TworzymyGłos Regionu

reklama

Straż Miejska przypomina – nie spalajmy odpadów (VIDEO)

Środa, 19 października 2022 o 13:29, aktualizacja Czwartek, 20 października 2022 o 11:07, autor: 7
Straż Miejska przypomina – nie spalajmy odpadów (VIDEO)

Przed nami trudny sezon grzewczy. Dostępność i ceny opału stanowią problem, ale Straż Miejska we Wschowie przypomina, żeby nie spalać odpadów. Zgodnie z obowiązującym prawem spalać w przydomowych instalacjach można tylko określane materiały, a za spalanie odpadów grożą mandaty.

Jednym z zadań realizowanych przez Straż Miejską we Wschowie jest przeprowadzanie kontroli dotyczących materiałów spalanych w przydomowych instalacjach. Wynika to z zapisów, jakie wprowadzają ustawy Prawo o Ochronie Środowiska, ustawa o gospodarce odpadami czy uchwała Sejmiku Województwa Lubuskiego.

- Szanowni Państwo przed nami kolejny sezon grzewczy, trudny ze względu na dobiegające informację o niewystarczających ilościach opału i rosnących cenach za materiał grzewczy: gaz, węgiel czy drewno. Chciałbym przypomnieć, że jednym z zadań, jakie stoją przez Strażą Miejską jest realizacja zapisów ustawy Prawo o ochronie środowiska, w zakresie kontroli źródeł spalania oraz ustawy o odpadach w przedmiocie zabronionego spalania odpadów w instalacjach do tego nieprzeznaczonych. Przypominam również, że takie kontrole Straż Miejska prowadzi w ramach określonego harmonogramu, na zgłoszenie mieszkańców oraz w okresie przekroczonych norm jakości powietrza, na mocy uchwały Sejmiku  Województwa Lubuskiego w sprawie ochrony powietrza dla strefy lubuskiej – informuje Witold Skorupiński, Komendant Straży Miejskiej we Wschowie. - Strażnicy reagują na każde zgłoszenie i sprawdzają czym palimy. W przypadku stwierdzenia uchybień osoba paląca niewłaściwym materiałem może zostać ukarana na podstawie art. 191 ustawy o odpadach lub w sytuacjach mniejszego zagrożenia postępowanie może zakończyć się zastosowaniem wobec sprawcy pouczeniem. Pomimo trudnego okresu grzewczego apelujemy o rozwagę i korzystanie tylko z dostępnych materiałów opałowych i nie spalać odpadów. Spalane śmieci nie znikają całkowicie. W czasie spalania niedozwolonych materiałów   emitowane do powietrza są trujące substancje zagrażające  bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu  mieszkańców naszej Gminy.

Poniżej prezentujemy ulotkę informacyjną przygotowaną przez Straż Miejską dotycząca odpowiedzialnego ogrzewania. 

Pobierz załączony plik: Ulotki informacyjne .pdf

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Rysiu
19.10.2022 13:49

Pewnie, rząd nas (...) to jeszcze burmistrz dawaj kontrole! Mało!

avatar
~Leonsio
19.10.2022 17:39

a w telewizorze naczelnik i prezes Polski mówił, że można palić wszystko oprócz opon. To jak to w końcu jest? Kto wie lepiej? Komendant, czy prezes??? Czy w tym przypadku może prezes publicznie nawoływał do popełniania przestępstwa? I co tu teraz począć? Jak żyć???

avatar
~PARAGRAF
20.10.2022 12:47

Kiedy w tym kraju ci co publicznie nawołują do łamania obowiązującego prawa odpowiedzą sami przed sadami ?????. Czy za obecnej władzy prawo i odpowiedzialność, a jego łamanie jest, li i tylko wybiórczo stosowane ??? - Tak ma wyglądać za tej władzy prawo i jego egzekwowanie ????. W demokratycznym państwie za jeden wyciek maila minister na drugi dzień żegna się ze stanowiskiem , w Polsce mamy dziesiątki wycieków, publiczne nawoływanie do łamania prawa i NIC !!!!.

avatar
~Pppp
19.10.2022 20:33

Po co pracować jak I tak co ich nie stać na pracę mają więcej kasy niż my no o węgiel z opieki za chwilę wstydu może jak go mają my dwoje z zona pracujemy na umowę o pracę dzieci dorosłe i zero od państwa tylko ....

avatar
~Gekon
19.10.2022 22:25

Był taki jegomość który mówił, że władza się zawsze wyżywi. Czy mam rozumieć wypowiedz szefa straży miejskiej, że władza samorządowa (PO) się w bieżącym sezonie 22/23 ogrzeje?

avatar
~Tol
20.10.2022 17:46

Zamiast straszyć nas Strażą Miejską , to byłoby lepiej jakby sprzedawała już węgiel. Dobrze ,że jest w Polsce Prezes prezesów i dba o nas i na więcej nam pozwala niż to PO ze Wschowy .

avatar
~DO -do - (Gekon)
21.10.2022 06:38

A ty co przespałeś te ostatnie 7 lat rządów pisu w Naszym Kraju ???, to ty jako ty od pisania cienkich głupot na (zw) nie widzisz kto nami od 7 lat manipuluje i opanował wszystkie spółki skarbu państwa by "się wyżywić pod hasłem **** my i tylko my ...****. Zejdź na ziemię z tej palmy no może topoli !!!!. Co do tej SM we Wschowie to jak pamiętamy, przy każdej kampanii wyborczej - a kolejna za rok - kandydaci coś dukają o RIOZWI AZANIU SM !!!!-?. A jak widać ona trwa i się ma !!!!!. Komu i czemu jest potrzebna taka SM we Wschowie w dobie totalnej INFLACI i czięcia kosztów na energii !!!!. Raczej aby zaoszczędzić na Naszym Budźecie NALEŻAŁOBY DEFNITYWNIE ZAKOŃCZYĆ WSPÓŁPRACĘ z NIMI !!!!. A ten pan to nie powinien być juz na emerytuże ???????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl