Spółdzielnia socjalna, to jedna z bardziej popularnych form przedsiębiorstwa społecznego.
- Spółdzielnie tworzą pięć osób, z czego co najmniej trzy osoby muszą być oddalone od rynku pracy - mówiła na spotkaniu przedstawicielka OWES - warto dodać, że spółdzielnia nie tyle jest nastawiona na zysk, bardziej na społeczną i zawodową integrację jej członków. Zaletą spółdzielni jest również to, że w pewnych sferach działa podobnie jak stowarzyszenie. Może realizować własne projekty zgodnie ze statutem, ale również wykonywać zadania zlecone przez gminę lub powiat w zależności od obszaru, na którym działa.
Spotkanie w dużej mierze poświęcone było spółdzielniom socjalnym, w skład których wchodzą osoby fizyczne. Jest jeszcze inny model spółdzielni - osób prawnych, prowadzonych przez co najmniej dwa podmioty, jak np. organizacje pozarządowe lub gmina.
Spotkanie miało na celu zachęcić uczestników do stworzenia spółdzielni socjalnej i pozyskania na ten cel środków finansowych.
Warto też dodać, że absolwenci wschowskiego Centrum Integracji Społecznej zamierzają stworzyć spółdzielnię socjalną, która między innymi będzie realizować zadania powiatu wschowskiego.
(rak)