TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sklejka i jej rodzaje

Wtorek, 09 marca 2021 o 09:56, autor: 0
Sklejka i jej rodzaje

Sklejka jest popularnym i szeroko wykorzystywanym materiałem kompozytowym. Ona jest również nazywana dyktą. Płyta sklejka powstaje z bardzo cienkich warstw drewna sprasowanych między sobą przy wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem. Wszystkie warstwy układane są w taki sposób, żeby włókna jednej warstwy były prostopadłe do poprzedniej, co sprawia, że sklejki są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sklejki mogą być produkowane z różnych rodzajów drewna takich jak olcha, sosna oraz brzoza. 

Sklejki posiadają szereg zalet takich jak sztywność, wytrzymałość, łatwość obróbki, łatwa obsługa, gładka powierzchnia oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Sklejka jest także materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Ona może być wykorzystywana w meblarstwie, budownictwie, w przemyśle samochodowym, do konstrukcji ścian i szafek, do prac remontowych oraz do produkcji opakowań, pojemników oraz akcesoriów do wykończenia wnętrz. 

Jak wygląda sklejka?

Sklejki są wytwarzane dwóch rodzajów – szlifowane albo nieszlifowane. Kolor sklejki zależy od materiału, który był wykorzystany do jej produkcji. Jeżeli sklejka jest wytworzona z drewna olchowego, to jej kolor jest czerwony z ciemnymi przebarwieniami na płycie. Jeżeli do produkcji płyty jest wykorzystywane drewno sosnowe, to kolor sklejki jest jasnożółty. Kiedy sklejka jest wytworzona z drewna brzozowego, to jej kolor jest bardzo jasny, prawie biały, a kiedy z drewna bukowego, to płyta jest lekko różowego koloru. 

Rodzaje sklejki

Sklejkę można podzielić na rodzaje w zależności od kleju używanego do jej produkcji. Jeżeli sklejka jest wytwarzana przy użyciu kleju mocznikowo-formaldehydowego, to ona należy do rodzaju sklejek sucho trwałych. Taki materiał może być stosowany tylko w suchych pomieszczeniach z niewysoką wilgotnością, takich jak pokoje albo korytarze. Jeżeli do produkcji sklejki używany jest klej mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowy, to taki rodzaj nazywa się wodoodporny. To znaczy, że takie płyty mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, takich jak łazienki, na przykład. 

Grubość sklejki może wynosić od 3 do 50 milimetrów, a ciężar – od 550 do 800 kilogramów. Wymiary płyt mogą być różne, z szerokością od 1220 do 1500 milimetrów oraz z długością od 2440 do 3000 milimetrów. Bardzo często producenci sklejek umożliwiają swoim klientom wybór płyt z indywidualnymi parametrami. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl