TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława: Uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Środa, 03 maja 2023 o 12:49, aktualizacja Środa, 03 maja 2023 o 13:05, autor: 0
Sława: Uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, delegacje samorządowe ze Sławy oraz powiatu wschowskiego na czele z Burmistrzem Cezarym Sadrakułą oraz Wicestarostą Wschowskim Waldemarem Starostą oddały hołd tym, którzy podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości wzięli udział Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, nauczyciel historii Sławomir Basiński oraz uczniowie z klasy mundurowej ZSP i harcerze z 12. Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Konstytucja 3 Maja - symbol polskiej suwerenności

Narodowe Święto 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument ten był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą na świecie po amerykańskiej. Nazywana była przez wielu Testamentem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ponieważ obowiązywała tylko przez 14 miesięcy. Konstytucja ta była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Jednak, jej przyjęcie spowodowało wojnę w obronie kraju i kolejne rozbiory.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja została ustanowiona w 1919 roku. W okresie PRL-u obchodzenie jej było zabronione, ale ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. Obecnie, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, obchodzimy również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - Głównej Patronki Polski. To święto nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski, takich jak obrona Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, śluby króla Jana Kazimierza oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości w Sławie

W Sławie, po złożeniu kwiatów, delegacja samorządowa wraz z uczniami i harcerzami 12 Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, udała się do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. To właśnie tam, w modlitwie, uczczono pamięć o wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny i walczą o jej wolność.

Źródło/foto: slawa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl