TworzymyGłos Regionu

Sąsiad stoi na zakazie? Młodzież spożywa alkohol?

Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Czwartek, 08 września 2022 o 10:11, aktualizacja Czwartek, 08 września 2022 o 20:57, autor: 8
Sąsiad stoi na zakazie? Młodzież spożywa alkohol?

Mieszkańcy powiatu wschowskiego mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala na sygnalizowanie policjantom miejsc wymagających interwencji. Za pomocą strony można dokonywać anonimowych zgłoszeń, które na miejscu zostaną zweryfikowane przez mundurowych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała we wrześniu 2016 roku. To instrument pozwalający na współpracę obywateli z policjantami. Zamysłem twórców było, aby każdy mieszkaniec miał szanse zgłosić miejsce bądź sytuacje zagrożeń bezpieczeństwa, które są ważne, ale nie wymagają natychmiastowej reakcji mundurowych. W każdej jednostce policji codziennie wyznaczeni policjanci pracują z tym narzędziem. Otrzymują zgłoszenia, które „kliknięte” zostały na terenie danego powiatu. Skierowane do właściwego zespołu następnie zostają podjęte celem weryfikacji i potwierdzenia.

Nie inaczej było w przypadku zgłoszenia zagrożenia na trasie Gola-Ciosaniec. Kierowcy w tamtym miejscu notorycznie poruszają się blisko jednej z krawędzi jezdni, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z KPP Wschowa interweniowali w tej sprawie we wtorek (6 września), zatrzymując motocyklistę.

Działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest proste. Przypomnijmy „krok po kroku” jak korzystać z narzędzia:

- przejdź do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

- zaakceptuj regulamin,

- chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,

- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji,

- należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia. Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne.

Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy.

Realizacja zgłoszeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa często odbywała się przy współpracy z podmiotami jak: Straż Miejska we Wschowie, Straż Miejska w Sławie, Straż Leśna w zależności od kategorii zgłoszenia.

- Zachęcamy do korzystania z internetowej mapy, która dla nas jest świetnym źródłem informacji, ponieważ bezpieczeństwa naszych mieszkańców to priorytet naszej pracy - podkreśla nadkomisarz Maja Piwowarska z KPP Wschowa.

Źródło/foto: KPP Wschowa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Adaś
08.09.2022 12:34

Kij ma dwa końce....... dlatego z dużą ostrożnością i bez pośpiechu radziłbym korzystać z takich "udogodnień" . To może być informowanie z rzeczach złych, nieakceptowalnych (i to jest ta dobra strona programu) ale równie dobrze będzie to narzędziem (KMZB) klasycznej denuncjacji. Tak robi dużo Polaków .... bo sąsiad ma za dużo, za ładny samochód, za nowy dom, a żona chodzi regularnie do kosmetyczki i należy go ujeb..... ? Bardzo niepewne narzędzie a na pewno konfliktowe w konsekwencjach z np. najbliższymi. A wiemy jaki jest "Polak uczynny" ( niech no tylko pracownik US się wypowie?), to duży krok do wojny "Polsko-Polskiej" ? Powściągliwość i jeszcze raz powściągliwość ...... były teczki, jest "Pegazus" więc zanim wskażesz zrób to mądrze i zasadnie. Adaś

avatar
~Wschowianin
08.09.2022 13:59

Czytając Twoj komentarz mam wrażenie że chcesz chronić tych którzy rozrabiają i łamią prawo . Jednym wolno a drugim nie ? . Jak zwrócisz uwagę to w łeb dostaniesz ?. Na niektórych nie ma rady . Dlaczego ktoś ma się szarpać na ulicy ? Są od tego służby . Nagminnie jeżdzi koło mnie facet o 6 rano z urwanym tłumikiem chyba bo koty uciekają na drzewa jak go słyszą .Ja mam stanąć na drodze ? Ostatnio w Dębowej facet w BMW zajechał drogę innemu samochodowi wysiadło 4 i chuzia na Juzia ? . Policja nie jest w stanie wszystkiego wyłapać aby było bezpiecznie . A wizyta u delikwenta w domu i ostrzeżenie przez policjanta pozwoli mu zastanowić się co robi ?

avatar
~Może
08.09.2022 13:49

Może jeszcze policja zacznie płacić za parówienie sąsiadów? Narzędzie do inwigilacji jak znalazł, a większość polskiego społeczeństwa jest zazdrosna o to co mają/robią inni więc będą instalować tę aplikację oraz zgłaszać wszystko co popadnie. Ludzie i tak idzie złe więc po co sobie komplikować dodatkowo? Było dobrze, będzie gorzej.

avatar
~Adaś
08.09.2022 14:18

Ad. " Wschowianin" - forumowiczu...., nie miej błędnego wrażenia, nie potrzebnie! Przeczytaj ze 2x, popij a wszystko będzie jasne . Na zdrowie . Adaś

avatar
~Ad Adaś
08.09.2022 21:35

Rozumiem dobrze co znaczy być konfidentem i zapewniam że daleko mi do tego .Ale nie zgadzam sięna bezkarność . Tak wam się wydaje że nikt nie widzi to rubta co chceta ?.

avatar
~Janek Pradera
08.09.2022 17:01

Jak wierni przyjadą na msze i parkują gdzie popadnie to tez można zgłosić?

avatar
~Wschowianin
08.09.2022 21:38

Moim zdaniem można to zgłosić .Niech to rozwiążą o ile nie jest to zgodne z prawem ?

avatar
~Roza
08.09.2022 18:29

No wlasnie wierni stawiają auta gdzie popadnie w niedziele kolo franciszkanow

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl