TworzymyGłos Regionu

reklama

Smog we Wschowie?

Poniedziałek, 30 stycznia 2017 o 11:44, aktualizacja Wtorek, 07 lutego 2017 o 12:49, autor: 12
Smog we Wschowie?

Od kilku tygodni w Polsce coraz częściej podnosi się problem smogu. Punktem wyjścia do ogólnonarodowej dyskusji był raport Światowej Organizacji Zdrowia, który wskazywał, że polskie miasta mają szczególnie zanieczyszczone powietrze. Jak na tym tle wygląda Wschowa? 

Smog jako zjawisko w Polsce występuje głównie w okresie zimowych, co związane jest z sezonem grzewczym. W naszym kraju dominuje pozyskiwanie ciepła ze spalania paliw stałych, w dużej mierze węgla, co przyczynia się do powstania smogu. Głównym miernikiem powstawania smogu jest występowanie w powietrzu pyłów o wielkości poniżej 10 mikrometrów. Tak drobny pył jest w stanie dotrzeć głęboko do płuc i wywołać wiele schorzeń. Jak określają specjaliści nie ma znaczenia ile pyłu znajduje się w powietrzu, zawsze jest on szkodliwy. Jednak stworzono pewne normy, Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuję, że dopuszczalne jest występowanie 50 µm/m3. Następnie kraje przyjmują wartości powyżej przekroczeniu, których informują obywateli o zbyt wysokim stężeniu i stężeniu alarmowym. Trzeba zauważyć, że na tle innych państw europejskich Polska przyjęła najwyższe wartości stanu informacyjnego i alarmowego. Jest to odpowiednio 200 µm/m3 i 300 µm/m3. Dla przykładu w Finlandii poziom alarmowy wynosi 50 µm/m3, we Francji 80 µm/m3, w Czechach 100 µm/m3, a na Słowacji 150 µm/m3. Monitoring stanu powietrza prowadzony jest oczywiście tylko punktowo, w miejscach gdzie znajduje się automatyczna stacja monitorująca. Mamy to szczęście, że na 6 takich stacji w województwie lubuskim, jedna zlokalizowana jest we Wschowie, dokładnie za terenem należącym do Państwowej Straży Pożarnej. Dane z tej stacji aktualizowane są co godzinę i są one ogólnodostępne. Jaki jest więc stan powietrza we Wschowie? W styczniu tego roku w ciągu 16 dni średniodobowa wartość pyłu PM10 przekraczała normę dopuszczalną. Norma ta przekroczona jest od 8 dni, przyjmując maksymalnie wartość 141 µm/m3, czyli w większości krajów Europy przekroczyłoby to stan alarmowy.

- Służby zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego informowane są o przekroczeniu stanów informacyjnych i alarmowych przez wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego. Od kilku lat taka sytuacja nie miała miejsca, więc nie jesteśmy w stanie podejmować żadnych działań – mówi Andrzej Andrusiak, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym we Wschowie. – Gdyby taki stan miał miejsce to jesteśmy przygotowani do odpowiednich działań. O zanieczyszczonym powietrzu poinformowani zostaliby dyrektorzy szkół, kierownictwo szpitala i inne instytucje działające na terenie powiatu. Podjęte zostałby działania mające na celu poinformowanie również mieszkańców powiatu o występującym zagrożeniu.

W Polsce tylko na południu kraju przekroczone są stany alarmowe. Gdyby jednak porównać wyniki monitoringu okazuje się, że we Wschowie wartość pyłu PM10 w powietrzu atmosferycznym jest największa z województwa, większa również niż np. w Poznaniu. Co wpływa na jakość powietrza? Najkrócej mówiąc to co spalamy. Warto o tym pamiętać.

Fotografia przestawia ul. Cichą we Wschowie, 18 stycznia 2017 roku w godzinach porannych.

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~Rodzic
30.01.2017 13:19

Potrzebne są większe kontrole i większe kary to może ludzie się naucza, tak samo z wypuszczeniem szamba. Gdyby kary były dotkliwe to nikomu nie opłacałoby się oszukiwać.

avatar
~Miki z Afryki
30.01.2017 13:43

Polecam stronę: http://aqicn.org/city/poland/lubuski/wschowa/ na której można sprawdzić najnowsze wyniki zapylenia we Wschowie (bodajże z 2 dni temu były dopuszczalne imisje PM10 przekroczone o około 270%).

avatar
~do Miki z Afryki i murzynka Bambo też z Afryki
30.01.2017 15:53

I co z tego że można popatrzeć na wyniki ? . Nie wszystko działa poprawnie np temperatura . Samo urządzenie jest umieszczone z dala od zabudowań i wyniki są jakie są ? . Ten obiekt jest położony na końcu stawu przy ul K. Wielkiego a widoczny jest od ul Sportowej przy ogródkach działkowych .

avatar
~do 3
30.01.2017 20:22

Możesz patrzeć na temp u dołu strony - w naszej stacji rzeczywiście pokazuje bzdury odnośnie temperatury - natomiast ja się cieszę, iż można zobaczyć co się tutaj dzieje, bo inne najbliższe stacje to Zielona Góra, Legnica, Żagań, Poznań... więc nie wiem o co ten płacz. Oczywiste jest, że ta stacja chwyta średnie zapylenie a nie stoi przy wylocie z komina twojego domu.

avatar
~Mikrobusik
30.01.2017 21:23

Mieszkam w bloku.Sąsiad pali plastikami i szmatami.Oddychac nie ma czym.A kto wywozi rzetelnie szamba?Wspólnoty mieszkaniowe,a reszta? A ilu wypuszcza szamba na pola ? Tego nikt nie sprawdzi

avatar
~Mirek
30.01.2017 22:39

Ja mam ogrzewanie gazowe i mam czyste sumienie, szkoda tylko że inni trują moją rodzinę.

avatar
~Gji
30.01.2017 22:48

Gdyby się wzięto porządnie za kontrole to od razu byłyby widoczne efekty. Np jeżeli chodzi o szambo porównywać pobór wody z ilością wywozonego szamba a nie tylko rachunki, które wszyscy załatwiają na gwałt jak się rozniesie ze mogą być kontrole.

avatar
~mirek
31.01.2017 00:55

Rozumiem że wylewanie szamb na pola bardzo smrodzi i to problem dla okolicznych mieszkańców, ale nie ma nic wspólnego ze smogiem. Smog to pyły, ich źródło to głównie piece, gdzie się pali substancjami stałymi.

avatar
~do -do 3
31.01.2017 08:33

Jeżeli stacja pomiarowa pokazuje błędną temperaturę a ja mam możliwość sprawdzenia i porównania ze swoim termometrem to mam pewność że pomiary są podawane nieprawdziwe . Nie mam możliwości sprawdzenia ich dalszych pomiarów bo już z założenia są nieprawdziwe .Na jakiej podstawie mam uwierzyć że ta stacja mówi prawdę o swoich pomiarach kiedy na dworze jest - 4 C a stacja pokazuje + 20 C .

avatar
~Do mirek
31.01.2017 09:42

Jeżeli chodzi o wylewanie szamba to zapach to najmniejszy problem to wszystko trafia do gleby do wód gruntowych i pózniej jejmy zdrowe rzeczy z ogrodeczkow albo kupujemy na targu. To o czym pisze i smog to wszystko wpływa na nasze zdrowie i zależy od nas samych, tylko szkoda ze jeszcze tak mało ludzi to rozumie.

avatar
~skandal
01.02.2017 22:55

sprawdzcie siedlnice, szamba wylewane po nocach do rowów i sąsiadom do ogrodów i sadów !!! ludzie palą w piecach byle czym - ci z wykształceniem też!!! uczą dzieciaki w szkole ekologii a sami!!! wstyd!!!

avatar
~szmaticzku na paticzku
03.02.2017 18:09

...co do Parasola....Wschowski Minister Wojny i jego adiutant pojadą w pierwszym gaziku...za 22 tysiące ...a cóź więcej powiedzieć..zapowiada się dźdźysty rok..

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl