TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Świąteczne porządki last minute:

4 zasady, dzięki którym zrobisz je szybko i dobrze

Poniedziałek, 21 grudnia 2020 o 11:59, autor: 0
Świąteczne porządki last minute:

W większości domów przygotowanie do świąt zaczyna się od wielkiego sprzątania. Ostatnie dni przed Wigilią to mycie okien, czyszczenie dywanów i podłóg, porządki w szafach, mycie lodówki i robienie w niej miejsca na wigilijne i świąteczne jedzenie. W ferworze świątecznej krzątaniny ciągle brakuje czasu, bo przecież również pracujemy zawodowo, a dni są teraz najkrótsze i w zasadzie do wykonywania porządkowych prac domowych za dnia zostaje tylko weekend. Jak zatem posprzątać przed świętami, aby było i dobrze, i szybko?

Zaplanowanie zadań, przygotowanie akcesoriów

Najlepiej niezbędne do wykonania czynności spisać na kartce. Plan zajęć trzeba ułożyć tak, aby najcięższe prace, jak mycie okien, czyszczenie mebli i podłóg znalazły się na początku listy. Do prac cięższych zalicza się także porządkowanie szaf, w których zalegają nienoszone od dawna ubrania.

Zanim przystąpimy do porządków, sprawdźmy, czy mamy wszystkie potrzebne środki czystości. Nie wszystko da się oczyścić i umyć za pomocą uniwersalnego preparatu, bo taki po prostu nie istnieje. Powierzchnie do czyszczenia są różne, a każda z nich wymaga odpowiedniego środka. Oprócz tego przygotujmy ścierki, gąbki, druciaki i inne myjki, które mogą się przydać.

Jeżeli czeka nas czyszczenie dywanów na mokro, postarajmy się o odkurzacz piorący, np. z serii Numatic Henry (z wymalowaną uśmiechniętą buzią). Można wypożyczyć taki odkurzacz za niewielką opłatą i wyczyścić nie tylko dywany, ale i tapicerkę meblową.

Natomiast do czyszczenia podłóg przyda się dobry mop, np. Numatic SM 40. Urządzenie wyposażone jest w zdejmowany zbiornik o pojemności 400 ml i spryskiwacz; jest więc uniwersalne, gdyż można za jego pomocą nie tylko myć podłogę, ale i w dowolnym momencie spryskać i przetrzeć zabrudzone miejsce.

Zasada „z góry na dół”

Ta zasada sprawi, że prace porządkowe będą efektywniejsze. Zaczynamy sprzątać od góry mieszkania, a kończymy na podłodze, aby kurz i pył nie opadały na czyste już miejsca. Zatem w pierwszej kolejności zdejmujemy zasłony i firanki i wstawiamy do prania, usuwamy kurz z górnych powierzchni szaf, półek, żyrandoli, drzwi. Następnie myjemy parapety, grzejniki i wycieramy kurz z niższych półek, szafek, itp. Kolejną czynnością jest odsunięcie mebli i odkurzenie dywanów oraz podłóg na sucho, a następnie na mokro. Dosuwamy meble do ścian. Następnie myjemy okna i zawieszamy wilgotne zasłony i firanki, które nadadzą pomieszczeniu świeżego zapachu, ponadto nie trzeba będzie ich prasować. Ostatnią czynnością jest zmiana pościeli.

Łazienka

Choć na ogół codziennie sprzątana na bieżąco, co pewien czas wymaga „większego” czyszczenia, połączonego z dezynfekcją. Jest to szczególnie ważne obecnie w czasie pandemii. Należy zwłaszcza  zwrócić uwagę na fugi, gdzie często osadza się rakotwórcza i produkująca toksyczne związki pleśń, niebezpieczna przede wszystkim dla alergików.

Warto do gruntownego mycia łazienki, połączonego z odkażaniem, wypożyczyć parownicę, taką jak myjka parowa Numatic, która umożliwi pozbycie się zabrudzeń i drobnoustrojów bez konieczności użycia środków chemicznych. Czyszczenie z jej pomocą jest zdrowsze i również szybsze, niż mycie fug np. preparatem dezynfekującym i szczoteczką do zębów. Wannę, brodzik, WC i bidet można dodatkowo wyczyścić środkiem odkamieniającym.

Kuchnia

Generalnego sprzątania kuchni w zasadzie nie da się przyspieszyć; jedynym sposobem jest stałe utrzymywanie porządku w szafkach i szufladach. Święta są okazją do zakupu produktów dość rzadko używanych, np. grzybów i owoców suszonych. Konieczne jest przechowywanie ich w zamkniętych opakowaniach (np. słoikach lub puszkach), gdyż pozostawione np. w celofanie lub papierowej torebce mogą paść łupem szkodników. Niebezpieczne są mole spożywcze, które zagnieżdżają się także w produktach mącznych, i wołki zbożowe, bytujące głównie w mące i kaszach i wydzielające charakterystyczną, cuchnącą woń. Dlatego przed wstawieniem do szafki produkty sypkie należy koniecznie przesypać do zamykanych pojemników.

Lodówkę należy rozmrozić i dokładnie umyć przed wstawieniem do niej świątecznych potraw. Aby uniknąć przechodzenia produktów typowym „lodówkowym” posmakiem i zapachem, można po umyciu przetrzeć wnętrze lodówki szmatką z octem, który ma jednocześnie własności odkażające.

Myjka parowa przydatna jest podczas odkażania miejsc, gdzie znajduje się glazura, zlewozmywaka oraz piekarnika. Na koniec myje się podłogę mopem.

Wszystkie opisane prace można wykonać w ciągu jednego dnia, a jeszcze szybciej, jeżeli zaangażują się do nich wszyscy domownicy. Warto przydzielić każdemu określone prace – korzystają na takich samych prawach z mieszkania i powinni w równym stopniu o nie dbać.

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl