W trakcie posiedzenia zostały zaprzysiężone członkowie komisji historycznej i trybunału beatyfikacyjnego, przedstawiono prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego oraz postać Siostry Iwony. Otwarcie procesu zostało poprzedzone modlitwą do Ducha Świętego. Odprawiono również Mszę św. z odsłonięciem tablicy upamiętniającej s. Iwonę.
Siostra Iwona Król urodziła się w 1908 roku w Mrozach koło Kartuz. W 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu i uzyskała dyplom pielęgniarski, co pozwoliło jej pracować jako pielęgniarka na placówkach w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku. W czasie II wojny światowej znalazła się we Wschowie, gdzie odznaczała się głęboką pobożnością, samarytańską miłością i patriotyzmem. W czasie wojny odmówiła podpisania Volkslisty, a po wkroczeniu wojsk radzieckich strzegła powierzonego jej opiece kościoła parafialnego. Zasłynęła z wyniesienia bomby zegarowej ze wschowskiej Fary. Po wojnie poświęciła się opiece nad chorymi, zmarła w 1990 roku w Chwaszczynie. Jej pogrzeb odbył się we Wschowie 12 sierpnia 1990 r.
Inicjatorem procesu beatyfikacyjnego jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, a osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie i prowadzenie jest s. Weronika Szelejewska CSSE.
Proces beatyfikacyjny s. Iwony Król CSSE rozpoczął się 29 marca 2021 roku, kiedy to bp Tadeusz Lityński zatwierdził s. Weronikę Szelejewską jako wicepostulatorkę procesu. W dniu 28 stycznia 2022 roku w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wicepostulatorka zwróciła się do biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Po uzyskaniu pozytywnej opinii od Konferencji Episkopatu Polski, 17 listopada 2022 roku bp Tadeusz Lityński wydał edykt, w którym poinformował diecezjan o planowanym rozpoczęciu dochodzenia.
Aby zebrać i zbadać dokumentację dotyczącą s. Iwony Król CSSE, 15 stycznia 2023 roku powołana została komisja historyczna. Składa się ona z trzech osób: ks. dr hab. Roberta Romualda Kufela - przewodniczącego, ks. dr Łukasza Kędzierskiego oraz lic. Jolanty Pawłowskiej.
Trybunał beatyfikacyjny składa się z czterech osób: ks. prof. dr hab. Adama Kalbarczyka - delegata biskupa, ks. dr Piotra Garsteckiego - promotora sprawiedliwości oraz s. Karolą Piotrowiak CSSE - notariuszem. Celem tego trybunału jest zebranie i ocena wszelkich informacji i świadectw dotyczących życia i działalności s. Iwony Król CSSE. Po uzyskaniu zgody ze strony watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, bp Tadeusz Lityński powołał diecezjalny trybunał beatyfikacyjny w składzie: ks. prof. dr hab. Adam Kalbarczyk - delegat biskupa, ks. dr Piotr Garstecki - promotor sprawiedliwości, s. Karola Piotrowiak CSSE - notariusz.
Źródło/foto: zgg.gosc.pl, Fara Wschowa