TworzymyGłos Regionu

reklama

Ścieżka rowerowa do Lginia pod górkę

Sobota, 25 maja 2019 o 13:16, aktualizacja Poniedziałek, 27 maja 2019 o 16:10, autor: 32
Ścieżka rowerowa do Lginia pod górkę

Przed głosowaniem nad zmianami w budżecie podczas VI Sesji Rady Miejskiej we Wschowie miała miejsce ciekawa dyskusja. Między innymi poruszano wątek zwiększenia kwoty na remont sali audiowizualnej CKiR-u, dotacji na samochód gaśniczy dla OSP, zbyt dużej kwoty na system głosowania w UMiG, zakończenia termomodernizacji oraz kontynuacji zadania polegającego na budowie ścieżki rowerowej do Lginia. Ta ostatnia wywołała emocje, bo wiadomo - kasy w budżecie gminy zawsze jest za mało.

Dyskusję rozpoczęła informacja, że 250 tys na budowę ścieżki rowerowej do Lginia zostaje zdjęte z tego zadania w tegorocznym budżecie. Zaniepokoiło to radnych i rozgorzała dyskusja.

Katarzyna Owoc-Kochańska zapytała o plan B dla tej inwestycji. Zapytała jaki jest dalszy etap rozmów i negocjacji dotyczących zakupu fragmentu ziemi na potrzeby ścieżki - ziemia ta, do dziś nie jest własnością gminy.

Miłosz Czopek, który jako wiceburmistrz przygotowywał i nadzorował do niedawna  to zadanie zabrał głos i powiedział, że oczekuje na informację, jakie działania są implementowane w związku z wykupem terenu.

Stwierdził również, a przecież do niedawna pełnił funkcję wiceburmistrza, więc wiedział, co mówi, że “istnieje uchwała, były - są pieniądze  w budżecie więc bardzo prosi o informacje”. Tak dokładnie brzmiała jego wypowiedź.

Jego głos dobitnie wsparła Emanuela Stanek-Juśkiewicz.

- Temat ścieżki rowerowej był podniesiony ponad podziałami jako temat oczekiwany przez społeczeństwo.Ważne jest podróżowanie naszych dzieci, które w okresie wiosenno letnim poruszają się rowerami, aby bezpiecznie dojechać do Lginia.

Jeżeli dziś, kolejny raz, przy niejasnych tutaj informacjach, ponieważ dwie strony mają inne informacje, zniesiemy zabezpieczone środki, lub - jak Pan burmistrz tutaj mówi - przesuniemy je tylko w czasie, gmina nie doczeka się nigdy ścieżki rowerowej do Lginia - prognozuje radna.

Ta wypowiedź wzbudziła emocje u radnego Piotra Buczka

- Uważam - mówił - że uwaga Pani Emanueli (Stanek-Juśkiewicz - przyp. red.) na temat nie wybudowania ścieżki rowerowej jest co najmniej nieelegancka. W ubiegłej kadencji, czteroletniej, wybudowaliśmy ok 700 metrów ścieżki rowerowej (...) Biorąc pod uwagę wybitne osiągnięcia poprzedniej kadencji w tym zakresie mogłaby sobie Pani darować.

W jeszcze bardziej mentorski ton uderzyła radna wielu kadencji, Helena Nikolin.

- Zastanawiam się - powiedziała - jak to jest, że we Wschowie nie może być kawałka ścieżki rowerowej. Proszę pojechać w kierunku Kaszczoru, Włoszakowic tam radni decydują i chcą tych ścieżek. Stawiają i coś tam się dzieje. A nasza Wschowa? Jest możliwość się wycofać? O co tej Wschowie właściwie chodzi?. Co my w tej Wschowie właściwie mamy mieć? Bo wygląda na to, że nie ma na nic. Nie ma żadnych pieniędzy, żeby na coś przekazać.

W końcu przyszedł czas na odpowiedź. Rozpoczął burmistrz Antkowiak mówiąc, że to właściwie on powinien zapytać, co Państwo zrobili przez cały rok, ponieważ porozumienie z właścicielem gruntów zostało podpisane w grudniu 2017 roku.

Pełnej i wyczerpującej odpowiedzi na pytania udzielił prawnik Urzędu Rafał Jedyński. Cytujemy ją w całości:

- Bo ja nie wiem, kogo Państwo chcecie oszukać? Pan burmistrz tutaj dość grzecznie odpowiada, natomiast ja nie mam skrupułów, żeby Państwa kłamstwa i manipulacje obnażyć.

Mam przed sobą to porozumienie, zawarte - uwaga - 11 grudnia 2017 pomiędzy gminą Wschowa (podpisał Pan Miłosz Czopek) a Panią Barbarą Tarka i Panem Zbigniewem Tarka przy czym jako zbywca jest tylko Tarka Zbigniew. To już budzi wątpliwości. Mało tego, z dokumentu wynika, że umowa sprzedaży zostaje zawarta po powiadomieniu przez  gminę zbywców o wyrażeniu zgody przez Radę  Miejską we Wschowie na  nabycie przedmiotowej nieruchomości w terminie wskazanym przez gminę.

Szukałem tej uchwały. Jej nie ma. W związku z tym, o czym my tu rozmawiamy? O jakim zabezpieczeniu środków i jakim kończeniu ścieżki, skoro Państwo, którzy poprzednio zasiadali na fotelu burmistrza i osoby, które tutaj przy tej działalności miały swój udział,  nie dopełniliście podstawowych wymogów, żeby taka umowa została zawarta. A chcecie teraz zabezpieczać środki? Drodzy Państwo. To jest niepoważne po prostu?

W tym miejscu poprosiła o głos radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz przypominając, że w samorządzie istnieje coś takiego jak ciągłość. Jeżeli Rada postanowiła spełnić to oczekiwanie społeczne to jest to również zobowiązanie obecnego burmistrza.

- No właśnie mówię Państwu, że nie postanowiła - ripostował prawnik Urzędu - Jeżeli miała być zgoda na nabycie tej działki, a takiej uchwały nie ma - to o czym my rozmawiamy tutaj na tej sesji przez tyle minut? Praktycznie godzinę. Rada nie podjęła uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości. Zarzucacie Panu burmistrzowi opieszałość i nierealizowanie zamysłu w postaci budowy ścieżki rowerowej. Tymczasem, to w zasadzie Wy zaniedbaliście tę kwestię.

Były wiceburmistrz, Miłosz Czopek, który przed chwilą twierdził, że istnieje taka uchwała w taki sposób ustosunkował się do sprawy:

„Ja oczywiście nIe posunę się do tego, żeby Pana również obrażać Panie mecenasie. Ja tylko powiem jaka jest zasadnicza różnica między nami. Jeżeli Pan będzie taki łaskawy i poświęci mi 30 sekund. Różnica pomiędzy ludźmi, którzy tutaj siedzą a Panem jest taka, że dla Pana to jest płatna praca. Dostaje Pan pewne zadanie, ma Pan znaleźć argumenty. A dla nas to jest miejscowość, w której my żyjemy, na której nam zależy. Niezależnie od kolejnegoodcinka ścieżki, propozycje są wielostronne, sam je złożyłem. Niech to będzie odcinek lgiński. Niezależnie jak Pan ocenia swoją sprawę. Zresztą w Pana poprzednich wypowiedziach na innych sesjach również znaleźliśmy wiele nieścisłości,  więc nie kładźmy wszystkiego na złotą szalę.  Ja bym proponował, żeby to było rozpatrywane przez radnych, a nie przez Pana mecenasa z zewnątrz, który ani tu nie mieszka, ani, jestem święcie przekonany, że na dobru tej gminy Mu nie zależy.

Jak widać, były wiceburmistrz, ani słowem nie ustosunkował się do swojej niewiedzy na temat uchwały, w której radni powinni wyrazić zgodę na zakup ziemi, na potrzeby ścieżki rowerowej.

Piotr Buczek dołożył kamyk do tej dyskusji. „Zdumiewa mnie to, jak Pan radny Czopek twierdzi, że Panu zależy na dobru tej gminy. W takim razie Pytam się, dlaczego wprowadzał Pan w błąd opinię publiczną w kwestii termomodernizacji? Naprawdę i to się nie mieści po prostu w głowie. I Pan w tej chwili twierdzi, że Panu zależy na dobru tej gminy”.

Na co, radny Czopek stwierdził, że „z Panem Piotrem naprawdę ciężko się dyskutuje. Pan zawsze w takich ostatecznych kategoriach. Mówił Pan dzisiaj o podatku od psa. To ja mogę Panu powiedzieć, że taki podatek nigdy nie będzie wprowadzony w tej gminie bo nie ma czegoś takiego.  Bardzo
dziękuję”.

Dalszej dyskusji o tym, gdzie podziała się uchwała dotycząca wykupu ziemi pod ścieżkę rowerową już nie było. A szkoda.

Ponieważ głównym tematem dyskusji była, a przynajmniej powinna być kwestia tego, skąd wziąć na wszystko pieniądze głos zabrała Pani skarbnik Barbara Wesołowska. Chodzi o kwotę 250 tys, która potrzebna jest na dokończenie inwestycji w CKiR - powiedziała -  ja w przyszłości oczekiwałabym, aby Państwo powiedzieli z jakich inwestycji zrezygnować, żeby tę inwestycję dokończyć.

Przemysław Gliński poprosił o głos i powiedział, że „podczas szkolenia usłyszeliśmy, że nie jest rolą radnego, żeby wskazywał, skąd wziąć pieniądze. Rolą radnego jest to, żeby powiedzieć, że jest dobrze albo niedobrze. Rolą burmistrza jest wskazać skąd wziąć pieniądze. Radni mają podjąć decyzje czy się na to zgadzają czy nie”.

Właściwe wszyscy są zgodni co do tego, że ścieżka będzie. Nikt jednak nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy. NIe wiemy też, które jej odcinki i  w jakiej kolejności będą budowane.  Wydaje się jednak, że głównym problemem są finanse. Aby zobrazować wszystkie dodatkowe trudności na jakie napotyka ta inwestycja przeczytajmy jeszcze akapit z wypowiedzi Pani skarbnik:

„Przy konstrukcji tego budżetu na 2019 rok, jak wiecie Państwo, duża  kwota została przeznaczona na wykup obligacji i w obecnej chwili z wolnych środków, którymi możemy dysponować,  zostało tylko 110 tys., które już właściwie są przeznaczone na alkoholówkę. W tej chwili, póki nie zakończymy termomodernizacji, to my naprawdę nie wiemy, na czym stoimy”.

Dodatkowo, jak wspomniał Pan burmistrz w swoim sprawozdaniu na początku sesji mówiąc o przygotowanym w poprzedniej kadencji przetargu na termomodernizację - Organ kontrolujący postępowania przetargowe w gminie Wschowa stwierdził podczas kontroli, że postawiono nadmierny warunek w zakresie nierównego traktowania wykonawców w zakresie zdolności technicznej lub zdolności zawodowej wykonawców, co skutkuje koniecznością pomniejszenia wydatków kwalifikowanych. Potencjalna wartość wydatków podlegających pomniejszeniu może wynieść prawie 500 tysięcy złotych.

Obecnie nie ma co szukać pieniędzy, bo nie ma z czego ich zabrać. To nie jest nasza zła wola, aby nie robić inwestycji - zakończyła swoje wystąpienie skarbnik Barbara Wesołowska.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (32)

avatar

avatar
~mieszkaniec
25.05.2019 14:05

Jak mają się dogadać z gruntem jak właścicielem jest Przedsiębiorca z Osowej Sieni , nie stać ich na ten grunt!

avatar
~Dfg
25.05.2019 15:47

Gdyby ktoś ruszył tyłek i zajął się tematem to nie byłoby problemu z gruntem. Tylko problem jest w tym ze ktoś temat olał bo mu nie zależy na ścieżce. A szkoda bo większości mieszkańcom gminy tak

avatar
~do kom.powyżej
25.05.2019 21:58

Dokładnie, a poza tym...dno w kasie gminy już jest widoczne.

avatar
~DO-mieszkaniec-
25.05.2019 16:36

Co za bzdury wypisujesz....?, co to nie stać ich na te grunty..?, chyba są ceny rynkowe wszystkich gruntów w tym kraju !!!!. O ironio , jak pięknie podano na co są w tym budżecie pieniądze na rok 2019, a na co brakuje......!, zapomniano tylko dodać ile nas podatników kosztuje to "bizancjum" burmistrza w powołaniu tylu etatów dyrektorskich jak na taka "pipidówę miejską" jak Wschowa!. Na dyrektorów i kierowników pieniądze się w budżecie znalazły, ale na ścieżkę do Lginia, która była zaplanowana w 2018 roku -B R A K !!!-. To jest ta gospodarność planowa tego burmistrza i jego dyrektorów, nie wspomnę i kierowników w nadmiarze><.

avatar
~mieszkaniec
25.05.2019 16:55

Czyli, jak się nie obrócisz d..a z tyłu. Młócenie słomy. Na nic nie ma pieniędzy. A diety, jak najbardziej należą się.

avatar
~Łon
25.05.2019 17:27

Ale o czym dyskutujecie??? Ostatni przetarg na ścieżkę pieszo-rowerową jaki znalazłem, to była kwota ponad 800 tys. zł za kilometr - można sprawdzić w biuletynie informacji publicznej ościennych gmin/powiatów. Za 250 tys. zł to jakieś 300 m ścieżki można wybudować - no inwestycja stulecia w gminie Wschowa.... Przeznaczcie na to 2,5 mln zł , niech dołoży drugie tyle powiat, sięgnijcie po następne 50% ze środków zewnętrznych - to wtedy coś konkretnego można zrobić. Wystarczy zobaczyć jak robią to sąsiedzi.

avatar
~Jarek
25.05.2019 17:51

Wiecie dlaczego doktor nie dogadał się z gruntem o tą ścieżkę ? . Niestety musiałby " złamać " sobie kark i schować butę . A to niestety nie jego największa wada życiowa .

avatar
~Mirek
25.05.2019 21:01

Ale bida w tej Wschowie.

avatar
~Ania
26.05.2019 09:55

Buj o ścieżkę a co z drogą z nowych ogrodów doosowej sieni niema jak przyjechać, dziury metrowe koła się urywaja samochodowe, i o gmina na to?

avatar
~Ktos
26.05.2019 08:02

A radna z Lginia nie ma nic do powiedzenia?

avatar
~Odp
26.05.2019 16:15

Za długo na plebanii u księdza przebywa i nie na czasu na sprawy, dla których ludzie na nią głosowali

avatar
~nasze miasto
26.05.2019 09:40

Bida jest i będzie! i nikt jej nie zmieni, Graba nie zmienił, Danuta nie zmieniła i Antek też nic nie zrobi ! wszystko ściema wielka! Patrzą swoje konta nabić i czekać kiedy minie 5 lat i Nara!

avatar
~Rychu
26.05.2019 09:44

Wygląda na to ŻE.....ŚCIEŻKI NIE BEDZIE ...BĘDĄ CORAZ WIEKSZE DZIURY W DROGACH. DEPTAK NA UL. KOŚCIUSZKI?? TEŻ NIE BĘDZIE. BYC MOŻE BĘDZIE NOWY STRAŻNIK Z.. LESZNA LUB TRZECI ZASTEPCA ,,BURMISTRZA'.!

avatar
~fws
26.05.2019 10:28

Budżet widmo, burmistrz widmo, inwestycje widmo za to mamy 2 wiceburmistrzów i od czorta dyrektorów i kierowników wysoko opłacanych co niewątpliwie przekłada się na stan kasy, zaraz zaczną się przesunięcia pieniędzy z innych celów na płace, ciekawe czy radni na to pozwolą, mieszkańcy ich za takie przytakiwanie burmistrzowi na pewno rozliczy. Zastanówcie się radni czy nie czas głosować nie politycznie a dla dobra Wschowy.

avatar
~Mieszkanka
26.05.2019 10:57

Mowicie o sciezkach a pomylscie.o dzieciach.co beda robic w wakacje rodzic ktory pracuje nie bedzie wozil dzieci nad wode co z basenem tym nikt sie nie zajmuje najlepiej chyba zamknac i koniec a modziez niech robi co chce tyle lat rozni burmistrzowie a w remont basenu dla dzieci zero kasy a radni w zaparte o sciezkach P.byla burmistrz bedac ogladc basen wraz z P.Przybylskim jak pieknie mowila o naprawie.o stolikach parasolkach zeby mamy mogly sie schronic z maluszkami a tu zero jak bylo tak jest wielka ruina

avatar
~Wschowa
26.05.2019 13:05

Tak! 20 Kierowników, 3 Burmistrzów , 20 Dyrektorów, 12 Prezesów i Bajlandoo!!!!! Wschowa Pozamiatana! Wstyd że jestem mieszkańcem tej dziury!

avatar
~Determinacja
26.05.2019 13:10

PAN TARKA NIECH ZOSTANIE BURMISTRZEM TO CHOCIAŻ JAKIŚ KAPITAŁ POSIADA I GDZIE KAMIENIEM RZUCI TO JEGO GRUNTY I DOBRY ROLNIK Z CHŁOPINY! WODOSPADY BUDUJE, KASKADY, BASENY LEŚNE , COŚ PIĘKNEGO! ALE KTO BOGATEMU ZABRONI !

avatar
~Michał
26.05.2019 13:23

A może ten butny doktor na tej fotografii uderzy się w pierś i wyzna dlaczego za swojej kadencji nic w tym kierunku nie zrobił ? . Ja myślę że zrobił na złość Owocowi z którym tak zaciekle poprzez swoich " prawników " toczył boje które nic miastu ani społeczeństwu nie dały . A teraz z miną przegranego szachisty zadaje takie pytania . Oj źle pan skończysz w następnej kadencji bo niestety tu nie chodzi o dobro mieszkańców ale chodzi o pańską butę i przegrane wybory na burmistrza . Boli pana panie doktor że pan przegrał z pierwszym lepszym nieznanym kandydatem . Tak to jest nauczka że nie należy się wywyższać ani traktować ludzi pogardliwie bo karma zawsze wróci .

avatar
~Do kom wyżej
26.05.2019 16:13

Przegrał ale za swojej kadencji cos zrobił, a teraz brak jakichkolwiek inwestycji. Jedyne co słychać z ratusza to kto się zwolnił, a kto nowy został przyjęty

avatar
~do Michała
26.05.2019 22:48

A Ty to wiesz z autopsji, czy tak gdzieś słyszałeś, na zasadzie jedna baba drugiej babie?

avatar
~DO powyżej...
26.05.2019 15:26

Co po niektórych wpisach można sądzić, iż na ich treść może mieć to słońce....???, a zwłaszcza determinacja jednego z nich ( w Polsce był już po zawodówce Prezydent no to i po zawodówce może być burmistrz ..... Hi,hi....hi !!!!).

avatar
~Mieszkanka
27.05.2019 07:21

Prawnik wypowiada się w bardzo beszczelnym tonie. Pracodawca powinien zwrócić uwagę. Bezczelność i brak KLASY. Czy też z Wrocławia hahaha

avatar
~@/determinacja
27.05.2019 09:01

U ciebie to jest tak przed czy po pogorszeniu się stanu zdrowia tak ogólnie .....?

avatar
~Ja i tylko ja.
27.05.2019 09:39

Markety, markety, markety, markety, markety, marke ....... itd, itd.

avatar
~nasze miasto
27.05.2019 12:50

Duet Doktorek i Emanuela dwa gołąbki ! nie potrafią odejść z klasą a walczą jak Lwy!

avatar
~Emanuela
28.05.2019 11:41

Proszę mieć odwagę krytykować pod swoim nazwiskiem a nie ukryty pod pseudonimem- może w cztery oczy? Przypominam, iż swój Mandat do reprezentowania mieszkańców utrzymałam w X 2018! Pozdrawiam

avatar
~do Emanuela
28.05.2019 12:24

Szczyt hipokryzji. Zapomniała pani jak pani formacja w swoich gazetkach jechała po wszystkich często się nie podpisując ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl