Tradycja trwa od 2006 roku
Odznaczenia te przyznawane są od 2006 roku, aby uczcić osoby, które w sposób szczególny wpłynęły na rozwój gminy Sława. Laury Sławskie wręczali osobiście Burmistrz Miasta i Gminy Sława Cezary Sadrakuła oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Mazur. Wydarzenie odbyło się w auli Szkoły Podstawowej w Sławie przy okazji oficjalnego otwarcia Dni Sławy 2023.
Uhonorowani w 2023 roku
Bożena Polańska
Śp. Bożena Polańska zapisała się w pamięci, jako osoba niezwykle aktywna, pogodna i bardzo zaangażowana w życie sławskiej społeczności. Przez lata związana ze szkołą średnią w Sławie, w której uczyła matematyki. Wykształciła i wychowała wiele pokoleń uczniów. Pani Bożena była miłośniczką literatury pięknej, była wyjątkowo wrażliwa i czuła na ludzkie potrzeby. Kochała podróżować, poznawać nowe miejsca i promować naszą Małą Ojczyznę w świecie. Pełniła obowiązki Przewodniczącej Towarzystwa Przyjaciół Sławy, była jednym z inicjatorów zorganizowania w naszym mieście Jarmarku Sławskiego. Działania przez nią poodejmowane wielokrotnie przyczyniały się do promocji Sławy i okolic. Posiadała ogromną wiedzę i doświadczenie, którą chętnie się dzieliła, aktywnie działając m.in. w Akademii Dorosłego Człowieka. Jej pomoc niejednokrotnie okazywała się nieoceniona.
Edward Łajko
Pan Edward Łajko to osoba od wielu lat niezmiennie zaangażowana w działalność społeczną gminy Sława. Jest jednym z inicjatorów zorganizowania Jarmarku Sławskiego oraz Dni Sławy, wielokrotnie zaangażowany w inicjatywy doceniające troskę o piękno sławskiego krajobrazu. Niezmiennie wspierający ochronę środowiska naturalnego oraz rozwój turystyki i rekreacji w gminie Sława. Wszystkie działania podejmowane na rzecz rozwoju lokalnego i ochrony sławskiej przyrody miały znaczący wpływ na kształtowanie tożsamości mieszkańców gminy Sława i okolic. Pan Edward wielokrotnie współpracował ze sławskim samorządem, aktywnie uczestnicząc w życiu gminy. W latach 1990-1994 był Radnym Rady Miejskiej w Sławie w pierwszej kadencji samorządu.
Lidia Kaminiarz
Pani Lidia Kaminiarz to wieloletni pedagog, nauczycielka związana ze szkołą w Sławie. Wykształciła i wychowała wiele pokoleń mieszkańców Sławy i okolic. Pani Lidia była również jedną z inicjatorów powstania Jarmarku Sławskiego oraz Dni Sławy, wielokrotnie zaangażowana w działalność społeczną i promocyjną, pomysłodawczyni wielu różnorakich konkursów. Pełniła funkcję Sekretarza w powstałym w roku 1991 Towarzystwie Przyjaciół Sławy, w którym to m.in. podejmowała działalność związaną z kultywowaniem tradycji lokalnych, działaniami na rzecz edukacji regionalnej i rozwoju turystyki, ochrony sławskiego krajobrazu, a także propagowaniem zdrowego i racjonalnego wykorzystania czasu wolnego oraz ekologii.
Agnieszka Racino
Pani Agnieszka Racino od wielu lat aktywnie i z dużym zaangażowaniem tworzy UKS Yacht Club Sława, wnosząc przy tym nieoceniony wkład w twórczą i kreatywną edukację oraz żeglarskie szkolenie dzieci i młodzieży, które zaowocowało wieloma zdobytymi przez podopiecznych tytułami mistrzowskimi. Nieustannie podejmuje nowe wyzwania, cyklicznie organizując Letnie Zajęcia Żeglarskie dla dzieci i młodzieży, realizując na sławskich wodach Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej dla dzieci PolSailing, a także niezliczoną ilość regat, zawodów i zgrupowań dla podopiecznych. Wykazywane przez Panią Agnieszkę zaangażowanie przyczynia się do promocji i propagowania, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych żeglarstwa, aktywnego wypoczynku na wodzie, a także walorów całego Pojezierza Sławskiego.
Michał Michalski
Pan Michał Michalski od wielu lat aktywnie i z dużym zaangażowaniem tworzy UKS Yacht Club Sława, wnosząc przy tym nieoceniony wkład w twórczą i kreatywną edukację oraz żeglarskie szkolenie dzieci i młodzieży, które zaowocowało wieloma zdobytymi przez podopiecznych tytułami mistrzowskimi. Nieustannie podejmuje nowe wyzwania, cyklicznie organizując Letnie Zajęcia Żeglarskie dla dzieci i młodzieży, realizując na sławskich wodach Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej dla dzieci PolSailing, a także niezliczoną ilość regat, zawodów i zgrupowań dla podopiecznych. Wykazywane przez Pana Michała zaangażowanie przyczynia się do promocji i propagowania, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych żeglarstwa, aktywnego wypoczynku na wodzie, a także walorów całego Pojezierza Sławskiego.
Agata Mierzwiak
Pani Agata Mierzwiak to wieloletnia wychowawczyni w Domu Dziecka w Sławie, dla której dobro podopiecznych zawsze było na pierwszym miejscu, i która po dziś dzień zabiega o zachowanie pamięci o miejscu szczególnym dla wychowanków – dawnej siedzibie – Pałacu w Sławie. Od zawsze zaangażowana jest w ogrom akcji prospołecznych, inicjatyw mieszkańców, w szczególności tych o charakterze kulturalnym. Pani Agata aktywnie i z wielkim zaangażowaniem działa w sławskiej Akademii Dorosłego Człowieka, gdzie z pasją dokumentuje historię zarówno stowarzyszenia, jak i Sławy, której piękno niezmiennie sławi w swoich utworach literackich. Stale współpracuje z Urzędem Miejskim w Sławie, Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku oraz wieloma innymi podmiotami współtworząc i rozwijając kulturalną stronę naszej gminy.
Jolanta Markiewicz
Pani Jolanta Markiewicz to nauczycielka matematyki, która od ponad 20 lat z pasją i zaangażowaniem uczy i wychowuje kolejne pokolenia w szkole średniej w Sławie. Propagując wartości pedagogiczne, prowadzi działalność edukacyjną w sposób przyjazdy dla dzieci i młodzieży i otwarty na ich potrzeby. Zawsze zaangażowana wychowawczyni, która jako pierwsza reaguje na potrzeby swoich podopiecznych. W swoją pracę wkłada wiele serca oraz empatii. Oprócz działań o charakterze edukacyjnym podejmuje niestrudzoną działalność na rzecz osób potrzebujących i słabszych. Od wielu lat propaguje idee wolontariatu, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych oraz wspiera organizację punktów krwiodawstwa w naszej gminie. Pani Jolanta to wieloletnia opiekunka szkolnego koła Caritas, a także Opiekun Roku na IV Diecezjalnej Gali Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas w roku 2022. Inicjatorka niezliczonej ilości akcji prospołecznych, która swojej działalności poświęca wiele pracy i trudu. Jest laureatką wielu wyróżnień w obszarze działań wolontariackich. Podczas II Forum Aktywnych Kobiet w Sławie została wyróżniona za działalność społeczną tytułem Wolontariuszka Roku 2017. Aktywnie współpracuje ze sławskim samorządem oraz wieloma innymi podmiotami
Tomasz Kłosowski
Pan Tomasz Kłosowski to wieloletni Komendant Powiatowy Policji we Wschowie oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. Podczas służby był inicjatorem wielu akcji prewencyjnych jak np. „Bezpieczna kobieta”, „Pierwszoklasista” czy turnieju „Nie rozrabiam – gram”, które to inicjatywy są kontynuowane także po zakończeniu służby pomysłodawcy. Jego osobiste zaangażowanie i inicjatywy logistyczne znalazły swoje odzwierciedlenie w wielu zdobytych wyróżnieniach, nagrodach i odznaczeniach. Wniósł nieoceniony wkład na rzecz bezpieczeństwa na terenie gminy Sława, jak i całego powiatu wschowskiego. Doświadczenie zawodowe, a także cechy osobiste takie jak sumienność, profesjonalizm, i fachowość wykorzystuje w dalszej działalności o charakterze prospołecznym. Pan Tomasz podejmuje wiele działań mających na celu krzewienie wiedzy o historii naszego kraju, aktywnie pielęgnuje idee patriotyczne, uczestnicząc w wielu wydarzeniach upamiętniających ważne daty, miejsca i wydarzenia. Od wielu lat związany ze Sławą, nieustannie współpracuje z Urzędem Miejskim w Sławie, Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku oraz wieloma innymi podmiotami w różnych obszarach współpracy.
Urszula Drożdżyńska
Pani Urszula Drożdżyńska to nauczycielka od ponad 40 lat związana ze szkołą średnią w Sławie. Polonistka z zamiłowania, powołania i pasji, która wykształciła i wychowała wiele pokoleń mieszkańców Sławy i okolic. Pedagog, która w swojej pracy zawsze szanuje i propaguje szeroko pojęte wartości kulturalne, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, przekazując kolejnym pokoleniom tę pasję i umożliwiając obcowanie ze sztuką przez m.in. przez organizację wyjazdów na spektakle. Jest inicjatorką innowacji pedagogicznej „Polubić teatr”, dzięki której tysiące już osób mogły obcować z kulturą wyższą w ramach współpracy z Teatrem Komedia we Wrocławiu. Prowadzi działalność edukacyjną w sposób kreatywny, twórczy, przyjazny dla młodzieży. W swoją pracę wkłada wiele serca oraz empatii, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi. Pani Urszula nieustannie współpracuje ze sławskim samorządem oraz wieloma innymi podmiotami. Nie boi się podejmować trudnych wyzwań. Jest pomysłodawcą wielu rozmaitych akcji np. Misterium Chleba, które to wydarzenie miało za zadanie nie tylko wskazać silny związek człowieka z małą ojczyzną, ale również promować miejscowych przedsiębiorców. Jest członkiem Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, a także organizatorką zjazdu przedstawicieli tego Towarzystwa w Sławie. Pomysłodawczyni wyjazdów do Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego na coroczny Festiwal Dyni oraz niezliczonej ilości wydarzeń i spotkań integrujących wiele pokoleń sławian.
Stanisław Derenda
Pan Stanisław Derenda to regionalista, osoba od wielu lat niezmiennie zaangażowana w działalność patriotyczną, kultywowanie tradycji ułańskich i dziedzictwa 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz w promowanie pamięci o historii naszej Ojczyzny. Jego niewzruszone wsparcie dla działalności Stowarzyszenia „Szwadron Nadgoplański”, założonego przez jego syna, Artura, jest wyrazem głębokiego patriotyzmu, czynnego udziału w życiu społecznym i zasługuje na najwyższy szacunek i wdzięczność za nieocenioną służbę. Poświęcenie Pana Stanisława i wszystkie działania podejmowane na rzecz patriotyzmu mają znaczący wpływ na kształtowanie lokalnej tożsamości mieszkańców gminy Sława i okolic. Pielęgnowanie pamięci walk o Niepodległość Ojczyzny ma niezmiernie istotny wpływ na postawę młodych mieszkańców gminy, którzy dzięki podejmowanym aktywnościom niejednokrotnie mieli możliwość czerpać żywą wiedzę o trudnej historii Polski. Pan Stanisław wielokrotnie współpracował ze sławskim samorządem, aktywnie uczestnicząc w życiu gminy. Współorganizował zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Wielokrotnie nagradzany był różnymi odznaczeniami m.in. okolicznościowym medalem wybitym z okazji 50- lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Andrzej Borkowski
Pan Andrzej Borkowski to wieloletni Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Lubuskiego - Oddziału WOPR we Wschowie z siedzibą w Sławie. Od wielu lat prowadzi pełną zaangażowania działalność na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom przebywającym na wodach powiatu wschowskiego. Nieustannie zabiega o odpowiednie i profesjonalne wyposażenie sławskiego oddziału w nowoczesny sprzęt ratowniczy umożliwiający skuteczną i szybką pomoc. Oprócz działań związanych z aktywną pomocą inicjuje i podejmuje działania edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania na wodzie. Jest inicjatorem szkoleń na ratowników wodnych, aktywnie wspiera innowację pedagogiczną, jaką są zajęcia ratownictwa wodnego w Zespole Szkoło Ponadpodstawowych w Sławie. Pan Andrzej w swoich działaniach stale współpracuje z samorządem gminnym, a także z wieloma innymi instytucjami i szkołami z terenu gminy, powiatu oraz wieloma podmiotami prywatnymi.