Smog jako zjawisko w Polsce występuje głównie w okresie zimowych, co związane jest z sezonem grzewczym. W naszym kraju dominuje pozyskiwanie ciepła ze spalania paliw stałych, w dużej mierze węgla, co przyczynia się do powstania smogu. Głównym miernikiem powstawania smogu jest występowanie w powietrzu pyłów o wielkości poniżej 10 mikrometrów. Tak drobny pył jest w stanie dotrzeć głęboko do płuc i wywołać wiele schorzeń. Jak określają specjaliści nie ma znaczenia ile pyłu znajduje się w powietrzu, zawsze jest on szkodliwy. Jednak stworzono pewne normy, Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuję, że dopuszczalne jest występowanie 50 µm/m3. Następnie kraje przyjmują wartości powyżej przekroczeniu, których informują obywateli o zbyt wysokim stężeniu i stężeniu alarmowym. Trzeba zauważyć, że na tle innych państw europejskich Polska przyjęła najwyższe wartości stanu informacyjnego i alarmowego. Jest to odpowiednio 200 µm/m3 i 300 µm/m3. Dla przykładu w Finlandii poziom alarmowy wynosi 50 µm/m3, we Francji 80 µm/m3, w Czechach 100 µm/m3, a na Słowacji 150 µm/m3. Monitoring stanu powietrza prowadzony jest oczywiście tylko punktowo, w miejscach gdzie znajduje się automatyczna stacja monitorująca. Mamy to szczęście, że na 6 takich stacji w województwie lubuskim, jedna zlokalizowana jest we Wschowie, dokładnie za terenem należącym do Państwowej Straży Pożarnej. Dane z tej stacji aktualizowane są co godzinę i są one ogólnodostępne. Jaki jest więc stan powietrza we Wschowie? W styczniu tego roku w ciągu 16 dni średniodobowa wartość pyłu PM10 przekraczała normę dopuszczalną. Norma ta przekroczona jest od 8 dni, przyjmując maksymalnie wartość 141 µm/m3, czyli w większości krajów Europy przekroczyłoby to stan alarmowy.
- Służby zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego informowane są o przekroczeniu stanów informacyjnych i alarmowych przez wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego. Od kilku lat taka sytuacja nie miała miejsca, więc nie jesteśmy w stanie podejmować żadnych działań – mówi Andrzej Andrusiak, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym we Wschowie. – Gdyby taki stan miał miejsce to jesteśmy przygotowani do odpowiednich działań. O zanieczyszczonym powietrzu poinformowani zostaliby dyrektorzy szkół, kierownictwo szpitala i inne instytucje działające na terenie powiatu. Podjęte zostałby działania mające na celu poinformowanie również mieszkańców powiatu o występującym zagrożeniu.
W Polsce tylko na południu kraju przekroczone są stany alarmowe. Gdyby jednak porównać wyniki monitoringu okazuje się, że we Wschowie wartość pyłu PM10 w powietrzu atmosferycznym jest największa z województwa, większa również niż np. w Poznaniu. Co wpływa na jakość powietrza? Najkrócej mówiąc to co spalamy. Warto o tym pamiętać.
Fotografia przestawia ul. Cichą we Wschowie, 18 stycznia 2017 roku w godzinach porannych.
(olek)