TworzymyGłos Regionu

Sława: Uczcili pamięć więźniarek (ZDJĘCIA)

Sobota, 22 stycznia 2022 o 14:24, autor: 1 951
Sława: Uczcili pamięć więźniarek (ZDJĘCIA)

W sobotę (22 stycznia) w godzinach porannych ze Sławy w kierunku Przybyszowa wyruszył Marsz Pamięci. Kilkanaście osób w ten sposób postanowiło uczcić pamięć zamordowanych kobiet, które niegdyś przebywały w niemieckich podobozach Gross–Rosen (Schlesiersee I i Schlesiersee II).

Przypomnijmy, że w latach 40. ubiegłego wieku między Przybyszowem a Starym Strączem w folwarkach Neuvorwerk (Potrzebówko Dolne) i Bänischvorwerk (Potrzebówko Górne) Niemcy utworzyli filie obozu koncentracyjnego Gross–Rosen. Zabudowę gospodarstw prowizorycznie dostosowano do zmiany ich przeznaczenia. Zamontowano ogrodzenie ze słupów z rzędami drutów kolczastych i reflektory. Pierwsze Żydówki przybyły do podobozów latem 1944 roku. Początkowo wysyłano je z Gross–Rosen, następnie z Auschwitz–Birkenau i z Terezina. Transporty docierały koleją do Sławy.

Do głównych ich zadań należała rozbudowa fortyfikacji, miało to w pewnym stopniu spowolnić marsz Rosjan na zachód. Więźniarki najprostszymi narzędziami kopały rowy przeciwczołgowe. Po zamarznięciu ziemi praca stawała się ponad siły. Wycieńczone, niedożywione zapadały na choroby zakaźne. Na nic zdawały się wysiłki dwóch lekarek (więźniarek) – Holenderki i Polki, które nie dysponowały niezbędnymi lekarstwami ani warunkami do ratowania życia.

Zmarłe chowano w pobliżu obozów. Liczba zgonów nie jest znana. Za najmniejsze przewinienie karano biciem lub pozbawianiem dziennej racji żywnościowej. Najgorsze dopiero miało nastąpić 21 stycznia 1945 roku w obliczu zbliżającego się frontu, Niemcy zdecydowali się na ucieczkę. Nie oznaczało to jednak końca gehenny więzionych kobiet. Było to preludium do tragicznych wydarzeń, jakie miały nastąpić. Obozowi kaci chcąc zatrzeć dowody swoich zbrodniczych czynów, zgrupowali kobiety w dwie liczące każda po kilkaset kobiet kolumny. Rozpoczął się marsz, który dla wielu pędzonych stał się ostatnim marszem w życiu.

Przypomnijmy, iż w roku 2019 zostało zorganizowane seminarium naukowe poświęcone tym tragicznym wydarzeniom.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Sławy, Towarzystwo Przyjaciół Sławy oraz niemieckie Towarzystwo Deutsch Polnische Gesellschaft Sachsen. Wtedy też nastąpiło odsłonięcie trzech kamieni z pamiątkowymi tablicami. Więcej o tym wydarzeniu - TUTAJ.

(slawa.pl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~mk
26.01.2022 12:56

przykre że tak mało wiemy o gehennie kobiet ,sama dowiedziałam się pare lat temu w rozmowie z przypadkowo spotkaną kobietą , która opowiedziała mi swoją historię. Wówczas przyznaje nie bardzo jej wierzyłam , wysłuchałam z niedowierzaniem i zdziwieniem. Dzisiaj bardzo żałuję ze nie poświęciłam tej Pani więcej uwagi i nie dowiedziałam się więcej ale jej historia wydawała się "dziwna " . Biedne kobiety wojna się kończyła a one nie wszystkie doczekały wyzwolenia a i pamięć o Nich została zatarta. Przykre.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl