TworzymyGłos Regionu

reklama

Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Znamy wyniki w powiecie wschowskim!

Piątek, 14 lipca 2023 o 12:08, aktualizacja Piątek, 14 lipca 2023 o 12:34, autor: 31
Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Znamy wyniki w powiecie wschowskim!

Znamy wyniki Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do Powiatu Wschowskiego oraz gmin Wschowa i Szlichtyngowa trafi ponad 3,4 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na prace przy dziewięciu lokalnych zabytkach, na które wnioski składały samorządy, w imieniu własnym lub zarządców i administratorów. Jak przyznaje Starosta Wschowski Andrzej Bielawski tak dużego programu związanego z ratowaniem zabytków jeszcze w Polsce nie było.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Program Odbudowy Zabytków to inicjatywa rządu Zjednoczonej Prawicy, która ma na celu wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich i remontowych przy zabytkach w całej Polsce. W pierwszym etapie programu przeznaczono ponad 2,5 miliarda złotych na tego rodzaju inwestycje. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego to dopiero początek.

Wybrane zabytki

W ramach programu Powiat Wschowski oraz gminy Wschowa i Szlichtyngowa mogą cieszyć się wsparciem finansowym dla dziewięciu lokalnych zabytków. Oto lista wybranych zabytków oraz przyznanych środków:

 1. Powiat Wschowski

  • Wymiana okien poddasza w budynku Klasztoru Franciszanków we Wschowie - 146 962,37 zł
  • Prace konserwatorskie i restauratorskie - II etap rekonstrukcji polichromii ścian w nawie kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Goli - 441 000 zł
  • Wykonanie instalacji elektrycznych w budynku kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie - 622 494,23 zł
 2. Gmina Wschowa

  • Remont i konserwacja wieży i piaskowcowych elementów dekoracyjnych kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Lginiu - 490 000 zł
  • Renowacja i termomodernizacja okien w kościele pw. Józefa Oblubieńca NWP we Wschowie - 479 900 zł
  • Prace restauratorskie i konserwatorskie - Ambona w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie - 238 000 zł
 3. Gmina Szlichtyngowa

  • Przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich XVII w. ambony oraz XIX w. ołtarza głównego w kościele św. Jana z Dukli w Jędrzychowicach - 392 000 zł
  • Prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie przy XVIII w. ołtarzu bocznym i barokowej ambonie w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Goli - 333 200 zł
  • Remont dachu oraz elewacji budynku plebanii Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Szlichtyngowej - 289 100 zł

Konferencja prasowa

Nie sposób pominąć entuzjazmu, jaki towarzyszy ogłoszeniu wyników programu. Jak podkreślił Starosta Wschowski Andrzej Bielawski Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest absolutnym ewenementem w skali kraju.

W Polsce jeszcze nigdy nie mieliśmy tak znaczącego programu, który tak skutecznie wspierałby prace konserwatorskie, remontowe i renowacyjne związane z różnymi rodzajami zabytków - mówił Włodarz.

Podobnego zdania był Tomasz Kłosowski, pełnomocnik Posła na Sejm RP Marka Asta. Podkreślił on również, że to dopiero pierwsze rozdanie, a rząd już teraz szykuje się do kolejnych edycji.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (31)

avatar

avatar
~Ewa
14.07.2023 12:54

Ha ha ha oprócz kościołów nie ma na terenie powiatu żadnych zabytków

avatar
~wschowianka
14.07.2023 13:09

"....z różnymi rodzajami zabytków" - pan starosta się pomylił. Dofinansowanie zdobyły zabytki tylko jednego rodzaju - te związane z kościołem rzymskokatolickim. Jakoś nie widzę na tej liście zabytków niesakralnych.

avatar
~Yossarian
14.07.2023 14:12

Czyli w naszym powiecie zabytkami są tylko kościoły i to w dodatku katolickie. Reszta zabytków w ruinie. Wielki mi sukces, napychanie kabzy księżom... To już stało się bezczelne, a nawet gorzej.

avatar
~Hihahaha..!
14.07.2023 15:16

Pytanie do emeryta : - a co z "policyjną akcją czajnik" ?. Pytanie do starosty; - a co z waszą akcją "Mieszkanie Plus"?, a planem budowy "Domów Drewnianych"?, już w zapomnieniu akcji " Budowu wind " dla osób niepełnosprawnych ?, Tysiąca mostów, ,,, przystanków PKS w każdej miejscowości..... idd., itd., itd. ,,,,,,,, Czy ta wasza obecna na czas kampanii wyborczej też będzie kontynuowana za Nasze - Suwerena Pieniądze panie starosto i emerycie ????. Kampanie wyborcze miną a wasze zapowiedzi zostaną, li i tylko na zapiskach szarego papieru !!!!.

avatar
~Adaś
14.07.2023 15:17

Cyt. - " W Polsce jeszcze nigdy nie mieliśmy tak znaczącego programu, ...... " - konkretnie to środki tylko i wyłącznie na zabytki sakralne, nic poza tym . Przypomina mi to rodzaj "kontraktu" - 3,4mln my Wam, za co Wy coś nam ..... jak u Rydzyka tylko "bujania" nie widać. Czy tak stare miasto nie ma nic innego do ogarnięcia konserwatorskiego poza obiektami klerykalnymi .... gdzie fosa, stare mury, fontanny, kamienice ( tylko spojrzeć od zaplecza) jak się sypie ? Co Wy robicie, Kościół dopieszczacie ( ok, to też cenny zabytek) a dla innych "obierki" ? To nie tak p. starosto, że to rząd PiS jest w zasłudze......, to z pieniędzy ogólnodostępnych, z podatków wszystkich Polaków, naszych wypracowanych zysków można co nieco wspomóc restaurowanie zabytków - tak proszę informować. Nie ma łaski, Polska jest jedna, a Pan stwarza "sygnał" czysto polityczny ...... to od "wspaniałego rządu" . Wolałbym aby tego typu przekaz był dokonywany przez LKZ, przynajmniej byłoby w tym więcej powagi i merytoryki. Adaś

avatar
~Nopis
14.07.2023 16:03

Znów leją propagandę. Powiedzcie lepiej gdzie są pieniądze z KPO

avatar
~Jaro
14.07.2023 16:09

No i dlaczego nasza partia rządząca nie ma jeszcze 99% poparcia?

avatar
~SŁONECZKO+
14.07.2023 18:07

Czy to jest teraz nowy skład Zarządu Powiatu Wschowskiego?. Bo jak mamy rozumieć obecność na tej ustawce emeryta mundurowego ???/.@.pl

avatar
~Dramat
14.07.2023 19:30

Przecież kościół to największa firma w kraju. Wiecznie za pieniądze obywateli, a na kontach się przelewa. To jest jawne wyprowadzanie pieniędzy z kieszeni wszystkich ludzi. Trzeba z tym skończyć. Koniec kasy dla facetów w sukienkach.

avatar
~a.g.
14.07.2023 21:41

trzeba było dać Rydzykowi najlepiej ha ha

avatar
~M.S
14.07.2023 23:01

Zobaczcie jak się ułożyło tu jego wysokość starosta chwalący się sumami na zabytki kościelne,a obok zdjęcia chorych dzieci z prośbą o zbiórkę funduszy na leczenie -to jest TRAGEDIA!

avatar
~My-Oni ~~(M.S)
15.07.2023 11:50

Przypomnij sobie jak oni potraktowali osoby niepełnosprawne w Polskim Sejmie !!!!!. Przypomnij sobie jak ich ongiś kol. ( posłanka Ziemi Wschowskiej) b. minister potraktowała osoby niepełnosprawne i ich rodziny !!!, przypomnij sobie jak oni okroili obecną uchwaloną przez siebie Ustawę dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów !!!!!!niepełnosprawnych i ich opiekunów !!! --- A jak łatwo im przychodzi mnożenie swoich milionerów na bazie Polskich - Naszych Spółek Skarbu Państwa !!!!!. To będziesz miał/ miała odpowiedź !!!!. Osoby chore i potrzebujące są na Naszym - Suwerena POTRZEBIE!!!!!. A oni bez żenada modlą się na jasnej Górze z mieczem za ok 250 tys. zł. --- za nasze pieniądze !!!!!. Szok !!!!

avatar
~CZARUSIE+
15.07.2023 08:41

Tak ,,, mamy tu nieustanną reklamę emeryta ( już do znudzenia..), na fotce nr 3 reklamę torebki ( lokowanie produktu) , a tak ostatecznie brakuje nam TU ich tzw. ( kartonika czekowego) co to zawsze przy takiej ustawce wręczają adresatowi ta swoja wyimaginowaną kwotę !. Można też odnotować brak adresata tych kwot !. Nie wspomnę braku całego składu Zarządu Urzędu Powiatowego Wschowa !!!!!. Całokształt nie daje nam odpowiedzi na te pytania !.

avatar
~Jola
15.07.2023 08:47

Zawsze ludziom źle. I nieważne kto i co by zrobił. Tak było, jest i będzie. Zaznaczę: nie jestem zwolennikiem żadnej partii! To moje zdanie. Jestem za niwą instalacją w Kościele farnym i bardzo się z tego ciesze. Kiściół nawiasem mówiąc to My - ludzie wierzacy.

avatar
~DO p. ( Jola)
15.07.2023 11:40

Dobrze, że na końcu zaznaczyłaś - ,,cytat ,,,," Kościół nawiasem mówiąc to My - ludzie wierzący...". To powiedz Mi / Nam - nawiasem mówiąc - czyje podatki idą na te remonty ?. czy czasami nie Całego Społeczeństwa nie zależnie od wiary i wyznania !!!!. To dla czego te Nasze podatki są tylko kierowane z przeznaczeniem na twój kościół , a inne są pominięte !!!!. Ponad 8 lat ta władza rozdaje na lewo i prawo oraz swoich "milionerów" plus " Willa Plus" Nasze Pieniądze - Suwerena i czyni sobie z tego bezwstydne wyborcze ustawki !!!!!, Za nasze Pieniądze "Jolu" NAWIASEM MÓWIĄC !!!!!. Pokarz mi ile ci twoi " ludzie wierzący" dali na te remonty ????. Tylko Nasza Władza Miasta i Gminy czyni to sprawiedliwie i bez tych ich tzw. " tekturowych czeków" wyimaginowanych Suwerena pieniędzy !!!!. Brawo Miasto i Gmina !!!!!.

avatar
~BÓL DZIECKA***
15.07.2023 15:38

Szanowna (Jolu) ty tego nie widzisz, ty tego jako kobieta nie czujesz ???-!. Obok waszej informacji i tej "ustawki" znajdują się BARDZO WAŻNE INFORMACJE ; - o zbiórce dla Vanessy - pomoc dla dziewczynki z Konradowa !!!, - pomoc dla KAROLKA ze Wschowy w walce z chorobą !!!. Oni i im podobni szukają pomocy U Nas - Szeroko rozumianych ludzi dobrej woli i otwartych serc !!!! --- A wasze państwo w tym samym czasie zajmuje się wydawaniem dziesiątków tysięcy Suwerena Pieniędzy na jakiś ( podobno podróbka) miecz dla księdza !!!, -milionów złotych dla swoich " towarzyszy partyjnych" w ramach spółek skarbu państwa i nie tylko !!!, - miliardów na nieudane - nietrafione inwestycje ( jak np. ta elektrownia do rozbiórki, itd.) ... a jak widać po waszym zachowaniu NIE WIDZICIE potrzeb tych dzieci !!!. Jak się pani z tym czuje jako kobieta wypisując te bzdety mając obok takie KOMUNIKATY ???.

avatar
~Magdalena
15.07.2023 13:28

Panie starosto z gminy Szlichtyngowa a o szkołach we Wschowie to już pan zapomniał?

avatar
~Czytelnik
15.07.2023 21:34

Ladne zabytki wszystko dla kosciola . Rydzyk nie moze dac ? A co z budynkami wokol ratusza

avatar
~były mieszkaniec
15.07.2023 21:51

Samo ratowanie zabytków ,nic nie zmieni w tym mieście, jak będzie tworzyć nowych miejsc pracy, Czasami jak się przyjeżdża do miasta , to można powiedzieć czas się zatrzymał w miejscu,

avatar
~Elwis
17.07.2023 18:47

Tutaj nikt już nigdy nie otworzy żadnej fabryki ponieważ nie byłoby komu pracować.

avatar
~Jola
15.07.2023 22:01

Podejrzewam, że nie chodzisz do kościoła. Bo by Pan/Pani miała/ miał orientację, że dajemy. Raz w miesiącu taca przeznaczona jest na remont Fary. I uwierz My wierzący dajemy. Wpłacam na konto. Bo Kiściół to też Ja bo WIERZĘ. W Boga wierzę. Polityka mnie nie interesuje. Nie dogodzisz wszystkim. Bo jak chce się dopatrzyć zła to jest wszędzie. W podatkach, w polityce, w ludziach i tym tokiem myślenia i w kościele.....ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ale dlaczego zwyczajowo jest tak ; jak trwoga to do Boga?

avatar
~@<>(Jola)
16.07.2023 09:27

Powinno być poprawnie ( Jola Plus) , bowiem jak to sama ( Jola) zaznaczyła ona chodzi do kościoła i to ja usprawiedliwia by pisać te bzdety !!!. Bzdety, bowiem z tej jej tacy na remont - niby kościoła - to widać jakich duchowni prowadza te remonty ?-!. Pani ( Jolu) jak pani daje to po co takie miliony idą na remont obiektów kościelnych z Naszej Kasy - Kasy Suwerena - czyli wszystkich Polaków - Wszystkich wyznań i orientacji ???. Czy pani aby umie liczyć ?, z taka wyobraźnią jaka pani ma i nam tu imputuje ?!. Tak tu sie z pania zgadzam " punkt widzenia zależy od punktu siedzenia " - w tym przypadku to pani PUNKTU SIEDZENIA i braku umiejętności w liczeniu Suwerena Pieniędzy !!!!. Prostuje - JAKT TRWOGA do DO Pana Doktora, a nie Kościoła !!!!. W tym przypadku kościół jest już tu ostateczną drogą i to OBECNIE BARDZO KOSZTOWNĄ !!!!!. Bez komentarza - po co ma się pani ośmieszać !.

avatar
~DO<> ""Jola""
16.07.2023 09:37

Nie odpowiedziała pani - pani katoliczko czy nie jest pani wstyd, że chore dzieci i osoby niepełno sprawne muszą szukać pomocy dla siebie u Nas Szeroko Rozumianego społeczeństwa - Ludzi dobrych Serc i otwartych na Ból innego człowieka ????. I pani nazywa się katoliczką - szok !!!. Zwracam pani uwagę, że Pieniądz Narodowy - Suwerena- jest pieniądzem Suwerena a nie aktualnie rządzącej Partii!!!!. czy może pani zmienić swój punkt siedzenia ???. Nawet Biblijny Judasz nie był tak zachłanny jak wy !!!!. Katolik inaczej myślący !.

avatar
~ptyś
16.07.2023 12:56

a gdzie są wiatraki wschowskie ? Czy tylko w Powiecie są Kościoły... Nie ma innych zabytków we Wschowie, Biały domek itp

avatar
~My-**ptyś**
16.07.2023 13:27

Jak mają być wiatraki i energia odnawialna jak od ponad 8 lat ta ich władza zwalczała Wiatraki w Polsce !. Stawiali na węgiel sprowadzany w setkach tysięcy ton od Putina --- BA! - nadal sprowadzają ciekły gaz mimo wojny na Ukrainie !!!. To jest to ich potrójne oblicze !!!!.

avatar
~Jola
16.07.2023 15:04

Powiem inaczej; ilu ludzi tyle opinii i temat zamykam. Bez obrażania i wytykania kto jest katolikiem a kto nie. Każdy ma orawi do własnego zdanua. O ile uważa Oab/ Pani że można ciś zmieniać to do działania! Jest dziś tyle możliwości. Wybory przed nami. Można wybierać i działać! Pozdrawiam

avatar
~BP
17.07.2023 23:41

A ja bym chciała, żeby zegar na wschowskim ratuszu pokazywał rzeczywisty czas. .... Niby niewiele

avatar
~Karina
19.07.2023 15:49

Zauważam jedną tendencyjną narrację. Nastąpi zmiana i przyda nowi to będzie też wina kościoła bo zawsze trzeba mieć kozła ofiarnego. a Ci co tu tak płaczą za tymi pieniążkami i wskazują na inne cele.... oni nigdy nie dali i będą w stanie dać złamanego grosza. oni płaczą, że aż takie pieniążki były a nikt je nie rozkradł by póżniej mówić: pinindzy ni ma i nie będzie. prowadziłam kiedyś i prowadzę obecnie kilka zbiórek dla chorych dzieci i wiem kto wspiera!!!

avatar
~Oluś
19.07.2023 16:07

ten krzyk to nie troska o dzieci lub chorych ale to złość, że tyle by można było ukraść a nie udało się... a jak lewactwo rządziło to była jedna narracja: pinindzy nima i nie będzie:):)

avatar
~Wow!!!!
24.07.2023 08:20

cyt. ..." Polacy nic się nie stało .......""" - aby do wyborów !!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl