TworzymyGłos Regionu

reklama

Sprzeciw wobec agresji i mowie nienawiści

Środa, 15 listopada 2017 o 17:02, aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2017 o 14:37, autor: 53
Sprzeciw wobec agresji i mowie nienawiści

- Nasza konferencja jest sprzeciwem wobec agresji i mowie nienawiści płynącej z gazety Nasze Wschowskie Sprawy, wydawanej przez Stowarzyszenie Odnowy Samorządu. Gazeta ta wielokrotnie w sposób bardzo obraźliwy atakowała radnych opozycji, jak również byłego burmistrza Wschowy, Krzysztofa Grabkę - mówiła na wtorkowej konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa Hanna Knaflewska-Walkowiak.

Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa we wtorek, 14 listopada, zwołało konferencję, podczas której jej członkowie odnieśli się do publikowanych artykułów w gazecie ,,Nasze Wschowskie Sprawy", wydawanej przez stowarzyszenie, którego prezesem jest Miłosz Czopek, wiceburmistrz Wschowy. W konferencji wzięli udział: Hanna Knaflewska-Walkowiak, Agnieszka Nachaj, Jolanta Pawłowska, Andrzej Nowicki, Krzysztof Grabka oraz Franciszek Baśczyn.

- Język gazetki pana Czopka, to przede wszystkim język nienawiści, półprawd, zmierzających do manipulowania społeczeństwem. Jest to język kojarzący się z czasami PRL-u i z czasami jedynej słusznej partii - PZPR - mówiła Hanna Knaflewska-Walkowiak - w czasach PRL-u demokratyczna opozycja, Solidarność, była poniżana, wyśmiewana, przypisywano jej niecne zamiary działania na szkodę Polski. To samo jest dzisiaj w gazetce Nasze Wschowskie Sprawy. Artykuły posługują się językiem w ten sposób, aby poniżyć i upokorzyć przeciwników politycznych. Młode pokolenie może o tym nie wiedzieć, ale tego rodzaju działania są typowe dla systemu totalitarnego.

Andrzej Nowicki, wieloletni samorządowiec, podkreślał, że czas przerwać milczenie wobec tego, co wypisywane jest na temat ostatnich 12 lat rządów Krzysztofa Grabki. Nowicki podkreślał, że z racji pełnionej obecnie funkcji, stara się nie angażować w bieżącą politykę. Jednak sposób, w jaki opisuje się dorobek poprzednich lat wymaga stanowczej reakcji.

- Nie można w tak małym środowisku, jakim jest Wschowa, obrażać ludzi, którzy z sercem, pasją i przekonaniem pracowali dla tego miasta - mówił Andrzej Nowicki.

Podobnego zdania był Franciszek Baśczyn, który w poprzedniej kadencji samorządu pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej we Wschowie.

- Opozycji zarzuca się torpedowanie poczynań władzy, a wręcz działanie na szkodę gminy. To ewidentna bzdura - mówił były przewodniczący Rady -  Przecież absolutna większość uchwał zgłoszonych w tej kadencji przez burmistrza jest akceptowana przez wszystkich radnych. Pomimo tego, że opozycja ma dzisiaj większość w radzie, nie wykorzystuje tej większości na złość władzy ratuszowej.  Pan Czopek i jego współpracownicy nie widzą tego. Jestem jednak przekonany, że widzą to, o czym mówię, jednak ze względu na własne korzyści polityczne i chęć utrzymania władzy, udają, że nie dostrzegają tych faktów. Tak na marginesie warto zadać pytanie dlaczego większość radnych nie jest po stronie burmistrza? Tak głośno po wygranych wyborach odtrąbili swój sukces, a tutaj nagle, przez arogancję władzy, poodchodziły od nich te osoby, które na początku ich wspierały.

Jolanta Pawłowska z kolei podkreślała, że każdy ma prawo do krytyki, i że taka postawa jest społecznie pożądana, ale musi być ona rzetelna, rzeczowa i opierać się na faktach.

- Krytyka pana Grabki przekroczyła już wszelkie granice - mówiła radna - a już na pewno granice dobrego smaku. Krytyka ta oparta jest na bezpodstawnych zarzutach, przypuszczeniach, pogłoskach i zmierza do poniżenia jego osoby w oczach opinii publicznej. Podobna krytyka nie ominęła innych. Do kuriozum należy już to, że jeden z redaktorów gazetki Nasze Wschowskie Sprawy, który niejednokrotnie zmieniał poglądy i opcje, opierac się na słowach papieża i kościoła, wydaje sądy o niektórych radnych opozycyjnych, stosując przy tym bezpardonowe, personalne ataki.

Głos podczas konferencji zabrała również Agnieszka Nachaj, która zwracała uwagę na to, że obecna władza krytykuje działania byłego burmistrza Grabki, a jednocześnie nie potrafi trzymać standardów, które zostały wypracowane przez byłego burmistrza. Zdaniem Agnieszki Nachaj nie ma obecnie żadnej współpracy na linii sołtysi - burmistrz.

- W poprzedniej kadencji sołtysi regularnie spotykali się z burmistrzem co miesiąc na roboczych spotkania, gdzie omawialiśmy bieżące sprawy, dotyczące każdego sołectwa. Rozmawialiśmy o remontach dróg, chodnikach, o funduszu sołeckim. Omawialiśmy również inwestycje, dofinansowane z Unii Europejskiej, to były spotkania z burmistrzem, pracownikami Urzędu, wszystko po to, by jak najlepiej zrealizować dane inwestycje. Dzisiaj mogę powiedzieć krótko - obecnie takiej współpracy nie ma wcale. Ostatnie spotkanie z burmistrzem miało miejsce w sierpniu, a powodem tego spotkania były dożynki gminne. Ze strony władzy nie ma żadnego zainteresowania sprawami wsi. Potwierdzeniem tego jest fakt, że pani burmistrz nie uczestniczyła w żadnych pracach komisji rolnictwa. Nigdy nie była na nich obecna - mówiła Agnieszka Nachaj.

Na koniec głos zabrał prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa Krzysztof Grabka. Apelował do rządzących i osób związanych z Miłoszem Czopkiem o zaprzestanie atakowania opozycji w obraźliwy i niegodny sposób.

- Chciałbym wezwać do współpracy na rzecz Wschowy. Przed nami ostatni rok kadencji samorządu. Czy w ciągu tych trzech ostatnich lat, obecna władza miała więcej sukcesów, czy porażek - zapewne będziemy to jeszcze oceniać. Jedno jest jednak pewne - w tym czasie rozpętano wiele konfliktów, skłócono społeczność Wschowy. Naprawdę to jest ostatni dzwonek, aby rządzący Wschową, a głównie pan Miłosz Czopek, prezes Stowarzyszenia Odnowy Samorządu, ostudzili emocje, wyciągnęli wnioski z dotychczasowych działań, również z błędów, bo przecież każdy z nas je popełnia, i wykorzystali ostatni rok kadencji, jak najlepiej dla Wschowy.

Jednocześnie prezes SIS zapewnił, że konferencje stowarzyszenia będą odbywać się częściej, a jego członkowie w ten sposób będą informować opinie publiczną na temat tego, co dzieje się w samorządzie.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (53)

avatar

avatar
~Baśka
15.11.2017 17:24

Owszem....owszem świetna inicjatywa na etapie planowanych za rok wyborów do naszego samorządu - ale..., co wy państwo zrobicie jak planowana przez PiS zmiana ordynacji wyborczej pozbawi was możliwości kandydowania do wyborów z racji tego, iż jesteście tylko STOWARZYSZENIEM ???. Nowy projekt ordynacji zakłada, że do wyborów mogą jedynie przystąpić PARTIE???. zamiast tracić czas na tego typu "jałowe" przepychanki ze stroną przeciwną należałoby poważnie zająć się planowaną ordynacją wyborczą ......... powodzenia w typowaniu własnych projektów ...

avatar
~Wyborca
15.11.2017 17:40

Czy to trochę nie za późno? A apel do Czopka o kulturę uważam za naiwny, on się nie zmieni. Był fałszywy już w szkole, nie miał kolegów i nikt go nie lubił.

avatar
~Jan Kotwicki
15.11.2017 17:41

Pasują do Platformy Obywatelskiej jak w mordę strzelił!

avatar
~czytelnik
15.11.2017 19:43

Jest Pan żałosny, to już nie Pan nie pamięta jak europosłowie PIS "donosili" do Brukseli ??? Zamilcz człowieku!

avatar
~ja mieszkanka...
15.11.2017 17:52

Jeszcze niech do Brukseli pojadą

avatar
~Hehe
15.11.2017 17:52

Pograbkowcy z p.Grabką na czele już przechodzą samych siebie. Cała opozycja tylko miesza i rodzi konflikty od początku. Wciąż i wciąż tylko słyszę jacy biedni i atakowani a swojego za uszami nie widzą. Jak jątrzą, podburzają i ośmieszają Panią Burmistrz na każdym kroku. Sukcesywnie niszczyli jej autorytet i skłócili społeczeństwo. Moim zdaniem więcej dobrego zrobiła p.Burmistrz przez te 3 lata niż oni przez 12. Wystarczy przejść ulicami miasta i zobaczyć ile się dzieje. Wiadomo że nie tyle ile byśmy oczekiwali ale ruszyło się... oby tak dalej. I mniej szczekania na urząd a więcej współpracy proszę... konferencje zwoływać „jacy to my biedni jesteśmy” to już są szczyty.

avatar
~Iga
15.11.2017 19:34

No wlasnie warto przejsc ulicami miasta i zobaczyc ze nic sie nie dzieje.A sos przed wyborami nie zwolywal konferencji prasowych?oczywiscie ze zwolywal np w zamku krolewskim.Amnezja?

avatar
~do Hebe
15.11.2017 20:01

Panie Hebe a co takiego zrobiła owa burmistrz przez te 3 lata ? . Owszem znalazła zatrudnienie dla swojej rodziny i przyjaciół królika to zrobiła no i zrobiła kupę długów na zapłacenie kar i prawomocnych wyroków sądowych . I to wszystko co zrobiła pani burmistrz . A co do ulic to albo jesteś niewidomy albo myślisz o Nowej Soli .A u nas trzeba jeździć slalomem żeby nie wjechać w kołki i pachołki i nie połamać sobie nóg na krzywych chodnikach . Taki to jest obraz nędzy i rozpaczy naszych ulic i chodników w mieście .

avatar
~Fhh
16.11.2017 10:57

Hahahaha, żałosne

avatar
~Kacper
19.11.2017 23:14

Ile się dzieje na ulicach... Tak tylko, że to jest z BO z którego nie powinny być finansowane rewitalizacje ulic itd, to jest zadanie budżetu Gminy, nie BO

avatar
~do Hehe
15.11.2017 18:24

...lekarz pierwszego kontaktu przyjmuje od 8.00...w Twoim przypadku konieczne bedzie skierowanie do lekarza psychiatry

avatar
~Anonim
15.11.2017 19:36

A moze ten psychiatra tobie sie przyda?

avatar
~Ann
16.11.2017 07:41

Lekarz psychiatra nie gorszy od rodzinnego tez człowiek. Obraząjac siebie na wzajem do niczego nie dojdziemy. Wladza [przykład daje swoim postępowaniem.

avatar
~Fws
15.11.2017 18:32

Czuć pióro tego co zawsze z wiatrem. Byle tylko praca byle z władzą nieważne jaką.

avatar
~do hehehe
15.11.2017 18:51

Powiedz mi he he jak można zniszczyć autorytet pani brmiszcz Patalas.Przeciez takie coś nie istnieje

avatar
~ext7
15.11.2017 19:13

”Zanim nienawiść spali nas I każdy swą zaciśnie pięść Popatrz! Wyciągam swoją dłoń Oto mój pojednania gest” Czy był to aby na pewno pojednania gest?? Wybaczcie mi moi sercu mili Grabkowicze ,ale trudno mi w to uwierzyć...A przecież to takie proste jest: Wybacz bratu swemu, porzuć gniew, odpuść to co było kiedyś, spróbujmy RAZEM coś zrobić!!. Przecież te NASZE wschowskie ulice są zbyt wąskie są żeby minęli się ludzie, tacy co to wcześniej obrzucali się „błotem”.Hmmm... „Lubię ludzi” taki napis odczytałem na thishirtach dzieciaków(tych od SZLACHETNEJ PACZKI),to ,że wywalił mnie z kapci tego nie napiszę, to nic nowego - rzecz oczywista. Tak sobie myślę ,że może i „dorośli” mogliby uczyć się od „gówniarzy”

avatar
~żygi
15.11.2017 19:29

Żenada ta konferencja. Skrzyżowanie brazylijskiej telenoweli z lubuską szkołą kabaretu. Na początku telenoweli miałem nadzieję że kolega Grabka wstydzi się za swoich wspóltowarzyszy, ale niestety poniosły go płomienne wycia i zawodzenie "artystów" , zwłaszcza tow. Knaflewskiej. Swoją drogą ciekawe jaka uczelnia dała dyplom polonistce Knaflewskiej. Teraz rozumiem że żadnej polskiej uczelni nie ma liście "500"

avatar
~Do czytelnik
15.11.2017 21:33

PiS zgłaszał sprawy do Unii, ale nie głosował za sankcjami oraz nie pluł na Polskę za mikrofonem. To jest wstyd i chamstwo to co tam m.in. Pan Lewandowski wyczyniał... Gratulacje.

avatar
~Sławek
15.11.2017 22:06

W ostatnim czasie przeczytałem tą śmieszną gazetkę i rzeczywiście same bzdury tam piszą. Te bzdury są tak żenujące, że osoby tam piszące sami pokazują jakie są słabe i beznadziejne..

avatar
~Ziomek
15.11.2017 22:16

Wreszcie ktoś powiedział prawdę i wpisy ratuszowych hejterów tego nie zmienią.

avatar
~Wschowianin
15.11.2017 22:20

Ten cały samorząd pana grabki już przesadza ... śmieszne to już ... ile pan Miłosz robi dla wshoey może takie pytanie sobie zadajcie ? Bezczelni to wy jesteście państwo od pana grabki

avatar
~ziomek bis
15.11.2017 22:24

Przecież to co powiedziała p. Knaflewska - te teksty pisze była radna Czopka- ukarana sądownie karą więzienia za dilerkę narkotyków M. Stachowska oraz osoba po procesach sądowych za paserstwo ( inny radny) - więc jakie mogą to być teksty sami sobie odpowiedzcie

avatar
~bis bis
15.11.2017 22:31

Naprawdę doborowe towarzystwo stowarzyszenia czopkowego - Emanuela Stanek Juśkiewicz - Wiceprezes zarządu - radna Czopka Anita Zielińska Czopek - żona Czopka Członek organu nadzoru Maria Stachowska - ukarana za dilerkę była radna Czopka Członek organu nadzoru Tomasz Zieliński - szwagier Czopka Członek organu nadzoru Miłosz Czopek - Czopek Prezes zarządu Członek zarządu Dawid Techman - niedoszły radny Czopka Wiceprezes zarządu Coś mi to brzydko pachnie

avatar
~Trochę historii dla Janka od KOD-u
15.11.2017 22:38

W opinii Cezarego Burzyńskiego piątkowe Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Odnowy Samorządu nie spełniało wymogów statutowych. W związku z tym, planowany przebieg zebrania nie został zrealizowany. Nie odwołano więc obecnego zarządu, ani nie usunięto członków zarządu, czyli Cezarego Burzyńskiego, Krzysztofa Nowaka i Dariusza Nowaka. Wpłynęły natomiast trzy wnioski rezygnacji z członkostwa. Zrezygnowali Krzysztof i Dariusz Nowakowie, członkowie zarządu oraz Radosław Grys, redaktor naczelny gazety ,,Nasze wschowskie sprawy". I tutaj status zarządu, w którym pozostały dwie osoby jest różnie interpretowany. Statut stowarzyszenia mówi o składzie zarządu, składającym się z co najmniej trzech osób. Stan prawny zarządu jest więc niejednoznaczny. Jak się dowiedzieliśmy od osoby, która prosiła o anonimowość, nowy zarząd został jednak wybrany na piątkowym zebraniu i jeszcze w tym tygodniu wyłoni prezesa oraz wiceprezesów. W stowarzyszeniu, od czasu, kiedy Miłosz Czopek zdecydował się przyjąć stanowisko wiceburmistrza, nie ma jednoznacznego stanowiska wobec decyzji byłego prezesa. Według Radosława Grysa, byłego już członka stowarzyszenia, decydujące o losie organizacji będzie spotkanie Miłosza Czopka i Cezarego Burzyńskiego. Jeżeli wypracują kompromis i żaden z nich nie opuści stowarzyszenia, organizacja powinna działać jak do tej pory. W przeciwnym wypadku brak którejś z wymienionych osób może zaważyć na losie stowarzyszenia. (rak)

avatar
~Jeszcze trochę historii dla Janka i Miłosza
15.11.2017 22:45

Stowarzyszenie Odnowy Samorządu, na którego czele stanął Miłosz Czopek, powstało we Wschowie na przełomie 2009 i 2010 roku. To z jego szeregów Czopek starał się o fotel burmistrza - z poparciem wszystkich członków. Akceptację stracił jednak po otrzymaniu niedawno propozycji z ratusza. Ma objąć stanowisko wiceburmistrza miasta. Na początku maja Czopek zrezygnował więc z szefostwa w Stowarzyszeniu, które teraz - głosem zarządu - oficjalnie krytykuje jego ambicje samorządowe. - Odcinamy się od decyzji Miłosza Czopka, który samodzielnie i bez konsultacji podjął decyzję o objęciu funkcji zastępcy Krzysztofa Grabki. Jestem przekonany, że zaproszenie go do współpracy miało na celu likwidację opozycji, a już na pewno próbę jej oswajania - mówi Cezary Burzyński (na zdjęciu), następca Czopka na stanowisku prezesa SOS. W Stowarzyszeniu po odejściu prezesa nastąpił rozłam. Frakcja Burzyńskiego liczy pięciu członków. Przeciwko sobie ma dziewięciu ludzi lojalnych wobec Miłosza Czopka. Na dziś zwołane zostało kolejne walne zebranie. Prawdopodobna jest więc następna zmiana zarządu S.O.S. Sam Czopek ma objąć stanowisko wiceburmistrza Wschowy od czerwca. Będzie zajmował się między innymi sprawami promocji miasta, kontaktami z biznesem i pozyskiwaniem pieniędzy zewnętrznych. (mich)

avatar
~Jeszcze trochę historii dla Janka i Miłosza
15.11.2017 22:48

Przemek u Grabki kariera radnego Kuchcickiego We Wschowie kariery toczą się błyskawicznie. Jednego dnia jesteś woźnym (?) w Muzeum Ziemi Wschowskiej, a drugiego lądujesz na stanowisku specjalisty ds.promocji w instytucji o 4 krotnie większym budżecie. Ogólnie jest fajnie. Chodzisz po mieście z telefonem przy uchu.Zjesz karkówki na Dni Wschowy. Z palców zetrzesz tłuszcz i strzelisz kilka fotek gwieździe wieczoru z publicznością w tle. Żyć nie umierać. Do czasu… Do czasu kiedy nepotyczny kop w górę nie wystarczy. Do czasu kiedy dyplom historyka ni jak nie ma się do promowania dużej profesjonalnej imprezy. I te wszystkie obowiązki, które masz wpisane w angaż są wymagalne, a nie na pokaz W tym momencie nie jest ważne jak i za co Przemek dostał swoją pracę. W tym momencie ważne jest czy władza nadal będzie robić z nas idiotów czy w końcu ktoś otrząśnie się i odkryje oczywistą prawdę, że prowincjonalnymi politykami nie da robić się profesjonalnej promocji

avatar
~źródło
16.11.2017 13:12

źródło https://owoc2010.wordpress.com/2016/07/04/kariera/

avatar
~nasz pszemek
15.11.2017 22:54

Od 2 czerwca Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie ma nowego pracownika. Został nim radny Przemysław Kuchicki, który przewodniczy komisji oświaty, kultury, kultury fizycznej i spraw socjalnych Rady Miejskiej we Wschowie. W CKiR został zatrudniony w charakterze specjalisty do spraw promocji. Nieoficjalne informacje o nowym pracowniku w CKiR potwierdził dziś Dariusz Przybylski, odpowiedzialny za kontakt z mediami. - Skontaktowałem się z dyrektorem Kokorniakiem i uzyskałem taką informację, że rzeczywiście pan Kuchcicki zotał zatrudniony na okres trzech miesięcy - mówił Przybylski. Naczelnik przypomniał, że wcześniej zlikwidowano wydział promocji i rozwoju, którego zadania zostały podzielone na CKiR oraz wydział spraw organizacyjnych i społecznych. Zaznaczył też, że mimo zatrudnienia Przemysława Kuchcickiego w CKiR liczba pracowników i tak jest mniejsza, niż za rządów poprzedniego burmistrza. Hanna Knaflewska-Walkowiak, przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie, uważa, że funkcja w radzie jaką sprawuje radny Kuchcicki może kłócić się z jego nowymi obowiązkami. - Pan Kuchcicki jest przewodniczącym komisji kultury i oświaty i w tej chwili będzie pracował w Centrum Kultury i Rekreacji. Ja widzę tu pewien konflikt interesów, ale to jest wszystko do uzgodnienia z resztą radnych - stwierdziła Knaflewska-Walkowiak. Przypomnijmy, że w 2012 za kadencji K. Grabkiroku przez 6 miesięcy Przemysław Kuchcicki był pracownikiem CKiR odpowiedzialnym za promocję, wizerunek i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Po wygaśnięciu umowy, ówczesny dyrektor Piotr Chałupka, nie zdecydował się na kontynuowanie współpracy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl