TworzymyGłos Regionu

reklama

Sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE (VIDEO)

Czwartek, 09 lutego 2023 o 11:46, aktualizacja Czwartek, 09 lutego 2023 o 13:41, autor: 1
Sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE (VIDEO)

W kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie odbyła się sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE. Posiedzeniu przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

W trakcie posiedzenia zostały zaprzysiężone członkowie komisji historycznej i trybunału beatyfikacyjnego, przedstawiono prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego oraz postać Siostry Iwony. Otwarcie procesu zostało poprzedzone modlitwą do Ducha Świętego. Odprawiono również Mszę św. z odsłonięciem tablicy upamiętniającej s. Iwonę.

Siostra Iwona Król urodziła się w 1908 roku w Mrozach koło Kartuz. W 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu i uzyskała dyplom pielęgniarski, co pozwoliło jej pracować jako pielęgniarka na placówkach w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku. W czasie II wojny światowej znalazła się we Wschowie, gdzie odznaczała się głęboką pobożnością, samarytańską miłością i patriotyzmem. W czasie wojny odmówiła podpisania Volkslisty, a po wkroczeniu wojsk radzieckich strzegła powierzonego jej opiece kościoła parafialnego. Zasłynęła z wyniesienia bomby zegarowej ze wschowskiej Fary. Po wojnie poświęciła się opiece nad chorymi, zmarła w 1990 roku w Chwaszczynie. Jej pogrzeb odbył się we Wschowie 12 sierpnia 1990 r.

Inicjatorem procesu beatyfikacyjnego jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, a osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie i prowadzenie jest s. Weronika Szelejewska CSSE.

Proces beatyfikacyjny s. Iwony Król CSSE rozpoczął się 29 marca 2021 roku, kiedy to bp Tadeusz Lityński zatwierdził s. Weronikę Szelejewską jako wicepostulatorkę procesu. W dniu 28 stycznia 2022 roku w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wicepostulatorka zwróciła się do biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Po uzyskaniu pozytywnej opinii od Konferencji Episkopatu Polski, 17 listopada 2022 roku bp Tadeusz Lityński wydał edykt, w którym poinformował diecezjan o planowanym rozpoczęciu dochodzenia.

Aby zebrać i zbadać dokumentację dotyczącą s. Iwony Król CSSE, 15 stycznia 2023 roku powołana została komisja historyczna. Składa się ona z trzech osób: ks. dr hab. Roberta Romualda Kufela - przewodniczącego, ks. dr Łukasza Kędzierskiego oraz lic. Jolanty Pawłowskiej.

Trybunał beatyfikacyjny składa się z czterech osób: ks. prof. dr hab. Adama Kalbarczyka - delegata biskupa, ks. dr Piotra Garsteckiego - promotora sprawiedliwości oraz s. Karolą Piotrowiak CSSE - notariuszem. Celem tego trybunału jest zebranie i ocena wszelkich informacji i świadectw dotyczących życia i działalności s. Iwony Król CSSE. Po uzyskaniu zgody ze strony watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, bp Tadeusz Lityński powołał diecezjalny trybunał beatyfikacyjny w składzie: ks. prof. dr hab. Adam Kalbarczyk - delegat biskupa, ks. dr Piotr Garstecki - promotor sprawiedliwości, s. Karola Piotrowiak CSSE - notariusz.

Źródło/foto: zgg.gosc.pl, Fara Wschowa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~wierna
12.02.2023 21:14

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar wspaniałego, pokornego życia Siostry Iwony. Wzruszająca uroczystość i wielkie Święto dla mieszkańców Wschowy. Dziękuję wszystkim za ogrom pracy włożony w przygotowanie uroczystości -osobiście Siostrze Weronice i Pani Jolancie Pawłowskiej( to od Tych wspaniałych kobiet wszystko się rozpoczęło...). Niech Bóg błogosławi dalszym pracom a nam da cierpliwość i wiarę w oczekiwaniu na finalny owoc tych prac.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl