TworzymyGłos Regionu

reklama

Rodzina wspierająca - kluczowe wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji

Środa, 05 lipca 2023 o 17:02, aktualizacja Środa, 05 lipca 2023 o 17:35, autor: 0
Rodzina wspierająca - kluczowe wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji

Rodzina jest podstawową jednostką społeczeństwa, ale nie zawsze łatwo jest sprostać wymaganiom związanym z opieką nad dziećmi, prowadzeniem domu i pełnieniem ról społecznych. Dla rodzin, które napotykają trudności, istnieje jednak opcja wsparcia w postaci rodziny wspierającej. Rodzina wspierająca, we współpracy z asystentem rodziny, stanowi cenne źródło pomocy dla rodzin potrzebujących wsparcia w różnych obszarach ich życia.

Trudności rodzin i potrzeba wsparcia

Współczesne rodziny często napotykają wiele wyzwań. Mogą to być problemy związane z wychowaniem dzieci, prowadzeniem gospodarstwa domowego czy pełnieniem społecznych ról. Często brakuje czasu, zasobów lub wiedzy, aby sprostać tym wymaganiom. W takich sytuacjach rodzina wspierająca może okazać się nieocenionym wsparciem.

Rola rodziny wspierającej

Rodzina wspierająca nie ma za zadanie zastąpić rodzinę potrzebującą pomocy, ale aktywnie ją wspierać. Jest to rodzina, która jest zaprzyjaźniona lub znajduje się w bliskim otoczeniu rodziny potrzebującej wsparcia. Może to być sąsiad, przyjaciel lub krewny. Rodzina wspierająca służy jako wzór i wsparcie w codziennych zadaniach, takich jak spędzanie czasu z dziećmi, radzenie sobie z trudnościami czy prowadzenie gospodarstwa domowego. Dzięki temu rodzina potrzebująca pomocy może obserwować pozytywne wzorce i uczyć się, jak skutecznie pełnić swoje rodzicielskie obowiązki.

Proces ustanawiania rodziny wspierającej

Aby rodzina wspierająca mogła służyć jako źródło wsparcia, musi przejść przez pewien proces ustanowienia. Właściwy burmistrz, we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, jest odpowiedzialny za utworzenie rodziny wspierającej. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy, aby ocenić potrzeby rodziny i ocenić, czy rodzina wspierająca jest odpowiednia. Jeśli zostanie podjęta pozytywna decyzja, zawierana jest umowa pomiędzy rodziną wspierającą a rodziną potrzebującą pomocy.

Jak zgłosić się do rodziny wspierającej

Jeśli jesteś zainteresowany pełnieniem roli rodziny wspierającej, możesz zgłosić swoją kandydaturę do Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie. Skontaktuj się pod numerem telefonu 655402525, aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, jakie są dalsze kroki.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl