TworzymyGłos Regionu

Rekultywacja składowiska odpadów w Tylewicach

- Stanowisko Starosty Wschowskiego

Środa, 23 marca 2022 o 18:23, aktualizacja Środa, 06 kwietnia 2022 o 11:53, autor: 9 1795
Rekultywacja składowiska odpadów w Tylewicach

Ze zdziwieniem zapoznałem się z ostatnim komunikatem Spółki Komunalnej we Wschowie w temacie tzw. rekultywacji składowiska odpadów w Tylewicach. Zaniepokojenie budzi nie sam fakt rekultywacji składowiska odpadów, ale zaproponowana technologia jej realizacji tzn. rekultywacja poprzez przywiezienie dodatkowych 72 000 ton tj. blisko 3 000 ciężarówek odpadów, w tym odpadów nieobojętnych dla środowiska.

Z przedłożonej przez Spółkę Komunalną we Wschowie do wniosku dokumentacji wynika, że na składowisko, które nie jest eksploatowane od 2009 r. zaplanowano przywiezienie m. in. następujących rodzajów odpadów:

odpady z wydobywania kopalin innych niż rudy metali, mieszanki 
- odpady z flotacyjnego wzbogacenia węgla,
- popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych, 
- żużle szybowe i granulowane,
- żużle odlewnicze,
- rdzenie i formy odlewnicze przed procesem odlewania,
- rdzenie i formy odlewnicze po procesie odlewania,
- pyły z gazów odlotowych,- okładziny piecowe i materiały ogniotrwałe z procesów metalurgicznych,
- kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania),
- ustabilizowane komunalne osady ściekowe,
- żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów,
- popioły lotne z węgla,
- popioły lotne z torfu i drewna niepoddanego obróbce chemicznej,
- popioły paleniskowe, żużle i pyły z kotłów ze współspalania. 

Szczególne znaczenie w tej sprawie ma fakt, iż składowisko odpadów komunalnych w Tylewicach znajduje się na obszarze zasilania Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 „Zbiornik Wschowa”, stanowiącego główne źródło zaopatrzenia w wodę dla m. Wschowy i innych miejscowości na terenie gm. Wschowa.

O konieczności podjęcia wszelkich działań zmierzających do wyeliminowania źródeł zanieczyszczenia wód podziemnych w tym rejonie informował wielokrotnie Geolog Powiatowy, wskazując, iż deponowanie na terenie nieczynnego składowiska nowych odpadów, z których mogą być wypłukiwane zanieczyszczenia, może w konsekwencji mieć negatywny wpływ na jakość wód podziemnych w rejonie Wschowy.

Prowadzone na terenie nieczynnego składowiska odpadów w Tylewicach, w okresie od jego zamknięcia do chwili obecnej, badania jakości wód podziemnych w zainstalowanych piezometrach, wskazują na sukcesywną poprawę jakości tych wód, ocenianej obecnie jako dobrej. Czy dostarczenie kilkudziesięciu tysięcy ton odpadów pozwoli zachować ten stan rzeczy?

Planowane do dowiezienia przez Spółkę Komunalną we Wschowie odpady mogą zawierać w swoim składzie szereg zanieczyszczeń, które wypłukiwane przez deszcz mogą następnie powodować ponowne zanieczyszczenie wód podziemnych. Niektóre z w/w odpadów mogą powodować również pylenie oraz emisję odorów do środowiska.

Ponadto informuję, że przedłożony przez Spółkę Komunalną we Wschowie wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Zgodnie ze stanowiskiem WIOŚ zawartym w postanowieniu z dnia 17 stycznia 2022r., znak: WI.7023.1146.2021.PR na składowisku odpadów, które nie jest wyposażone w system zbierania i magazynowania zanieczyszczonych wód odciekowych z czaszy składowiska, proces rekultywacji winien być przeprowadzony „wyłącznie przy użyciu materiałów obojętnych dla środowiska naturalnego”.

Pomysł rekultywacji wysypiska z wykorzystaniem nieobojętnych dla środowiska odpadów np. pyłów z gazów odlotowych czy odpadów z flotacyjnego wzbogacania węgla uważam za bardzo ryzykowny, szczególnie, że zaproponowana przez Spółkę Komunalną we Wschowie technologia w żaden sposób nie zabezpieczy przed migracją zanieczyszczeń.

Szanowny Panie Burmistrzu, Panie i Panowie Radni Rady Miejskiej we Wschowie, czy naprawdę identyfikujecie się z pomysłem dostarczenia blisko 3000 tirów odpadów, z których większość nie jest obojętna dla środowiska?

Starosta Wschowski Andrzej Bielawski


Przeczytaj również: Co dalej z rekultywacją składowiska w Tylewicach? Komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Urszula Chudak.
23.03.2022 20:49

Po przeczytaniu obydwu stanowisk [Spółki Komunalnej i Starosty] można ten spory problem, podsumować cytatem z Mikołaja Reja: "Ksiądz pana wini, pan księdza. A nam prostym zewsząd nędza". Mówiąc inaczej powstaje pytanie, kto tu ma rację? Potrzebne jest trzecie stanowisko - niezależnego fachowca. I na takie czekamy. A tak na marginesie. Skoro proponowany przez Spółkę sposób rekultywacji, świetnie sprawdził się w gminach, które wizytowano podczas studyjnych wyjazdów, to dlaczego miałby się nie sprawdzić u nas? Sposób proponowany przez starostwo, wg. szacunków Spółki, miałby kosztować 5 mln zł. Wiśta wio, łatwo powiedzieć, mawiał klasyk.

avatar
~TRZECIESTAOWISKA
24.03.2022 08:45

A kto te liczne pola zanieczyszczone szlamem odpadowym , a te pseudo szamba na działka ROD "Wzgórze lgińskie " zrekultywuje ?????. Tu nie trzeba "klasyka" tylko totalnych działań i to od razu bez strzelania sobie fotek .

avatar
~Ela
23.03.2022 22:04

No to Starosta przegiął niech pisze do ministra środowiska bo to on dopuścił rekultywację podanymi przez Spółkę odpadami cyrk Starosta robi się fachowcem mądrzejszym od speców środowiska w ministerstwie

avatar
~Janek
23.03.2022 22:15

Brawo starosta!

avatar
~Mieszkaniec
24.03.2022 05:49

I znowu układy polityczne .Tylko 50 tys.za takim robotę coś tam jest nie tak

avatar
~Zen
24.03.2022 10:28

Jeśli nie jest to tajemnicą - proszę podać z imienia i nazwiska kto jest geologiem powiatowym ? Chyba jest to informacja nie objęta tajemnicą niejawności ?

avatar
~Adaś
24.03.2022 11:41

Przypominam sobie w jaki sposób był rekomendowany i zaręczany w swej profesjonalności nowy prezes SK przez burmistrza A. .... pewny, sprawdzony i skuteczny, murowany fachowiec i słowa "kolega" nie było więc rób Panie co trzeba jak wiesz co robić. Skupiam też myśli na wymienionym ( rozumiem, że potrzebnych) asortymencie użytych odpadów, o dwie rzeczy chodzi. Czy korzystając z takiej palety odpadów SK na tym zarabia, czy jest to odpad z KGHM z konceptem "pomocowym" i okazjonalnym momentem pozbycia się czegoś kłopotliwego dla nich samych ? Tym razem staję w decyzji po stronie p. starosty ..... o wodę chodzi, nie o detal a o ogniwie życia jest mowa ! Nie powinno być żadnych wątpliwość, żadnych niejasności co do wykonanej inwestycji bo każda dwuznaczność może w przyszłości złagodzić karę a nawet umorzyć winę urzędnika co do zatrucia nam wody i otaczającego środowiska. Jeszcze nie dawno była mowa i koncepcja utworzenia (PiS) tzw. amnestii służbowej dla kadr urzędniczych .... chwała bogu, że duch święty oświecił co niektórych z elit a biurokrata jest i będzie odpowiadał karnie za swe czyny. Przyjdzie niebawem i ten czas ? Pani Ulu...., "nędza" od lat kojarzona z pospólstwem była i będzie filozofią życia w kolejnych etapach życia ale wprowadźmy choć trochę zdrowego rozsądku. Intrygujący wątek, jestem ciekaw jego zakończenia. Adaś

avatar
~kasa, kasa
24.03.2022 14:18

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ile kosztuje utylizacja jednej tony odpadów, które mają być do Tylewic z tego Katalogu? 100 zł? 200 zł? 500 zł? A może niektórych nawet 1 000 zł? Czy może jeszcze więcej? Trzeba teraz to przemnożyć przez 72 000 ton i wszystko jasne.

avatar
~Do Adaś
24.03.2022 19:39

Ja też nie wierzę w bezpieczeństwo proponowanych odpadów w imię rekultywacji.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl