Jak wygląda sklejka?
Sklejki są wytwarzane dwóch rodzajów – szlifowane albo nieszlifowane. Kolor sklejki zależy od materiału, który był wykorzystany do jej produkcji. Jeżeli sklejka jest wytworzona z drewna olchowego, to jej kolor jest czerwony z ciemnymi przebarwieniami na płycie. Jeżeli do produkcji płyty jest wykorzystywane drewno sosnowe, to kolor sklejki jest jasnożółty. Kiedy sklejka jest wytworzona z drewna brzozowego, to jej kolor jest bardzo jasny, prawie biały, a kiedy z drewna bukowego, to płyta jest lekko różowego koloru.
Rodzaje sklejki
Sklejkę można podzielić na rodzaje w zależności od kleju używanego do jej produkcji. Jeżeli sklejka jest wytwarzana przy użyciu kleju mocznikowo-formaldehydowego, to ona należy do rodzaju sklejek sucho trwałych. Taki materiał może być stosowany tylko w suchych pomieszczeniach z niewysoką wilgotnością, takich jak pokoje albo korytarze. Jeżeli do produkcji sklejki używany jest klej mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowy, to taki rodzaj nazywa się wodoodporny. To znaczy, że takie płyty mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, takich jak łazienki, na przykład.
Grubość sklejki może wynosić od 3 do 50 milimetrów, a ciężar – od 550 do 800 kilogramów. Wymiary płyt mogą być różne, z szerokością od 1220 do 1500 milimetrów oraz z długością od 2440 do 3000 milimetrów. Bardzo często producenci sklejek umożliwiają swoim klientom wybór płyt z indywidualnymi parametrami.