TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Silniki krokowe – co to jest i do czego służą?

Niedziela, 31 marca 2024 o 15:07, autor: 0
Silniki krokowe – co to jest i do czego służą?

Silniki krokowe stanowią kluczowy element w dzisiejszych systemach automatyki i robotyki. Ich unikalna zdolność do precyzyjnego kontrolowania pozycji, prędkości oraz momentu obrotowego, bez konieczności stosowania zewnętrznych czujników pozycji, sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach techniki. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są silniki krokowe i do czego mogą być wykorzystane.

Budowa i zasada działania silnika krokowego

Silnik krokowy to urządzenie elektromechaniczne, które przekształca impulsy elektryczne na ruch obrotowy. Jego działanie opiera się na zasadzie elektromagnetyzmu. Silnik składa się z wirnika, zazwyczaj wykonanego z materiału ferromagnetycznego lub magnesów trwałych, oraz stojana, który zawiera cewki. Przez cewki te przepływa prąd w odpowiedniej sekwencji, wytwarzając pole magnetyczne, które wprawia wirnik w ruch.

Charakterystyczną cechą silników krokowych jest możliwość precyzyjnego kontrolowania ich ruchu poprzez zmianę sekwencji zasilania cewek, co pozwala na dokładne ustalenie kąta obrotu wirnika. Dzięki temu, silniki krokowe mogą wykonywać ruch obrotowy o określonym kącie, zwanym krokiem, który może wynosić od kilku do nawet mniej niż jeden stopień.

Zastosowanie silników krokowych

Silniki krokowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, gdzie wymagana jest wysoka precyzja i powtarzalność ruchów. Są one często wykorzystywane w urządzeniach CNC (Computer Numerical Control), drukarkach 3D, kamerach do monitoringu, urządzeniach biurowych takich jak skanery i drukarki, a także w przemyśle motoryzacyjnym, na przykład w systemach sterowania przepustnicą czy w pompach paliwa.

Ich popularność wynika nie tylko z możliwości precyzyjnego sterowania, ale również z prostoty konstrukcji, niezawodności oraz stosunkowo niskiego kosztu. Silniki krokowe są również cenione za to, że utrzymują swoją pozycję, gdy nie są zasilane, co jest ważne w aplikacjach, gdzie wymagane jest zachowanie pozycji po wyłączeniu zasilania.

Wszechstronne urządzenie

Silniki krokowe w połączeniu z przekładniami planetarnymi to niezwykle wszechstronne urządzenia, które odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej automatyce i robotyce. Ich zdolność do precyzyjnego sterowania ruchem bez konieczności stosowania zewnętrznych czujników pozycji sprawia, że są one niezastąpione w wielu zastosowaniach, od przemysłowych po konsumenckie. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, silniki krokowe stają się coraz bardziej wydajne i dostępne, otwierając nowe możliwości dla innowacji w projektowaniu maszyn i urządzeń.

Ogromny wybór silników krokowych znajdą Państwo w hurtowni dropshipping z narzędziami Wagney

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl