TworzymyGłos Regionu

Różowy Marsz w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

Najliczniejszą grupę stanowiły Wschowianki

Piątek, 29 października 2021 o 12:22, aktualizacja Piątek, 29 października 2021 o 23:26, autor: 1 2860
Różowy Marsz w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

Wczoraj (28 października) w Zielonej Górze odbył się Różowy Marsz. To coroczna październikowa akcja mająca na celu promocję badań profilaktycznych związanych z rakiem piersi. Obok marszałek Elżbiety Polak szły kobiety ze Wschowy, Lginia, Przyczyny Górnej i Tylewic, w sumie 40 pań.

- Stanowiłyśmy nie tylko najliczniejszą, ale i najgłośniejszą grupę, ponieważ towarzyszyli nam dwaj młodzi trębacze. A wiadomo, że w rytm muzyki, maszeruje się znacznie raźniej - relacjonowała jedna z ogranizatorek wyjazdu Urszula Chudak. - Najbardziej w pamięci utkwiła nam prawdziwość słów wypowiedzianych przez dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego, Ewę Skrbeńską: "My kobiety, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy obowiązki i rodzinę, ale pamiętajmy, tylko jak będziemy zdrowe, będziemy mogły nadal o wszystkich dbać".

Marsz rozpoczął się o godz. 15:00 pod zielonogórskim ratuszem. Na jego czele szli m.in.: marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, dr Marek Szwiec, kierownik klinicznego oddziału onkologii szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze,  przewodniczący Sejmiku Wacław Maciuszonek oraz dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ewa Skrbeńska.

- Październik jest właśnie takim miesiącem, żeby zwrócić uwagę na diagnostykę, na profilaktykę! Mamy co robić w tym województwie! Jest źle! Co dziesiąta Lubuszanka zrobiła cytologię! Te dane statystyczne powodują, że na oddziałach onkologicznych mamy dużo pacjentów i mamy wysoką śmiertelność na raka. My kobiety możemy to zmienić! Lepiej badać się, niż leczyć, bo jest to taniej i nie stanowi to żadnego problemu. To nie jest średniowiecze. Badania są bezpłatne. Musimy się badać! Ten protest to jest nasze TAK dla badań! – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Źródło/foto: Urszula Chudak, lubuskie.pl

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~PROGRAM...
05.11.2021 08:43

Co te panie wiedzą na temat programu "Za Życie" ----?, i kto za tym stoi ----?.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl