Radni wysłuchali dwóch raportów za 2024 rok – o bezrobociu oraz działaniach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Głos zabrali Andrzej Nowicki, dyrektor PUP we Wschowie, i Ewa Sołtysiak, kierowniczka MGOPS. Przedstawione dane dotyczyły bezrobocia w gminie i lokalnych programów pomocowych.
W trakcie sesji burmistrz Jolanta Wielgus oficjalnie wręczyła Iwonie Marcinowskiej zaświadczenie o wyborze na sołtysa Wyszanowa.
Rada przyjęła dziesięć uchwał. W tym nowy regulamin świetlic
Radni głosowali nad szeregiem uchwał. Ustalono m.in. nowe zasady opieki nad zwierzętami bezdomnymi, a także szczegóły dotyczące odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych.
Jedna z uchwał dotyczyła darowizny nieruchomości dla Powiatu Wschowskiego. Kolejna – zasad wypłaty diet dla radnych. Wprowadzono także zmiany w budżecie gminy na 2025 rok i w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2040 roku.
Nowy regulamin określa także warunki korzystania ze świetlic wiejskich w całej gminie.
Rada zarządziła wybory uzupełniające do Rady Sołeckiej w Zamysłowie. Zmieniono także zasady inkasa i wynagrodzenia dla inkasentów, pobierających podatki lokalne.
Apel do premiera. Chodzi o obwodnicę Szlichtyngowej
Radni jednogłośnie przyjęli apel skierowany do Prezesa Rady Ministrów. Proszą o konkretne działania na rzecz budowy obwodnicy Szlichtyngowej.
Rada Miejska Szlichtyngowa podjęła niniejszy apel:
Szanowny Panie Prezesie Rady Ministrów,
Rada Miejska Szlichtyngowa zwraca się do Pana z Apelem w imieniu Mieszkańców Miasta i Gminy Szlichtyngowa w sprawie pilnej potrzeby podjęcia działań w celu budowy obwodnicy miejscowości Szlichtyngowa.
W związku z ciągłym wzrostem natężenia ruchu drogowego na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Szlichtyngowa, pilną i konieczną potrzebą staje się budowa obwodnicy. Jednym z głównych zadań własnych gminy, jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności w zakresie dróg, ulic i organizacji ruchu drogowego. Jednak stan i jakość infrastruktury drogowej, a tym samym poziom bezpieczeństwa, wykraczają poza kompetencje samorządu i są zadaniami organu wyższego szczebla tj. administracji rządowej.
Gmina Szlichtyngowa zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 12. Potrzeba budowy obwodnicy miejscowości Szlichtyngowa, która powinna objąć swoim zasięgiem także miejscowości Górczyna i Jędrzychowice, wynika przede wszystkim z rosnącego znaczenia sieci układu komunikacyjnego Głogów – Leszno, ponieważ kierowcy korzystający z drogi S5 (Leszno), kierują się na drogę S3 (Głogów). Droga krajowa nr 12 wchodząca w miejscowość Szlichtyngowa leży w sieci głównych dróg ekspresowych, co sprawia znaczenie natężenie ruchu samochodowego, szczególnie samochodów ciężarowych.
W ciągu dnia z dużą trudnością można włączyć się do ruchu na drodze krajowej, co powoduje korki na ulicach bocznych, utrudnione jest także swobodne poruszanie się pieszych po mieście. Natomiast nocą zakłócana jest cisza – szczególnie uciążliwy jest przejazd dużych samochodów ciężarowych. Rosnący ruch przez miejscowość jest także źródłem niepożądanej ponadnormatywnej emisji spalin, drgań i hałasu, które znacząco obniżają komfort życia i stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Ponadto cały ruch tranzytowy przez miasto odbywa się przez Rynek, którego układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. Odległość drogi od kamienic wynosi zaledwie od 60 cm do 200 cm, bez możliwości zainstalowania barier ochronnych zapewniających bezpieczeństwo pieszych.
Wyprowadzenie ruchu ciężkiego poza teren miasta spowoduje znaczne polepszenie warunków życia mieszkańców Szlichtyngowy. Nastąpi znaczny spadek hałasu i ilości spalin, a także zmniejszenie degradacji istniejącej infrastruktury wywoływanej przez pojazdy ciężarowe. Obwodnica miejscowości Szlichtyngowa ma duże znaczenie dla całego regionu, ponieważ po oddaniu do użytku obwodnicy Głogowa, będzie stanowić dla kierujących dogodną alternatywę komunikacyjną dróg ekspresowych S5 i S3.
Budowa obwodnicy byłaby spełnieniem wieloletnich oczekiwań lokalnej społeczności, dla której rozwój Gminy oraz zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa są celem priorytetowym. Przeprowadzenie tej ważnej dla nas inwestycji, o którą apelujemy, zapewni Gminie Szlichtyngowa lepszą, spokojniejszą i stabilną przyszłość.
List podpisała Przewodnicząca Rady Miejskiej Szlichtyngowa Anna Zalewska.