TworzymyGłos Regionu

Skuteczność Straży Miejskiej przyczyną kontrowersji?

Środa, 18 maja 2016 o 10:04, aktualizacja Środa, 18 maja 2016 o 10:17, autor: 19 2701
Skuteczność Straży Miejskiej przyczyną kontrowersji?

Wśród mieszkańców Wschowy wciąż trwa dyskusja dotycząca działalności Straży Miejskiej. Jedni z nich twierdzą, że instytucja jest potrzebna i powinna nadal funkcjonować, inni zaś otwarcie krytykują działania funkcjonariuszy i domagają się likwidacji tych służb porządkowych, kwestionując skuteczność ich pracy.

Jedną z osób podważających skuteczność Straży Miejskiej jest radny Paweł Giezek, który, jak informowało Zw, zwrócił uwagę na brak interwencji funkcjonariuszy, którzy w czasie spożywania przez 5 osób alkoholu w Alei Dębowej pomagali w tym czasie kierowcy na Placu Grunwaldu uruchomić samochód. Przed wystawieniem opinii na ten temat warto zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej we Wschowie za rok 2015.

Dokument informuje, że w ubiegłym roku w wyniku przestrzegania zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi odnotowano 297 wykroczeń, z czego 53 zakończono nałożeniem mandatu karnego, 9 wniosków o ukaranie skierowano do Sądu Rejonowego we Wschowie, a pozostałe 235 zakwalifikowano jako pouczenie, realizując zadania z zakresu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. W 2013 roku liczba wypisanych mandatów była prawie czterokrotnie mniejsza niż w roku 2015 – łącznie nałożono 14 mandatów z 231 wykroczeń, zaś w roku 2014 ich liczba wzrosła do 24 przy sumie 302 przypadków naruszenia prawa.
Analizując działalność funkcjonariuszy Straży Miejskiej można dostrzec poprawę jakości ich pracy, która z roku na rok odznacza się coraz większą skutecznością, być może wraz ze wzrostem notowanych wykroczeń pojawia się coraz więcej przeciwników tej instytucji.

tekst: Mariola Józefiak, Szymon Bąkiewicz - uczniowie klasy humanistyczno-dziennikarskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~Obserwator
18.05.2016 12:51

A co to za specjalista z tego Giezka ! . Praca policji powinna być oceniana nie przez jednego " specjalistę " a przez mieszkańców danego miasta , oraz przez poprawę bezpieczeństwa ich obywateli . Ten niby specjalista jest tak cienki w swoich horyzontach myślowych jak ten sznurek na bieliznę wiszący na strychu . On ma trudności z przeczytaniem z kartki tego co mu ktoś napisze a co dopiero wymagać od niego samodzielnego myślenia . O tym czy ma coś pozostać czy zlikwidować powinna być szeroka konsultacja społeczna a nie wywody niewiarogodnego i zakłamanego radnego . A poza tym śmiem wątpić że to jego opinia ? . Zawsze za plecami tego "pomysłodawcy " stał ktoś inny . Pragmatyczne myślenie to najsłabsza strona tego osobnika widać to doskonale w jego pracy .

avatar
~Anonim
18.05.2016 13:50

Panie Giezek czy to konia wina że wóz jeździ po całej drodze a woźnica pijany śpi na koźle . Ponoć pan jesteś radnym i nie wiesz pod kogo podlega Straż Miejska . Trochę to dziwne ale podpowiem to panu . Straż miejską powołuje burmistrz i ją również odwołuje . Więc udaj się pan do Patalasowej ze skargą a nie ośmieszaj się tu publicznie . Widzę tu niestety maczane palce pana Czopka który to nie chce się narażać mieszkańcom i panem manipuluje . Z pana jest cienki Bolek i nie będzie Wschowa stratna jak zostanie pan i pańscy burmistrzowie odwołani . Miasto tylko zyska na wizerunku i finansowo .

avatar
~do Obserwatora
18.05.2016 13:50

Tego radnego o którym piszesz jeszcze nigdy nie widziałem na swojej ulicy Polne, a to jego okręg wyborczy . Woli na pl. Grunwaldu "działać" bo tam ma sklep jego żona więc "dba" tylko o swoja du...ę. Przebiegły radny, kasa dla siebie , nic nie robienie, pusty etaty w SK , to jego zaangażowanie.

avatar
~eMIL
18.05.2016 14:00

Czy ktoś wie jakie obowiązki w SK ma pan Giezek ?

avatar
~ASDC XZ
18.05.2016 16:21

mi oni nie sa potrzebni SM

avatar
~anonim
18.05.2016 18:46

Czy to jest jakiś żart z tym uruchamianiem pojazdów? Może mi ktoś odpowie.Mamy okres letni, a tu we Wschowie zima dla wybranych . Pani urzędnicza wie jak prosić naszego kom.. Do likwidacji!

avatar
~Mieszkanka
18.05.2016 18:55

A proszę podać ile razy ów straż pomagała uruchamiać auta mieszkańcom bo jakoś nie doczytałam się tego w państwa artykule.

avatar
~Anonim
19.05.2016 12:11

Komandant przesadzil z tym pomaganiem .Radny tylko sie zapyta ..I dobrze..Czy inni mieszkancy Moga z tego skorzystac.Smiech na sali.

avatar
~mieszkaniec
19.05.2016 12:21

Zaczyna mi się to podobać. Radny otwiera nam kulisy działalności SM.Czekamy panie Giezek na nowe info ..nie tylko o straży.Niech pan zobaczy ja pracują inni ... urzędnicy to dopiero będzie hit nad hitami.

avatar
~Zawal serca pozdrawia Straz Miejska
19.05.2016 14:09

W poniedzialek wrocilem po zawale serca, zalatwialem odszkodowanie w Pzu. Zeszlo mi 20min dluzej i musialem oplacic mandat. Parodia ze nie mozna sie odwolac i doplacic za czas parkingowy. Sepy mnie kiedys wykoncza. Szkoda rozmawiac z tym ich komendancikiem

avatar
~Adaś do - zawał serca
19.05.2016 15:27

To najprzykrzejsza rzecz jaką ostatnia czytałem, urzędnik państwowy z nadania mu funkcji i stanowiska , z powodu tych ciężkich pagonów został przygnieciony bezdusznością i nieludzkim okrucieństwem . Jakby to budżet powiatu się załamał przez te 2zł ? Aż trudno coś takiego skomentować, takiego funkcjonariusza, bo myślę że to z niego żaden mundurowy a typowy "krawężnik" , ponoć dzisiaj już po maturze ? Jedynie mogę Panu życzyć aby kolejne spotkanie z "czarnymi" miał Pan z takim strażnikiem, który wie po co został zatrudniony , komu ma służyć i z jakiej części Pana podatku jego płaca się składa. Strażnikiem trzeba umieć być, trzeba wiedzieć gdzie ucho przyłożyć a gdzie pałką , rozróżnić dobro od zła, obywatela od złodzieja . Nie wystarczy założyć uniform i wyglądać jak Rambo, trzeba mieć ludzka twarz. Całkowicie inną sprawą jest kadra oficerska i komendant ? przykład idzie z góry, jakość instytucji , poważanie , mir , rodzi się z estymą latami, to proces szlachetny ale wtedy mankiety są doprasowane.

avatar
~Zawał
19.05.2016 22:05

Pijcie moją krew sępy. 20zł na wypłatę komendatowi premi. Sam lek przeciwzakrzepowy kosztuje mnie miesięcznie 160zł. Skonczyłem z finansowaniem wschowskich parkomatów, jest plac paod netto i kilka wysepek w tej miejskiej dżungli. Cóż za ODWAGA, brawo wzorowy ustawowy Strażnik i komendant....tak tak przez małe "k".

avatar
~Kamil
19.05.2016 23:11

Giezek jest przeciwko Straży Miejskiej, a cała Wschowa przeciwko pracy Giezka!

avatar
~Autor
20.05.2016 08:02

A ja uważam, że zasady są jasne i obowiązujące wszystkich, bo niby dlaczego ja mam być gorzej traktowany w takiej prostej sprawie od pana po zawale który przyszedł do PZU, samotnej matki lub alergika (takie sarkastyczne pytanie)? Kończy mi się czas - wrzucam złotówę i stoję pół godziny dłużej (albo ryzykuję i mogę być do tyłu 20 zł - taki mały hazard z adrenalinką;) ). Odnośnie postępowania komendanta straży , to w sumie wykonuje on swoje obowiązki, które ma narzucone z góry i też go ktoś za jego postępowanie rozlicza. Polecam zapoznanie się z par. 231 kodeksu karnego. A propos - nie pracuję w straży miejskiej, ani we wschowskim urzędzie, ani we Wschowie...

avatar
~Zawał
20.05.2016 11:38

Nie mogłem Szanowny Panie, musiałem załatwić sprawę od początku do końca....niestety kolejka. W takiej sytuacji nie mogłem sobie pozwolić na strażniczo-miejski hazard z adrenaliną po zawale. A powód opóźnienia jestem w stanie udowodnić przed majestatem sądu o 20zł, co jest oczywiście przesadą. Ale w każdym normalnym postępowaniu sądowym jest możliwość odwołania, uchybienia terminu jeśli uprawdopodobni się że opóźnienie nastąpiło bez winy poszkodowanego. Ale strażnik trzyma się feralnej ustawy, tacy nasi posłowie takie i ustawy

avatar
~Mariusz
20.05.2016 12:10

A co jeśli zapłaciłem za 2 godziny i odjadę po pół godzinie - czy mogę domagać się zwrotu?

avatar
~Zawał
20.05.2016 12:26

Przydałoby się trochę więcej wyobraźni i wyrozumiałości tej wschowskiej SM. Ale nie chce im się bo to zwiększyłoby procedury administracyjne, żeby dokładnie bilansować czasy parkingowe. Wielokrotnie też opłacałem dłuższy czas parkingowy, a odjeżdzałem wcześniej o np. pół godziny. Jak suma sumarum policzyli się te wszystkie złotówki....... Serio masakra, jak przekroczysz czas to dołożą taką wielokrotność opłaty, że Wschowa Straża Miejską stoi... tylko gadki ze ustawa ustawa, a jaki problem wydac regionalne regulacje zgodne i z ustawą i dostosowane do możliwośći Wschowy, ale opierając się na samej ustawie, która nie precyzuje wyjątków.....

avatar
~Anonim
20.05.2016 13:03

A co wy wszyscy czepiacie się Straży miejskiej . Oni realizują narzucony im plan i mają go zrealizować . Władnym organem jest burmistrz i do niego kierujcie swoje petycje , zastrzeżenia i inne problemy związane z postojami . Ja też uważam że postój jest stanowczo za drogi jak na takie miasto w którym jest bardzo duże bezrobocie i ludzie relatywnie są biedni . Cena biletu powinna być o wiele niższa i dostosowana do zasobności mieszkańców ale to leży już w gestii burmistrza . A tutaj jak widać burmistrz cicho siedzi i sonduje nastroje mieszkańców .

avatar
~Zawał
20.05.2016 15:45

Ok pytanie do biegłej w SM przepisach. Czy w ustawie o SM jest jakis zapis albo paragraf o możliwości odwołania się od przyznanego mandatu, czy ustawa precyzuje jakieś wyjątki?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl