TworzymyGłos Regionu

Remont basenu tak, ale nie w Polskim Ładzie

Środa, 17 sierpnia 2022 o 14:45, autor: 14 2007
Remont basenu tak, ale nie w Polskim Ładzie

Gmina Wschowa unieważniła drugie postępowanie w sprawie wyłonienia wykonawcy na remont basenu miejskiego. Powodem tej decyzji jest konieczność dołożenia do inwestycji zbyt dużych środków finansowych.

Konieczność gruntowej przebudowy basenu miejskiego wynika z wieloletnich zaniedbań remontowych tego obiektu. Szansą dla tej inwestycji miało być dofinansowanie jakie Gmina Wschowa pozyskała w Rządowym Funduszu Polski Ład. Niestety dzisiaj wiemy, że przy intensywnym wzroście cen, Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na realizację pełnego zakresu, jaki został ujęty we wniosku.

- Chcieliśmy przeprowadzić kompleksowy remont nie tylko niecek basenu, ale także obiektów szatni i punktu gastronomicznego oraz całego otoczenia obiektu. Przygotowując się do aplikacji opieraliśmy się na szacunkowych wycenach z początku 2021 roku, stąd założenia 5 milionów złotych wydawały nam się wystarczające. Dzisiaj wiemy, że po pierwsze koszty robót budowlanych znacząco wzrosły, a dodatkowo projekt wymaga wykonania wielu elementów technologicznych i infrastrukturalnych, by basen spełniał wszystkie współczesne normy. Tych elementów nie można było przewidzieć na etapie planowania inwestycji, bez szczegółowej analizy technicznej, której  dokonał projektant na etapie oceny stanu technicznego obiektu  – wyjaśnia zastępca burmistrza Marek Kraśny.

Przeprowadzono dwa postępowania, w pierwszym nie wpłynęła żadna ofert, w drugim wpłynęły dwie oferty, tańsza na ponad 8,7 miliona złotych oraz druga na niemal 29,8 miliona złotych.

- Biorąc pod uwagę konieczną wysokość zaangażowania środków własnych, w każdej ze złożonych ofert uznaliśmy że dzisiaj Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na wydatek ponad 4 milionów złotych na remont basenu, zakładając wybór oferty z najkorzystniejszą ceną. Osobną kwestią jest sprawa tak wielkiej różnicy cenowej przedstawionych ofert. Obawialiśmy sytuacji jaka zastała nas chociażby z termomodernizacją, kiedy wybrano najtańszą ofertę, byleby nie stracić dofinansowania, ale ostateczne koszty poniesione przez gminę były znacząco większe – dodaje Marek Kraśny.  

W trakcie przygotowań do drugiego postępowania burmistrz Konrad Antkowiak wysłał pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyrażenie zgody na ewentualne przesunięcie dofinansowania z projektu remontu basenu na wykonanie kanalizacji w Tylewicach. Premier sprawę skierował do Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu.

- Sporządzony przez Państwa wniosek o dofinansowanie był przedmiotem prac Komisji do spraw wsparcia Programu, zakończony rekomendacją inwestycji do objęcia dofinansowaniem z Programu. Wniosek ten był przedmiotem analizy i decyzji Prezesa Rady Ministrów, który przyznał dofinansowanie na konkretną inwestycję – czytamy w odpowiedzi Alicji Deby, dyrektor Biura Programów Inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego – Żaden przepis prawa nie upoważnia Banku Gospodarstwa Krajowego – operatora program – do wyrażenia zgody na zmianę inwestycji objętej dofinansowaniem z Programu. Oznaczałoby to bowiem ingerencję w podstawy procesu decyzyjnego zakończonego przyznaniem dofinansowania z Programu.

Odmowa przesunięcia środków oznacza, że Gmina Wschowa będzie zmuszona zrezygnować z dofinansowania. Nie oznacza to jednak porzucenia planów remontu basenu. By skorzystać ze środków z Polskiego Ładu należało wykonać pełen zakres prac ze złożonego wniosku. Aktualnie gmina analizuje możliwość takiego ograniczenia zakresu robót objętych pozwoleniem na budowę, aby w pierwszym etapie zrealizować prace, które umożliwią jak najszybsze i bezpieczne korzystanie z basenu a równocześnie będą finansowo możliwe do udźwignięcia przez gminę. A to oznacza, że ich wartość powinna być znacząco mniejsza od zaangażowania finansowego, jakie należałoby wykonać przy realizacji inwestycji w Polskim Ładzie.

(Gmina Wschowa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~Wschowianin
17.08.2022 15:22

Rozsądna decyzja, trochę szkoda,ale są ważniejsze sprawy niż basen. A ciekawe co na taką odpowiedź wieszczący możliwość przesunięcia środków z Polskiego Ladu?

avatar
~Adaś
17.08.2022 16:23

Nie wiem czy warto, czy cokolwiek z tego wyjdzie, jeśli z założenia ( bo szkoda dokonać zwrotu) inwestycja zostanie aż tak mocno okrojona, że będzie koniecznością "wiązanie" sznurkiem narożników. Skoro gminy nie stać na regulaminowe założenia PŁ i wymagane jest ponowny projekt w postępowaniu i nowej próby na pozyskanie środków , odpowiedź jest prosta. Nie w tej kadencji, nie z tym rządem odmawiającym współdziałania z UE w powiązaniu z nowym potencjałem wynikającym z możliwości KPO. Nie ma pieniędzy o realnym znaczeniu i wartości - nie ma inwestycji w gminach. Można zadać sobie pytanie - czy jest to wina p. Antkowiaka bo przygotował nierealny projekt ? Można winnego szukać w rządzie ( w decyzjach NBP) co to "użyźnił" na tyle polski grunt na inflację w skutek czego budownictwo wystawia rachunki na dzisiaj zwielokrotnione ? Przy założeniu, że mądrość p. burmistrza w projekcje inwestycji "Basen Wschowa", okazała się tak nieprzewidywalna i roztropna, jestem przekonany, że jego wrogowie od razu tym sposobem "spłuczą" mu głowę ? Projekt ( jak wiele innych) został przygotowany z pewnością w 2020 a okrutnie wysoką, niszcząca budżety inflację uzyskano w 2022 . Tak się dzieje w wielu polskich miastach, nie mają pieniędzy na wykonanie zaplanowanych projektów ....... a z UE na KPO nam nie trzeba, jeszcze stać nas na kary ? Trochę to dziwne. Adaś

avatar
~Mieszkaniec
18.08.2022 09:52

Ok Adaś jaki ty mądry tylko ciebie na burmistrza a na wszystko będzie ha ha

avatar
~do - Mieszkaniec
18.08.2022 12:44

Ale mimo wszystko wolę czytać Adasia, można sobie dokonać pewnych przemyśleń. Po twojej "pasji" do "śmierdzących skarpetek" tracę wiarę, że masz skończone 8 klas.

avatar
~Kasia
17.08.2022 18:11

Lepiej wyremontować go etapami niż wogole nic nie zrobić.

avatar
~Abc
17.08.2022 18:20

O jaka piękna katastrofa!

avatar
~Ela
17.08.2022 19:48

Gdzie ci krzykacze radni którzy uważali ze bez problemów przesunąć pieniądze na tylewice

avatar
~Daw
17.08.2022 20:24

A może sprzedać?(z zastrzeżeniem ,że obiekt ma być nadal basenem) Prywaciarz wybuduje nowy .

avatar
~ObywatelRP
20.08.2022 06:50

Czytałeś ten artykuł ? Widziałeś ile tam milionów trzeba włożyć ? Stopa z zwrotu z inwestycji ile mu wyniesie ? 0,5 % ? Daj spokój, ten basen na siebie nie zarobi.

avatar
~Swój
18.08.2022 09:12

Jak zwykle manipulacja UMiG. Składając wniosek do Polskiego Ładu po prostu nie doszacowali inwestycji i tyle. już na początku roku było wiadome, że remontu basenu nie będzie!

avatar
~smutek
18.08.2022 13:28

Dobre określenie na działania obecnych burmistrzów, nie wyniki a wymówki. Na każdy temat, mają gotowe wymówki ,nawet PIS podwyższył im wynagrodzenie żeby skłócić ze społeczeństwem. Na szczęście niedługo koniec tej ekipy.

avatar
~asd
18.08.2022 16:36

zaorać i wybudować mały kryty całoroczny basen

avatar
~Palikot
18.08.2022 18:25

Kłamać Kłamać Kłamać a naród w końcu w to uwierzy i wygramy.

avatar
~Gekon
18.08.2022 20:31

Konrad Antkowiak ma reelekcję w kieszeni.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl