Obecnie wszystkie zespoły ratownictwa medycznego są wyposażone w standardowe zestawy ochronne tzn. stroje jednorazowe, gogle i maseczki. Za środki przekazane przez samorządowców szpital zakupi dla ratowników 50 maseczek, wielorazowego użytku, w których wymienia się specjalny filtr zabezpieczający m.in. przed drobnoustrojami. Maski zostały zamówione i jeszcze w tym tygodniu powinny trafić do ratowników.
Do wyjazdów do pacjentów z podejrzeniem koronawirusa są dedykowane karetki. W województwie dolnośląskim 10, w lubuskim 2. Wszystkie zgłoszenia o podejrzeniu zakażenia koronawirusem należy kierować do Sanepidu. Wówczas po pacjenta pojedzie specjalna karetka, a jeśli będzie w tym czasie zajęta, to zostanie wysłana karetka S czy P, ale z zespołem już przygotowanym do przewiezienia pacjenta podejrzanego o zakażenie.
Jeśli wzywamy karetkę przez numer alarmowy 112 należy podczas wywiadu wyraźnie zaznaczyć, czy chodzi o podejrzenie zakażenia koronawirusem, czy miało się kontakt z osobą zakażoną, czy jest się osobą przebywającą na kwarantannie. Jeśli ratownicy w zleceniu wyjazdu mają informację, że może być to zakażenie koronawirusem, przed zbadaniem pacjenta ubierają jednorazowe stroje.
Niestety zdarzyła się sytuacja, że o podejrzeniu zakażenia ratownicy dowiedzieli się od pacjenta dopiero po jego wejściu do karetki. Karetka i zespół na kilka godzin musieli być wyłączeni z pracy. Chcielibyśmy zapewnić, że każdy pacjent otrzyma pomoc od służb medycznych. Mamy sytuację szczególną i dla dobra nas wszystkich bardzo ważne jest dostosowanie się do obowiązujących zasad w tym do udzielania pełnej informacji o stanie zdrowia i innych okolicznościach, które są istotne, aby pomoc była najlepiej dostosowana do potrzeb pacjenta.