Jedną z osób podważających skuteczność Straży Miejskiej jest radny Paweł Giezek, który, jak informowało Zw, zwrócił uwagę na brak interwencji funkcjonariuszy, którzy w czasie spożywania przez 5 osób alkoholu w Alei Dębowej pomagali w tym czasie kierowcy na Placu Grunwaldu uruchomić samochód. Przed wystawieniem opinii na ten temat warto zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej we Wschowie za rok 2015.
Dokument informuje, że w ubiegłym roku w wyniku przestrzegania zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi odnotowano 297 wykroczeń, z czego 53 zakończono nałożeniem mandatu karnego, 9 wniosków o ukaranie skierowano do Sądu Rejonowego we Wschowie, a pozostałe 235 zakwalifikowano jako pouczenie, realizując zadania z zakresu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. W 2013 roku liczba wypisanych mandatów była prawie czterokrotnie mniejsza niż w roku 2015 – łącznie nałożono 14 mandatów z 231 wykroczeń, zaś w roku 2014 ich liczba wzrosła do 24 przy sumie 302 przypadków naruszenia prawa.
Analizując działalność funkcjonariuszy Straży Miejskiej można dostrzec poprawę jakości ich pracy, która z roku na rok odznacza się coraz większą skutecznością, być może wraz ze wzrostem notowanych wykroczeń pojawia się coraz więcej przeciwników tej instytucji.
tekst: Mariola Józefiak, Szymon Bąkiewicz - uczniowie klasy humanistyczno-dziennikarskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie.