto Narodowe Trzeciego Maja we Wschowie [FOTORELACJA]

Piątek, 03 maja 2024 o 14:26, aktualizacja Piątek, 03 maja 2024 o 14:52, autor: 12
Święto Narodowe Trzeciego Maja we Wschowie [FOTORELACJA]

Wschowa uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednego z najważniejszych dokumentów w historii Polski. Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji ojczyzny, a zakończyły złożeniem wiązanek kwiatów i odznaczeniami dla zasłużonych strzelców.

Mszą rozpoczęto, hołdem zakończono

Uroczystości upamiętniające jedną z pierwszych konstytucji w Europie, rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w Kościele Farnym. Nie zabrakło również elementów patriotycznych pod pomnikiem na ul. Łaziennej, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty i odśpiewali Rotę. Wydarzenie odbyło się w obecności przedstawicieli władz lokalnych, organizacji patriotycznych i nie tylko, oraz licznie zgromadzonych mieszkańców.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Maestoso, której występ dopełnił ceremonialny charakter uroczystości. Wyjątkowym momentem było złożenie przysięgi strzeleckiej przez Alicję Dul i Mateusza Skrzypczaka, a także wyróżnienie Katarzyny Piaseckiej odznaką „Wzorowy Strzelec”.

Znaczenie Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, miała ogromne znaczenie dla struktury prawnej i politycznej ówczesnej Polski. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych. Choć obowiązywała krótko, stanowiła wyraz dążenia do reform i suwerenności wobec zewnętrznych wpływów. Reformy te były odpowiedzią na stan kryzysowy Rzeczpospolitej, widoczny m.in. w zależności od Rosji i słabości władzy wykonawczej.

Konstytucja 3 Maja była przełomem w dążeniu Polski do odzyskania pełni suwerenności. Zainicjowała serię reform, które miały umocnić władzę królewską i ostatecznie zmienić struktury państwowe. Współcześnie, symbolika tego dokumentu żyje w świadomości Polaków jako fundament prawny i moralny dążenia do niepodległości.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~lobo
03.05.2024 15:08

Najładniej prezentował się kapitan K.R. który wstąpił świeżo w szeregi oddziału bojowego Legionów Piłsudzkiego! Gratuluję!

avatar
~stary
03.05.2024 20:05

kto zaprosił Asta który uczestniczył w łamaniu KONSTYTUCJI !!! wtyd dla całego miasta

avatar
~?Dinozaur
03.05.2024 21:15

Przepraszam, a gdzie Pan Burmistrz ? Najważniejsza osoba w mieście ??

avatar
~Do (dinozaura)
05.05.2024 08:27

Zwracam ci uwagę, że najważniejszą "osobą" w tym mieście to My - Wschowscy mieszkańcy, a tu jakoś marnie z tym uczestnictwem - tylko ludzie z nakazu i urzędu plus wiecznie stałe wymuszone tło ludzi z tak zwanej mundurówki i " rekonstrukcji JP+" .

avatar
~Mkmmm
03.05.2024 21:23

Od kiedy major Wojska Polskiego może nosić amerykańskie odznaki? Czyżby kolejny przebieraniec?

avatar
~Zorientowany.
06.05.2024 22:49

Akurat pan Marek- przywołany major to uczestnik kilku misji zagranicznych WP. Jak również absolwent zagranicznych kursów wojskowych. Te odznaczenia dostał służąc w jednej z NATO-wskich armii, więc zagraniczne odznaki są jak najbardziej na miejscu. I nie był to jedyny mundurowy z międzynarodowym odznaczeniem. I żaden z nich nie jest przebierańcem.

avatar
~Ewa
04.05.2024 03:19

Dlaczego nie było pana Antkowiaka?

avatar
~do"ewa"
04.05.2024 09:48

Pan zastępca pana burmistrza to już ci nie wystarczy ?, do czegoś powołano taki etat jak zastępca pana burmistrza - co ?. Proszę cię, bez tej fałszywej troski .

avatar
~Urszula Chudak
06.05.2024 08:06

Oczywiście, że najważniejszymi odbiorcami tej podniosłej uroczystości, byliśmy my, mieszkańcy. Ciekawi mnie, czy był obecny piszący te słowa i oceniający słabą frekwencję - bo ja byłam i zawsze jestem - mogę więc pytać z "otwartą przyłbicą". Zasmuciła mnie i to bardzo, nieobecność pierwszego obywatela naszej gminy, a co za tym idzie, kilku ciepłych słów skierowanych do nas. Pewnie nie tak to powinno wyglądać! Ale niech to już oceni każdy sam.

avatar
~Ktos
06.05.2024 20:12

Dobrze że już tam nie mieszkam niektórzy zapomnieli kim byli ich przodkowie

avatar
~do ktosia
07.05.2024 11:21

Jeżeli się cieszysz, że u nas nie mieszkasz, proponuję przestać czytać informacje nas dotyczące. Wtedy to będzie prawdziwa konsekwencja!

avatar
~XXX( do ktosia)
07.05.2024 12:15

ALE MAM TAM SWOJĄ RODZINĘ i siłą rzeczy mnie to interesuje i proszę mnie nie cenzurować !. Rodzina to rzecz święta !. A historia nie kłamie - zapamiętaj to, bowiem przez takich jak ty wyjechałem szukać pracy za granicę .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl