Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała we wrześniu 2016 roku. To instrument pozwalający na współpracę obywateli z policjantami. Zamysłem twórców było, aby każdy mieszkaniec miał szanse zgłosić miejsce bądź sytuacje zagrożeń bezpieczeństwa, które są ważne, ale nie wymagają natychmiastowej reakcji mundurowych. W każdej jednostce policji codziennie wyznaczeni policjanci pracują z tym narzędziem. Otrzymują zgłoszenia, które „kliknięte” zostały na terenie danego powiatu. Skierowane do właściwego zespołu następnie zostają podjęte celem weryfikacji i potwierdzenia.
Nie inaczej było w przypadku zgłoszenia zagrożenia na trasie Gola-Ciosaniec. Kierowcy w tamtym miejscu notorycznie poruszają się blisko jednej z krawędzi jezdni, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z KPP Wschowa interweniowali w tej sprawie we wtorek (6 września), zatrzymując motocyklistę.
Działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest proste. Przypomnijmy „krok po kroku” jak korzystać z narzędzia:
- przejdź do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
- zaakceptuj regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji,
- należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia. Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne.
Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy.
Realizacja zgłoszeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa często odbywała się przy współpracy z podmiotami jak: Straż Miejska we Wschowie, Straż Miejska w Sławie, Straż Leśna w zależności od kategorii zgłoszenia.
- Zachęcamy do korzystania z internetowej mapy, która dla nas jest świetnym źródłem informacji, ponieważ bezpieczeństwa naszych mieszkańców to priorytet naszej pracy - podkreśla nadkomisarz Maja Piwowarska z KPP Wschowa.
Źródło/foto: KPP Wschowa