Rozmowa z Martą Małkus i Dariuszem Czwojdrakiem podczas konferencji naukowej
Piątek, 23 października 2015 o 10:19, autor: Martyna Dziadosz 1
W czwartek, 22 października, na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się IX Konferencja naukowa we Wschowie. W tym roku temat konferencji brzmiał "Życie duchowe na ziemiach wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim"
Konferencja naukowa to wydarzenie niecodziennie, do Wschowy przyjechali naukowcy z ośrodków naukowych z prawie całej Polski, od Zielonej Góry do Lublina. Temat konferencji wybrany został już rok wcześniej, ponieważ sami badacze zauważyli potrzebę rozmowy o życiu duchowym regionu pogranicza.
- Potrzeba zajęcia się badaniami w obszarze duchowości pojawiła się wśród naukowców przyjeżdżających na wschowskie konferencje. Czasami temat konferencji związany był z jakąś konkretną rocznicą ważnego wydarzenia z naszego regionu, tym razem wynikł z potrzeby badań. Podczas konferencji poruszony będzie szeroki aspekt duchowości. Będą prezentowania badania stricte historyczne, dotyczące konkretnych parafii ziemi wschowskiej. Prócz tego pojawią się aspekty liturgii, próba jej ożywienia w historii regionu - przedstawia dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej.- Omówione zostanie także dziedzictwo materialne, takie jak naczynia liturgiczne czy przedmioty związane z kultem świętych, np. św. Mikołaja w farze w Lesznie. Przedstawione zostaną również klasztory jakie funkcjonowały na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim.
Marta Małkus była również jednym z prelegentów, którzy podczas występowali podczas wczorajszej konferencji. Jej wykład dotyczył inspiracji malarskich w malunkach modlitewnej medytacji czerpanych z Pia Desideria Hermana Hugo, jakie zaobserwować można w polichromii kościoła farnego we Wschowie.
- Jeżeli chodzi o polichromie w kościele farnym to o ile jeszcze te w nawie głównej, przedstawiające Trójcę Świętą i ojców Kościoła Katolickiego przykuwają uwagę, o tyle te w nawach bocznych już nie. Są to ciemne i niewyraźne dla obserwatora odwiedzającego kościół malunki. Z jednej strony one wymagają zabiegów konserwatorskich, ale to są te warstwy, które pokazują pierwotny stan, nieprzemalowany przy renowacji kościoła i je bardzo cenie - wyjaśnia Marta Małkus.- Inspiracje, taki tajny kod zawarty w malunkach nie jest łatwo rozpoznawalny. Natomiast jeżeli sięga się do źródeł ukazujących emblematy powstałe w wyniki inspiracja Pia Desideria to zaczyna się je dostrzegać również w kościele farnym.
Prócz dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej występował jeszcze jeden wschowianin, pracownik MZW, Dariusz Czwojdrak. Przedstawiał on dzieje Jezuitów oraz ich wschowskiej rezydencji w XVIII wieku. Powszechnie wśród mieszkańców Wschowy panuje opinia, że budynek pojezuicki to byłe kolegium, jednak nie jest to prawdą. Poprosiliśmy o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy kolegium a rezydencją jezuicką.
- Istniały trzy typy edukacji jezuickiej i co za tym idzie trzy typy szkół, w których ta edukacja była prowadzona. Pierwszy poziom to misja, którą we Wschowie założono w trzeciej dekadzie XVIII wieku, przekształcono tą szkołę w rezydencje, w związku z tym weszliśmy na wyższy, drugi poziom. Natomiast nie doszliśmy nigdy do trzeciego poziomu, czyli kolegium. Kolegium była szkołą wyższą, w której poza normalnym programem nauczania prowadzono również zajęcia z filozofii i teologii, a takich we Wschowie nie prowadzono nigdy - wyjaśnia Dariusz Czwojdrak. - Generalnie mówiąc o Jezuitach, wspomina się o kolegiach, to były te szkoły które gwarantowały wysoki stopień wykształcenia. A tak naprawdę na terenie Wielkopolski kolegia istniały tylko w Kaliszu i Poznaniu.
Polecamy zapoznanie się z całymi rozmowami z Martą Małkus i Dariuszem Czwojdrakiem. Jeszcze dzisiaj zamieścimy całe wykłady pracowników MZW. Konferencja jeszcze trwa, przeniosła się do Leszna i w siedzibie Muzeum Okręgowego w Lesznie gdzie wykłady prezentowane będą do godziny 17.30. Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Wschowy i okolic, żeby zapoznać się z historią naszego regionu.