Konieczność gruntowej przebudowy basenu miejskiego wynika z wieloletnich zaniedbań remontowych tego obiektu. Szansą dla tej inwestycji miało być dofinansowanie jakie Gmina Wschowa pozyskała w Rządowym Funduszu Polski Ład. Niestety dzisiaj wiemy, że przy intensywnym wzroście cen, Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na realizację pełnego zakresu, jaki został ujęty we wniosku.
- Chcieliśmy przeprowadzić kompleksowy remont nie tylko niecek basenu, ale także obiektów szatni i punktu gastronomicznego oraz całego otoczenia obiektu. Przygotowując się do aplikacji opieraliśmy się na szacunkowych wycenach z początku 2021 roku, stąd założenia 5 milionów złotych wydawały nam się wystarczające. Dzisiaj wiemy, że po pierwsze koszty robót budowlanych znacząco wzrosły, a dodatkowo projekt wymaga wykonania wielu elementów technologicznych i infrastrukturalnych, by basen spełniał wszystkie współczesne normy. Tych elementów nie można było przewidzieć na etapie planowania inwestycji, bez szczegółowej analizy technicznej, której dokonał projektant na etapie oceny stanu technicznego obiektu – wyjaśnia zastępca burmistrza Marek Kraśny.
Przeprowadzono dwa postępowania, w pierwszym nie wpłynęła żadna ofert, w drugim wpłynęły dwie oferty, tańsza na ponad 8,7 miliona złotych oraz druga na niemal 29,8 miliona złotych.
- Biorąc pod uwagę konieczną wysokość zaangażowania środków własnych, w każdej ze złożonych ofert uznaliśmy że dzisiaj Gmina Wschowa nie może pozwolić sobie na wydatek ponad 4 milionów złotych na remont basenu, zakładając wybór oferty z najkorzystniejszą ceną. Osobną kwestią jest sprawa tak wielkiej różnicy cenowej przedstawionych ofert. Obawialiśmy sytuacji jaka zastała nas chociażby z termomodernizacją, kiedy wybrano najtańszą ofertę, byleby nie stracić dofinansowania, ale ostateczne koszty poniesione przez gminę były znacząco większe – dodaje Marek Kraśny.
W trakcie przygotowań do drugiego postępowania burmistrz Konrad Antkowiak wysłał pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyrażenie zgody na ewentualne przesunięcie dofinansowania z projektu remontu basenu na wykonanie kanalizacji w Tylewicach. Premier sprawę skierował do Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu.
- Sporządzony przez Państwa wniosek o dofinansowanie był przedmiotem prac Komisji do spraw wsparcia Programu, zakończony rekomendacją inwestycji do objęcia dofinansowaniem z Programu. Wniosek ten był przedmiotem analizy i decyzji Prezesa Rady Ministrów, który przyznał dofinansowanie na konkretną inwestycję – czytamy w odpowiedzi Alicji Deby, dyrektor Biura Programów Inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego – Żaden przepis prawa nie upoważnia Banku Gospodarstwa Krajowego – operatora program – do wyrażenia zgody na zmianę inwestycji objętej dofinansowaniem z Programu. Oznaczałoby to bowiem ingerencję w podstawy procesu decyzyjnego zakończonego przyznaniem dofinansowania z Programu.
Odmowa przesunięcia środków oznacza, że Gmina Wschowa będzie zmuszona zrezygnować z dofinansowania. Nie oznacza to jednak porzucenia planów remontu basenu. By skorzystać ze środków z Polskiego Ładu należało wykonać pełen zakres prac ze złożonego wniosku. Aktualnie gmina analizuje możliwość takiego ograniczenia zakresu robót objętych pozwoleniem na budowę, aby w pierwszym etapie zrealizować prace, które umożliwią jak najszybsze i bezpieczne korzystanie z basenu a równocześnie będą finansowo możliwe do udźwignięcia przez gminę. A to oznacza, że ich wartość powinna być znacząco mniejsza od zaangażowania finansowego, jakie należałoby wykonać przy realizacji inwestycji w Polskim Ładzie.
(Gmina Wschowa)