TworzymyGłos Regionu

Sąd rozstrzygnął 12-letni spór o rozliczenie zobowiązań wschowskiego szpitala

Środa, 21 września 2016 o 16:13, aktualizacja Poniedziałek, 26 września 2016 o 15:11, autor: 23 3162
Sąd rozstrzygnął 12-letni spór o rozliczenie zobowiązań wschowskiego szpitala

Powiat Wschowski musi oddać 1 milion 400 tysięcy złotych Powiatowi Nowosolskiemu. Taki wyrok wydał Sąd Apelacyjny w Poznaniu, wyrok jest prawomocny i nie można od niego się odwołać. Rzecz dotyczy wieloletniego sporu między powiatami o rozliczenie zobowiązań wschowskiego szpitala.

Od kilkunastu lat powiaty wschowski i nowosolski prowadziły spór o część finansowych zobowiązań, związanych z funkcjonowaniem wschowskiego szpitala jeszcze sprzed jego prywatyzacji. W tym czasie zapadały wyroki w sądach, raz na korzyść powiatu wschowskiego, innym razem na korzyść powiatu nowosolskiego.

- Przez 12 lat toczyły się w sądach dwie sprawy - mówi starosta Marek Boryczka - jedna dotyczyła rozliczenia zobowiązań szpitala, druga udzielonego kredytu, gdzie powiat wschowski był poręczycielem i to poręczenie za szpital zostało spłacone przez nasz powiat. W związku z tym staraliśmy się o zwrot spłaconego poręczenia od właściciela szpitala, czyli powiatu nowosolskiego. W 2013 w wyniku sądowego wyroku powiat nowosolski był zobowiązany wypłacić powiatowi wschowskiemu 1 milion 400 tysięcy złotych. I tak też się stało. Teraz my musimy tę kwotę oddać.

Starosta Marek Boryczka tłumaczył również, że problem rozliczenia zobowiązań szpitala, związany był z tym, że ustawa o powiatach w sposób jasny nie precyzowała kto jest organem prowadzącym szpital.

- W trakcie powstawania powiatu wschowskiego okazało się, że nasz powiat nie może być organem prowadzącym dla wschowskiego szpitala i nigdy tym organem prowadzącym nie był - tłumaczył starosta Boryczka - zawszę tę rolę pełnił powiat nowosolski. Nigdy nie mieliśmy żadnego wpływu na działalność szpitala, nawet nie mieliśmy swoich przedstawicieli w Radzie Społecznej szpitala. W związku z tym nie mieliśmy żadnej wiedzy, jak szpital jest zarządzany, na co są wydatkowane środki finansowe, jakie koszty ponosi placówka.

Jak wiadomo powiat wschowski powstał później niż powiat nowosolski. I jak mówi Marek Boryczka ustawa nie przewidywała takiej sytuacji, w której nowo powstały powiat staje się organem prowadzącym szpital.

- To było swego rodzaju niedopatrzenie prawne, ustawowe - tłumaczył starosta - przez co od wielu lat byliśmy w sporze z powiatem nowosolskim o wzajemne rozliczenia, związane z finansową pomocą dla szpitala we Wschowie.

Starosta wystosował pismo do Zarządu Powiatu Nowosolskiego z propozycją rozłożenia 1 miliona 400 tysięcy złotych na raty. Pierwsza rata miałaby zostać spłacona do końca stycznia 2017 roku, druga rata do końca stycznia 2018 i ostatecznie rozliczenie wraz z odsetkami miałoby nastąpić do końca stycznia 2019 roku.

- Jeżeli Zarząd Powiatu Nowosolskiego zgodzi się na tę propozycję - mówi starosta - to sytuacja finansowa powiatu będzie stabilna i powinno się obyć bez większych perturbacji finansowych.

Warto też dodać, że kwota, którą powiat wschowski otrzymał od powiatu nowosolskiego w 2013 roku, została przeznaczona, jak mówi Marek Boryczka, na inwestycje. Nie została przejedzona. A dzisiaj, zdaniem starosty,  można by tę sytuację traktować tak, jakby powiatowi udzielono pożyczki na inwestycje, a teraz powiat tę pożyczkę musi zwrócić.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

avatar

avatar
~tgc
21.09.2016 17:54

a skarga kasacyjna?

avatar
~pięlegniarka Nowy Szpital Wschowa
21.09.2016 20:01

najlepiej dołożyć pracy personel pielęgniarski powinien też sprzątać , zrezygnować z firmy sprzątającej, zredukować etaty ,zrezygnować z oddziałowych,mniej płacić lekarzom dyżurującym .

avatar
~Gekon
21.09.2016 20:08

Prawda jest taka, że w tym sporze to powiat nowosolski miał od samego początku rację. Utworzenie powiatu wschowskiego było niepotrzebnie by nie rzec nieodpowiedzialne. Powiat bez zaplecza, wizji a nawet własnego szpitala był skazany od samego początku na zapaść, którą codziennie obserwujemy. Nasz powiat powstał, aby zaspokoić ambicje kilku lokalnych polityków. Wspólnota samorządowa ich nie obchodziła. Zapaść i marazm są tego symbolami a powiat nowosolski każdego dnia idzie do przodu. Może czas, aby włodarze gmin przemyśleli potrzebę fuzji z powiatem nowosolskim?!

avatar
~Mikaela
22.09.2016 07:41

Fuzja z Nową Solą? I będziemy przez kolejne lata łatać dziury w Odrze, a u nas nic nie będzie robione jak przez pierwsze lata 1998-2001. Wolę już mały ale samodzielny Powiat niż komuś podatkami nabijać kabze. Trzeba jeszcze oczyścić Urząd Skarbowy z Nowej Soli, która wogóle nie utożsamia się z mieszkańcami powiatu wschowskiego, a wówczas zupełnie będziemy suwerenni.

avatar
~Gekon
22.09.2016 08:28

Droga Mikaelo, patrząc z perspektywy 15 lat po wydzieleniu powiatu wschowskiego z nowosolskiego widać, że to był błąd. Twoje argumenty to czysta demagogia, proszę spójrz na poziom rozwoju wszystkich gmin powiatu nowosolskiego. Nikt nie odstaje na niekorzyść, żadna z gmin nie nażeka a co jest z naszymi gminami? Szlichtyngową, Sławą i Wschową?

avatar
~Mikaela do Gekona
22.09.2016 10:35

Jak tak narzekasz przez Ż z kropką to wyprowadź się do Nowej Soli tam Cię zrozumieją...

avatar
~do Mikaela
22.09.2016 10:40

Widać tu przykład wypowiedzi prostaka a zarazem głupca . Zapamiętaj sobie raz na całe życie że zawsze jest lepiej pieniądze zainwestować nawet w te łatanie dziury w Odrze niż je zmarnotrawić np procesy sądowe i odszkodowania . Inwestycja zawsze przynosi pożytek nie koniecznie tobie ale społeczeństwu naszemu . Wypowiadasz się tak jak powiat nowosolski byłby nie częścią polski a to wielki błąd . Podejrzewam że Nowa Sól prawdopodobnie dzisiaj nie chciałaby Wschowy jako powiatu za nic w świecie , a to dlatego że dzisiaj mamy aspiracje większe niż ona sama a realia są takie że finansowo , kulturowo i w inwestycjach stoimy niżej niż np wieś Włoszakowice . Piszesz też o nabijaniu kasy , a moje pytanie ile tego jest i jak zostało zainwestowane . Przecież dzisiaj i tak te " twoje " podatki zasilają inne miasta ( Kożuchów , Głogów , nawet Wrocław ) czy ty tego nie widzisz że nie ma dzisiaj żadnych firm miejskich tylko z innych miast ? . A co do Urzędu Skarbowego to naprawdę nie wiem o co tobie chodzi . Pieniądze z urzędu są odprowadzane zgodnie z przepisami a nie według ciebie jak on chce i do jakiego miasta . I na koniec dobra rada przejedz się jednak do Nowej Soli to zobaczysz dobrego gospodarza i co on z tym miastem ostatnio zrobił i jak to dzisiaj ono wygląda .

avatar
~do Mikaela
22.09.2016 10:46

Za chwilę będziemy suwerenni ale z gołymi dupami , dziurawymi drogami i walącymi się budynkami nie mówiąc o wszechstronnym brudzie i smrodzie oraz ogłupiałej ludności i nienawistnej do wszystkiego i wszystkich co nie jest ze Wschowy .

avatar
~Mikaela do Gekona
22.09.2016 10:53

Tak w woli ścisłości to porównaj sobie gminę i miasto Nowa Sól z biedniutką gminą Kolsko czy Siedlisko, tam dopiero są dysproporcje. Nową Sól dźwignęła do przodu strefa ekonomiczna i mądra polityka Prezydenta Wadima Tyszkiewicza, dotychczas była tam bida większa niż u nas. Sam Tyszkiewicz w wywiadzie dla Gazety Lubuskiej to potwierdzał. Pozdrawiam

avatar
~do Mikaela
22.09.2016 11:32

Oj chyba jest z tobą nie tak . Zawsze inwestuje się w coś co daje jakieś zyski . A jakie zyski daje Kolsko czy Siedlisko ? . Niestety to jest myślenie strategiczne Tyszkiewicza , i tak powinno być . Przyjdzie czas na inwestycję tych miejscowości bo życie nie kończy się już dzisiaj . Nie od razu Kraków zbudowano , najpierw buduje się coś co przynosi zyski a dopiero z tych zysków buduje się resztę . Na tym polega strategia budowania i rozbudowywania . Jak są inwestorzy to się im nawet buty czyści bo to oni dają pieniądze na dalszy rozwój miasta , wsi i innych potrzebnych rzeczy .

avatar
~mm
22.09.2016 11:34

Słuszna uwaga, rzeczywiście sama Nowa Sól wiele zawdzięcza swojemu prezydentowi. Problem we Wschowie dotyczy współpracy i komunikacji między osobami mającymi wpływ na bezpośrednie decyzje w powiecie i w mieście. Nad tym trzeba mocno pracować i trzeba wzorców szukać gdzie indziej, nie na Polskiej Górze, bo tam też jest chaos i złe emocje. Mnie osobiście dziwi radość z "sukcesów" Urzędu Skarbowego we Wschowie. Ja się nie cieszę, że mają najlepszą skuteczność w ściągalności. Cieszyłabym się, gdyby był najbardziej pomocny dla swoich podatników. To mógłby być atut dla przedsiębiorców. Jeśli nasi Włodarze nie potrafią dobrze ze sobą współpracować - czy będą potrafili dobrze współpracować z Nową Solą?

avatar
~do Mikaela
22.09.2016 11:39

Nie zadawaj takich głupich przykładów z tym Kolskiem i Siedliskiem . Najpierw inwestuje się tam gdzie to przynosi konkretne pieniądze i pozyskuje inwestorów którzy chcą inwestować w Nowej Soli i tak długo jak się da . Zainwestowanie teraz i to za ostatnie pieniądze to by była wielka głupota i wyrzucenie pieniędzy w błoto .

avatar
~Piter
22.09.2016 12:07

Zgadzam się, Mikaela dobrze odpowiedziała Gekonowi o dysproporcjach, więc dostał trafną odpowiedź, każdy samorząd jest zróżnicowany, im większy tym dysproporcje bardziej widoczne

avatar
~Kimono F.
22.09.2016 12:27

Na przykładzie właśnie gmin ościennych Nowej Soli wyraźnie widać, iż mocne miasto powiatowe nie przekłada się na "dobrobyt" całego powiatu - teoria skapywania niestety pozostaje tylko teorią i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Po prostu takie miasto wkłada pieniądze w siebie, w swój rozwój a nie w miasteczka leżące obok. Wystarczy przejechać się na rogatki Warszawy, aby to zobaczyć zobaczyć w pełni.

avatar
~Gekon
22.09.2016 13:46

Droga Mikaelo przepraszam Ciebie i wszystkich forumowiczów za "ż".

avatar
~Mieszkaniec
22.09.2016 14:11

Maryla Rodowicz trochę za mocny makijaż ale reszta ok! według stylisty!

avatar
~ext7
22.09.2016 14:41

A mnie tam istnienie wschowskiego powiatu nie przeszkadza, baa.. jestem wręcz szczęśliwy, że został utworzony(chwała tym WSZYSTKIM co się do tego przyczynili.) Oczywiście jest to tylko opinia leniwego ,skąpego pragmatyka „ext7”. Przecież jak mam jakąś urzędową(„powiatową”) sprawę do przepchnięcia, to nie muszę (...) do odległej, tak na oko 60km Nowej Soli, wszak na ten czas do powiatowego urzędu mam jakieś 1,5km. Zatem nie rozumiem przeciwników wschowskiego powiatu.(te polityczne przepychanki mnie (...) obchodzą –to normalka) Mnie nie kręci też ten chwilowy pozorny „sukces” Nowej Soli(powiat dwa razy większy). Owszem na rynku mają „posprzątane” ,a na peryferiach SYF. Stawiam dwa dolary w czeku ,że na ten czas ,tam nawet pies z kulawa nogą, palcem w bucie nie ruszy, bowiem Nowa Sól jak o zadłużenie chodzi jest numerem jeden w lubuskim , a w skali kraju na miejscu jedenastym. Wybaczcie ,ale czego ja mam im zazdrościć?

avatar
~do ext 7
22.09.2016 19:47

Oj zazdrościć im było by co np mądrej władzy i sukcesyjnego odnawiania struktur miejskich i ściąganie inwestorów . Za kilka lat Nowa Sól będzie cała odbudowana i nowoczesna w sensie technologii a Wschowa zostanie brudna i jeszcze więcej zaniedbana nie mówiąc o zacofaniu technologicznym .

avatar
~Ar
23.09.2016 08:41

Niwa Sól ma Tyszkiewicza, Wschowa Czas-Art.

avatar
~eMil
23.09.2016 10:17

do Ar Wschowa nie ma Tyszkiewicza ? Przecież Danka miała z nim współpracować non stop po wyborach

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl