Polska po II Wojnie Światowej
Po zakończeniu II Wojny Światowej wiele państw odzyskało wolność, jednak dla Polski sytuacja była inna. Mimo że Polska była jednym z pierwszych krajów, które stanęły do walki i przeciwstawiły się złu, nie odzyskała pełnej niepodległości. Zamiast tego, znalazła się pod sowieckim zniewoleniem, które trwało aż do roku 1989. To był długi okres walki o niepodległość, wolność i demokrację.
Uroczystości w Sławie
W rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Sławie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów tamtych lat. Na sławskim Placu Pamięci Narodowej spotkali się przedstawiciele magistratu, związku sybiraków, miejscowych placówek oświatowych, straży miejskiej, policji oraz 12. Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Wysłuchanie historii i oddanie czci
Główną rolę w przygotowaniu uroczystości odegrali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie. Przygotowali oni specjalną akademię, podczas której przedstawili historię II Wojny Światowej oraz okoliczności zakończenia konfliktu. Ich starannie przygotowane prezentacje i wystąpienia angażowały wszystkich obecnych, przywołując emocje i refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń sprzed lat.
Apel o wartość wolności
Po uroczystym przemówieniu Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakuły, w którym podkreślał znaczenie wolności, uczestnicy ceremonii złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy, którzy walczyli na frontach Europy i Bliskiego Wschodu. To symboliczne gesty hołdu i szacunek wobec tych, którzy oddali swe życie za naszą wolność.
Źródło/foto: slawa.pl